Reklama

Aktualności / Rzeszów

Podkarpacie ma problem ze śmieciami. Powodem wciąż niefunkcjonująca spalarnia PGE?

Dodano: 04.09.2018 r.

Podkarpacie ma problem ze śmieciami. Powodem wciąż niefunkcjonująca spalarnia PGE? - Aktualności Rzeszów

fot. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

RZESZÓW. Samorząd Województwa Podkarpackiego ma problem związany z zagospodarowaniem zmieszanych odpadów komunalnych. Będzie sesja nadzwyczajna w Sejmiku.

Jedną z decyzji w sprawie rozwiązania problemu z odpadami jest zwołanie nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbędzie się we wtorek 4 września o godz. 16.00.

Podczas obrad podejmowana będzie decyzja dotycząca zmiany uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego w  sprawie wykonania Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022 w zakresie przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.
Planowane jest wprowadzenie dodatkowo czterech instalacji zastępczych dla regionu południowego i dwóch zastępczych instalacji dla regionu centralnego.

„Dla regionu centralnego instalacją zastępczą może być instalacja Stalowa Wola Krzeszów-Sigiełki, a dla południowego Stalowa Wola, Krzeszów-Sigiełki, Kozodrza i Giedlarowa. Takie rozwiązanie na ten czas będzie swoistym wentylem bezpieczeństwa” – tłumaczył marszałek Władysław Ortyl.

Jeżeli Sejmik Województwa Podkarpackiego określi dodatkowe instalacje zastępcze do obsługi regionu południowego i centralnego w zakresie przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, uchwała wejdzie w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Woj. Podkarpackiego.

Ponadto w chwili obecnej w trybie możliwie najkrótszym wydawane są zmiany pozwoleń zintegrowanych polegające na określeniu warunków eksploatacyjnych odbiegających od normalnych w zakresie możliwości przyjęcia do przetworzenia większej masy odpadów o kodzie 200301.

„Taką decyzję dzisiaj podpisałem dla Kozodrzy na 10 tys. ton. To też stwarza warunki do rozładowania tej trudnej sytuacji” – dodał marszałek Ortyl.REKLAMA

Podobny wniosek wpłynął dzisiaj także od zarządzającego instalacjami RIPOK w Przemyślu. Marszałek Ortyl tłumaczył, że podobne problemy pojawiły m.in. w województwach zachodniopomorskim i mazowieckim.

Od 1 lipca odpadów palnych nie wolno obecnie składować zgodnie z przepisami krajowymi. Nie ma także możliwości dalszego  przetwarzania odpadów palnych będących produktem przetwarzania odpadów zmieszanych w instalacjach mechaniczno-biologicznych.

Mająca zająć się tą kwestią spalarnia PGE w Rzeszowie, choć deklarowała początek działalności 1 lipca, do chwili obecnej nie została uruchomiona w pełnej mocy. Wówczas w województwie byłoby 435 tys. Mg mocy w mech-biologicznych instalacjach + 100 tys. Mg w PGE wobec 340 tyś. mg odebranych i przetworzonych w zeszłym roku.

„Potrzebne są rozwiązania docelowe. PGE powinno już wkrótce ruszyć, ale też będziemy zabiegali  o to, aby inwestor spalarni uruchomił drugą linię spalarni co by dawało całkowite bezpieczeństwo, aby nie dochodziło do takich sytuacji jak obecnie” – mówił marszałek.
Obecny na konferencji dyr. PGE Grzegorz Gilewicz przyznał, że spalarnia miała być gotowa na 1 lipca, ale wynikły opóźnienia. Dodał, że Instalacja jest w fazie rozruchu i jest problem z regularnością odbioru odpadów.
 
„Są określone uwarunkowania formalne, których wykonawca jeszcze nie spełnił. Planujemy, że pod koniec września uzyskamy status instalacji regionalnej i będziemy już w sposób regularny, w konkretnych, zadeklarowanych w wojewódzkim planie ilościach te odpady odbierać” – tłumaczył dyr. Gilewicz.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Nowe sklepy i perfumeria na lotnisku w Jasionce - Aktualności Rzeszów

Nowe sklepy i perfumeria na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Firma Lagardere Travel Retail rozbuduje strefę komercyjno-gastronomiczną w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka. W częśc...

Politechnika Rzeszowska pomoże ulepszać transport w Rzeszowie i sąsiednich gminach - Aktualności Rzeszów

Politechnika Rzeszowska pomoże ulepszać transport w Rzeszowie i sąsiednich gminach

RZESZÓW. Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej będą zbierać i analizować dane, a także prowadzić ankiety wśród mieszkańców...

Karpaty na Widelcu. Co zjemy na festiwalu? [MENU] - Aktualności Rzeszów

Karpaty na Widelcu. Co zjemy na festiwalu? [MENU]

RZESZÓW. Festiwal odbędzie się w dniach 24 - 25 września na rzeszowskim Rynku....

Otwarto ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej [ZDJĘCIA] - Aktualności Rzeszów

Otwarto ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mini park powstał na terenie o powierzchni 20 arów. Są tu m.in. parklety wypoczynkowe, ławki, siłownia oraz zadarzona...

Nowa poradnia urologiczna w szpitalu "na górce" - Aktualności Rzeszów

Nowa poradnia urologiczna w szpitalu "na górce"

RZESZÓW. 3 października ruszą pierwsze przyjęcia pacjentów w nowej poradni urologicznej, która powstała w Klinicznym Sz...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Wypadek na A4. Ranny 8-letni chłopiecDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Czołowe zderzenie busa z osobówką w Nowej DębieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Alfadiol alfakalcydol...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: