Rzeszów - Sobota, 03.05.2025
Reklama

Podkarpacie jest gotowe na zimę

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW, PODKARPACIE. Na briefingu prasowym w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie informowano, że zakończono przygotowania do tegorocznej zimy. Obecni byli przedstawiciele Policji, PSP, GOPR i Wydziału Polityki Społecznej PUW. Poruszono m.in. temat bezdomnych.

Retoryka spotkania w Urzędzie Wojewódzkim była jasna: Podkarpacie jest gotowe na zimę. Przedstawiciele poszczególnych służb informowali, że wszelkie przygotowania dobiegły końca, a mieszkańcy naszego województwa mogą spać spokojnie. Nie mniej jednak całą konferencję rozpoczął wątek bezdomnych, dla których zima rok rocznie jest olbrzymim zagrożeniem życia.

Pomoc dla bezdomnych

W wyniku ogólnopolskiego badania bezdomnych przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego 2019 roku wynika, że na terenie województwa podkarpackiego znajduje się łącznie 933 bezdomnych, spośród których większość stanowią mężczyźni – 787. Dodajmy, że 1,6% z ogólnej liczby bezdomnych to dzieci.

Najwięcej takich osób znajduje się na terenie gminy Dębica, Rzeszów, Sanok oraz Jarosław. Tam też znajdują się specjalne placówki opiekuńcze. Wojewoda podkarpacki zapewnia jednak, że dla wszystkich osób bezdomnych znajdzie się dach nad głową w jednym z 19 schronisk na terenie naszego województwa. Do ich dyspozycji jest także pięć noclegowni oraz cztery ogrzewalnie.

„Służby zostały wyczulone na sprawy związane z osobami bezdomnymi. Pamiętamy bowiem, że na terenie naszego województwa wg. ostatniego spisu mamy 933 bezdomnych. Mamy dla wszystkich osób bezdomnych zapewnione miejsca noclegowe. Prosimy także obywateli by byli wyczuleni na los takich osób. Chcemy zwrócić uwagę na osoby w wieku senioralnym. Często te osoby, pozostawione same sobie, stają się bezbronne i dla nich może pojawić się zagrożenie. Ważna jest pomoc międzysąsiedzka” – mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Wszystkie służby zapowiedziały gotowość

Nie mniej jednak na problemie bezdomności przygotowania do nadchodzącej zimy się nie kończą. Pozostaje jeszcze wiele ewentualnych problemów jakie mogą spowodować drastyczne zmiany pogodowe. Przedstawiciele Policji, GOPR-u, GDDKiA, Podkarpackiego Związku Dróg Wojewódzkich oraz oraz Państwowej Straży Pożarnej zapewniali, że są gotowi na ewentualne interwencje.
Reklama
„GDDKiA Oddział w Rzeszowie jest w 100% przygotowana do zimy, jeżeli chodzi o sprzęt i materiały. Mamy zagospodarowane w tej chwili 31 tys. ton soli, 186 jednostek drogowych do zwalczania śliskości i odśnieżania. Na 890 km dróg krajowych i autostrad, 160 km autostrad będzie odśnieżana w pierwszym standardzie, pozostałe w standardzie drugim” – wyjaśniał Andrzej Smyrski z GDDKiA Rzeszów.

„W imieniu pana marszałka Władysława Ortyla chciałbym potwierdzić, że Samorząd Województwa również przygotowany jest do zoomy, jeżeli chodzi o zarządzanie drogami w tym sezonie. Pod względem organizacyjnym jesteśmy przygotowani w 100%, pod względem finansowym jesteśmy przygotowani na zimę przeciętną. Chciałbym też zapewnić, że zarząd województwa ma rezerwy, które uruchomimy, jeżeli okaże się, że zima będzie ponadprzeciętna” – informował Piotr Miąso, dyrektor PZDW.

Zaproszenie do zimowych Bieszczad

Jak powszechnie wiadomo z perspektywy drogowców nadejście zimy wiążę się z kolejnymi obowiązkami i niezapowiedzianymi utrudnieniami, które dla dobra mieszkańców należałoby rozwiązywać natychmiast. Nieco bardziej prewencyjne działania czekały na GOPR-owców.

„Zasoby sprzętowe zostały zweryfikowane i sprawdzone. 1 listopada powołana zostanie służba śniegowo-lawinowa, która codziennie publikuje komunikaty na naszej stronie, określając stopień zagrożenia lawinowego. Jeżeli chodzi o szlaki, na których może wystąpić zjawisko lawinowe są oczywiście te szlaki oznakowane odpowiednimi tablicami. Poza tym zapraszamy w Bieszczady jak tylko spadnie śnieg” – wyjaśnia naczelnik Bieszczadzkiej grupy GOPR, Krzysztof Szczurek.
 
 
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszyły prace przy tworzeniu nowego ogrodu kieszonkowego w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Jeszcze tego lata, betonowa przestrzeń w rejonie budynku Estrady Rzeszowskiej zmieni się w zielony ogród, który ma stać się miejscem spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Rzeszów

Budowa Wisłokostrady. Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu w rejonie mostu Załęskiego

RZESZÓW. Od 7 kwietnia 2025 r. na skrzyżowaniu ulic Siemieńskiego i gen. S. Maczka nastąpi zmiana organizacji ruchu. Utrudnienia będą obowiązywać do końca maja br.

Rzeszów

Rośnie 17-piętrowy wieżowiec przy rondzie Pobitno [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na osiedlu Pobitno trwa budowa 17-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Inwestorem jest firma Vispro. Mamy nowe zdjęcia z budowy.

Rzeszów

Ukradli agregat prądotwórczy z budowy drogi ekspresowej S19

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież agregatu prądotwórczego, który był wykorzystywany przy rozbudowie drogi ekspresowej S-19 Sokołów Małopolski - Rzeszów. Za przestępstwo kradzieży kodeks karny przewiduje karę do 5 lat...

Rzeszów

Nowy oddział w szpitalu MSWiA w Rzeszowie

RZESZÓW. Od 1 kwietnia 2025 r., w szpitalu MSWiA w Rzeszowie działa Oddział Urazowo-Ortopedyczny. Kierownikiem oddziału jest dr n. med. Bogusław Rydzak.

Rzeszów

Miejscy urzędnicy skontrolują przydomowe kompostowniki

RZESZÓW. W Rzeszowie ruszają wiosenne kontrole przydomowych kompostowników. Urzędnicy sprawdzą, czy bioodpady są składowane zgodnie z zasadami kompostowania.

Rzeszów

Kolejny odcinek ul. Załęskiej zostanie rozbudowany

RZESZÓW. Ratusz poinformował o planach rozbudowy kolejnego odcinka ul. Załęskiej na osiedlu Załęże. Dziś podpisano umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej.

Rzeszów

Od dziś nowy rozkład jazdy autobusów MPK

RZESZÓW. Od 1 kwietnia 2025 roku obowiązuje nowy rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Zmiany i korekty dotyczą kilkudziesięciu linii: 0A, 0B, 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11,...

Reklama