Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Plany miasta zakładają budowę kolejnego dworca. Znajdzie się przy ul. Kochanowskiego

Dodano: 26.09.2019 r.

fot. Wojciech Cupiał
fot. Wojciech Cupiał
RZESZÓW. Dworzec autobusowy przy ul. Kochanowskiego miałby obsługiwać połączenia regionalne. Wstępne plany zakładają stworzenie od 10 do 15 peronów odjazdowych dla dużych autobusów i od 12 do 17 stanowisk dla busów. Daty realizacji tego projektu wciąż pozostają jedną wielką niewiadomą.

W lipcu 2000 roku w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego zatwierdzono budowę dworca autobusowego o znaczeniu regionalnym, który miałby się znaleźć przy ul. Kochanowskiego, na terenie gdzie obecnie znajduje się m.in. Muzeum Techniki i Militariów oraz stara parowozownia tzw. "krakowska". Dodajmy, że do 2006 roku stała tam również "lwowska" parowozownia, która została wyburzona.

Nowa kładka

Jak doskonale wiemy, aktualnie na terenie Dworca PKP powstaje podziemne przejście od ul. Grottgera do ul. Kochanowskiego. Nie będzie to jednak jedyna przeprawa przez tory kolejowe, gdyż budowa dworca na ww. terenach wiąże się również z budową kładki rozpoczynającej się po wschodniej stronie projektowanego dworca i biegnącej w stronę ul. Bardowskiego.

"Jest zaprojektowana kładka, łącząca nowy budynek dworca autobusowego, który ma zostać wybudowany w kształcie zbliżonym do dawnej parowozowni i ta kładka będzie przebiegała po wschodniej stronie dworca, od nowego budynku do zejścia, które będzie zlokalizowane mniej więcej w okolicy magazynów Społem w rejonie ul. Bardowskiego. Jest takie założenie, żeby z tej kładki można było zejść na budowane właśnie perony" - tłumaczy Grzegorz Róg, generalny projektant Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa.

Dodajmy, że "krakowska" parowozownia objęta jest ochroną konserwatora zabytków, przez co jeżeli dojdzie do zabudowy terenu i przystąpienia do prac budowlanych bądź projektowych, zostanie ona dostosowana do powstającej infrastruktury.

Jak będzie wyglądał budynek dworca autobusowego?

Na dzień dzisiejszy w Biurze Rozwoju Miasta Rzeszowa zakładają, że na projektowanych dworcu autobusowym mogłoby się znaleźć od 10 do 15 peronów odjazdowych dla dużych autobusów i od 12 do 17 stanowisk dla busów.

"Mówimy o dworcu autobusowym, nie o dworcu PKS-u. Tutaj rzecz w tym, żeby na tym dworcu autobusowym swoje stanowiska mieli różni przewoźnicy, a są tacy przewoźnicy, którzy korzystają z dużych autobusów i używają tych autobusów do połączeń dalekobieżnych, i są tacy przewoźnicy, którzy skupiają się na połączeniach lokalnych w skali sąsiednich gmin lub powiatów" - dodaje Grzegorz Róg.
Reklama
Na dzień dzisiejszy wciąż trwają pracę projektowe, toteż nie należy popadać w zbytni huraoptymizm względem realizacji inwestycji. Na pytanie odnośnie daty, kiedy mogłaby ruszyć budowa otrzymujemy krótką odpowiedz od generalnego projektanta: "nie ma takiej daty". Nie są znane również orientacyjne koszty takiego przedsięwzięcia. Te dane poznamy zapewne wtedy kiedy dojdzie do realizacji projektu, który wiązać się będzie ze stworzeniem kosztorysu całej inwestycji.

Dojazd na dworzec

Według założeń z 2007 roku, dojazd na projektowany dworzec autobusowy planowano od ul. Kochanowskiego, która miała być do tego celu specjalnie przebudowana.

"Wtedy jeszcze zakładano, że dojazd do dworca dochodził będzie z dwóch stron, od strony ul. Marszałkowskiej i od strony ul. Siemieńskiego. Dzisiaj z  projektu dworca wynika, że ten główny dojazd będzie jednak tylko od strony wschodniej" - tłumaczy Grzegorz Róg.

Sprawa własności terenu

Teren o którym mowa należy w gruncie rzeczy do trzech właścicieli. Swoje działki posiada tam miasto, PKP oraz osoby prywatne, które pozyskały je właśnie od kolei: "Jest działka należąca do miasta, są działki należące do osób prywatnych, które pozyskały te działki od kolei i są działki kolejowe" - wyjaśnia Grzegorz Róg.

Dodajmy, że jedną ze stron realizowanej inwestycji mógłby być również Samorząd Województwa Podkarpackiego, zważywszy na charakter działalności dworca autobusowego. Nie mniej jednak należy podkreślić, że sama inicjatywa nie posiada statusu pilnej realizacji. Na dzień dzisiejszy miasto w głównej mierze skupia się na przebudowie terenu pomiędzy ul. Grottgera oraz budynku dworca PKP, gdzie planowany jest m.in. wielopoziomowy parking. 

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policja sprawdzała kopcące i hałasujące pojazdy w Rzeszowie. Trzech kierowców straciło dowody

RZESZÓW. Funkcjonariusze ruchu drogowego komendy miejskiej w Rzeszowie przeprowadzili kolejną odsłonę akcji „Cichy i czysty Rzeszów". Jej celem było wychwycenie i wyeliminowanie z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie — przede wszystkim tych, które...

Rzeszów

Sukces skoczków KSW Stal Rzeszów. 24 medale i miażdżące zwycięstwo na Olimpiadzie Młodzieży

RZESZÓW. Skoczkowie do wody KSW Stal Rzeszów odnieśli ogromny sukces podczas XXXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich. Reprezentanci rzeszowskiego klubu zdobyli aż 24 medale i zapewnili województwu podkarpackiemu zwycięstwo w klasyfikacji...

Rzeszów

Sto lat rzeszowskiej fabryki: Od Alimy do Nestlé

RZESZÓW. Fabryka Nestlé w Rzeszowie obchodzi w tym roku jubileusz stulecia. Zakład, którego historia sięga 1926 r., przeszedł przez dekady imponującą transformację — z lokalnego przedsiębiorstwa w jeden z kluczowych ośrodków produkcyjnych...

Rzeszów

PKS w Rzeszowie uruchamia nową linię. Autobusy pojadą przez S19

RZESZÓW. Jak informuje PKS Rzeszów, od 29.06.2026 r. uruchomiona zostaje nowa linia autobusowa nr 608 z Rzeszowa do Chałupek Dębniańskich, przez Sokołów Młp., Wólkę Niedźwiedzką, Brzózę Królewską, Leżajsk, Wierzawice i Dębno. Kursy...

Rzeszów

Regionalne Centrum Komunikacji w Rzeszowie otwarte. Pomoże osobom z niepełnosprawnościami

RZESZÓW. Mieszkańcy Podkarpacia zyskali nowe narzędzie w walce z wykluczeniem informacyjnym. W Rzeszowie otwarto Regionalne Centrum Komunikacji, które ma zapewnić osobom z niepełnosprawnościami równy dostęp do usług publicznych i społecznych.

Rzeszów

Stobierna: wybuch w garażu, w środku arsenał z dwóch wojen światowych

STOBIERNA. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w piątek w Stobiernej. Na jednej z posesji, w wolnostojącym garażu, doszło do wybuchu. Poważnie ranny został 52-letni mieszkaniec posesji, którego w stanie bezpośredniego zagrożenia...

Rzeszów

39-letni Karol z Podkarpacia walczy o powrót do życia. Rodzina prosi o pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji

PODKARPACIE. Jeszcze kilka miesięcy temu Karol był pełnym energii 39-latkiem — pasjonatem wędkarstwa, człowiekiem, który bezinteresownie pomagał innym. Dziś uczy się wszystkiego od nowa, jak małe dziecko. Po serii dramatycznych powikłań jego...

Rzeszów

43-letni kierowca uszkodził cztery auta na osiedlu Baranówka. Był pijany i poszukiwany

RZESZÓW. Prawie 2,4 promila alkoholu w organizmie, najprawdopodobniej brak uprawnień do kierowania i list gończy — z takim bagażem 43-latek wsiadł za kierownicę peugeota i na jednym z parkingów na osiedlu Baranówka...

Reklama