Rzeszów - Sobota, 18.05.2024
Reklama

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" od 31 marca dostępne dla zwiedzających

Dodano: 30.03.2023 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Od najbliższego piątku, 31 marca 2023 r. będzie można już regularnie odwiedzać Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. Obiekt będzie otwarty przez sześć dni w tygodniu, oprócz poniedziałku. Ruszyła już internetowa rezerwacja i sprzedaż biletów.

Idea budowy na Podkarpaciu dużego centrum nauki pojawiła się już na przełomie 2007 i 2008 roku, ale dopiero w 2016 roku ruszyły prace koncepcyjne. Realizację projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej rozpoczęły się w połowie 2018 roku. Inwestycję podjętą przez Samorząd Województwa Podkarpackiego koordynował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Budynek centrum powstał w latach 2020-2022.  Kształtem nawiązuje do wyglądu sterowca, rakiety, balonu, statku kosmicznego, helisy DNA zaś otaczające go orbity są niczym orbity satelitów, a także pierścienie Jowisza. Z kolei wnętrze budynku zainspirowane jest kształtem komórki żywego organizmu. Autorem koncepcji architektonicznej jest dr hab. inż. arch. Marcin Furtak. Projekt przygotowała Pracownia Projektowa F-11 Kraków. Cały czas trwa wyposażanie obiektu. Zakończenie całego projektu zaplanowano na czerwiec br. Koszt inwestycji to ponad 94 mln zł.

- Podkarpackie Centrum Nauki to nieograniczona przestrzeń dla umysłu, dająca tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. U nas można eksperymentować do woli, testować, pytać, doświadczać… Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: fablab,  robotyka,  biologia i ekologia, chemia, fizyka. Nie tylko pobudzamy zainteresowanie naukami ścisłymi. Naszym celem jest również promowanie Podkarpacia, w szczególności jego dziedzictwa naukowego, kulturowego i przyrodniczego - mówi Ilona Dusza-Rzeszowska, Kierownik Zespołu Rozwoju i Współpracy w PCN "Łukasiewicz".

PCN przeznaczone dla wszystkich bez względu na wiek, wykształcenie oraz sprawność.
 
Ekspozycja PCN

Powierzchnia budynku PCN to ok 6,5 tys. m kw., w tym przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw. Ekspozycja obejmuje prawie 200 interaktywnych eksponatów, które rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku.

Ekspozycja podstawowa prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:
 • Świat Wokół Nas - czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;
 • Nasza Cywilizacja - czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;
 • My, Ludzie - czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.

Całość ekspozycji podzielono na 6 wystaw o zróżnicowanej tematyce oraz funkcjonalności:
 • Lotnictwo - specjalistyczna, stacjonarna wystawa główna
 • Żyję - interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa główna
 • Przyroda - specjalistyczna, stacjonarna wystawa główna
 • Wystawa uzupełniająca - interdyscyplinarna, stacjonarna, uzupełniająca
 • Zabawki edukacyjne  - interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa dla dzieci w wieku 3 - 6 lat (w trakcie wdrażania)
 • Wystawa mobilna - interdyscyplinarna, mobilna

Dodatkowe atrakcje to symulator lotu (w trakcie wdrażania) oraz sezonowe wejście do znajdującego się na dziedzińcu wielozadaniowego samolotu An2 wyprodukowanego w Mielcu. Maszyna przez 40 lat latała po niebie, a teraz stała się wyjątkowym eksponatem przystosowanym do pełnienia funkcji edukacyjnych.  
Reklama
 
Godziny otwarcia PCN
 • poniedziałek    nieczynne
 • wtorek              9:00 - 15:00
 • środa               9:00 - 15:00
 • czwartek          9:00 - 15:00
 • piątek               9:00 - 20:00
 • sobota             14:00 - 20:00
 • niedziela          14:00 - 20:00
 
Bilety i ceny

Cennik biletów na Strefę Ekspozycji Wewnętrznej:
 • 35 zł / os. - bilet normalny
 • 25 zł / os. - bilet ulgowy
 • 25 zł / os. - bilet grupowy (10+)
 • 20 zł / os. - bilet dla zorganizowanej grupy dzieci i młodzieży szkolnej
 • 90 zł / 4 os. - bilet rodzinny
 
Bilety na warsztaty w pracowniach:  Fablab, Robotyka, Biologia i Ekologia, Chemia, Fizyka.
 • 25 zł / os. - bilet wstępu
 
Rezerwacja biletów jest możliwa na miesiąc przed planowaną wizytą poprzez internetowy system rezerwacji i sprzedaży biletów, który jest dostępny na stronie https://pcn.org.pl/kupbilet/
 
Jak dojechać do PCN?

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz" znajduje się bardzo blisko Rzeszowa tj. 13 km od centrum. Sąsiaduje z Międzynarodowym Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka oraz z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A ARENA.

Z Rzeszowa można dojechać liniami:
 • ZTM linia 51 na trasie: Lotnisko  - ul. Bardowskiego (centrum Rzeszowa) www.einfo.erzeszow.pl
 • ZTM linia 53 na trasie: Lotnisko - ul. J. Kasprowicza (centrum Rzeszowa) www.einfo.erzeszow.pl
 • MKS linia 224 na trasie: Lotnisko - Dworzec Autobusowy, ul. A. Grottgera 1 (centrum Rzeszowa) www.zgpks.rzeszow.pl
 • MKS linia 225 na trasie: Lotnisko - Dworzec Autobusowy, ul. A. Grottgera 1 (centrum Rzeszowa) www.zgpks.rzeszow.pl

Budynek PCN położony jest w pobliżu dwóch ważnych dróg krajowych: DK9 i DK19, drogi ekspresowej S19 oraz autostrady A4.
 
Parking PCN

Bezpłatny parking jest dostępny wyłącznie dla osób odwiedzających PCN, które posiadają ważny w danym dniu bilet wejścia na Strefę Ekspozycji Wewnętrznej lub do pracowni laboratoryjnych.
Parking PCN Łukasiewicz obejmuje:
 • 6 miejsc dla autokarów
 • 89 miejsc dla samochodów osobowych
 • 3 miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych
 • 40 miejsc dla rowerów
W przypadku braku wolnych miejsc można skorzystać z parkingów zlokalizowanych w pobliżu PCN, tj. z parkingu lotniskowego oraz z parkingu obk G2A Arena (obydwa parkingi są płatne).


Kliknij, aby powiększyć / źródło: PCN
 
Więcej informacji na temat PCN można znaleźć na stronie www.pcn.org.pl

Poniżej kilka zdjęć z wnętrza Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz". Pełną fotorealcję znajdziecie w naszym serwisie FOTO.resinet.pl
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Doświetlą przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Doświetlenie 3 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 na rzeszowskim osiedlu Słocina, to jeden z 9 projektów z województwa podkarpackiego, które będą dofinansowane z rządowego programu.

Rzeszów

Poranne wypadki na ul. Witolda w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. Witolda doszło do dwóch wypadków. Dwie osoby trafiły do szpitala. Jak informuje rzeszowska policja, w obydwu przypadkach przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących samochodami.

Rzeszów

Zmarł Stanisław Sienko, były zastępca Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. W wieku 63 lat odszedł Stanisław Sienko, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, wieloletni wiceprezydent Rzeszowa.

NAJWIĘKSZA INWESTYCJIA DROGOWA W RZESZOWIE

Na jakim etapie jest budowa Wisłokostrady? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Postępują prace przy budowie Wisłokostrady. Roboty prowadzone są równolegle w kilku miejscach. Ta strategiczna dla układu drogowego miasta inwestycja ma być gotowa wiosną 2026 roku.

GRA PORUSZAJĄCA ZAGADNIENIE HANDLU LUDŹMI

Do Rzeszowa przyjedzie Escapetruck

RZESZÓW. Już wkrótce do Rzeszowa po raz pierwszy przyjedzie tzw. Escapetruck. Jest to nietypowy projekt, który ma na celu podniesienie świadomości na temat zagadnienia handlu ludźmi. Specjalna, czarna ciężarówka zaparkuje w rejonie...

Rzeszów

Awaria kanalizacji deszczowej na ul. Szopena. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Wczoraj na ul. Szopena w Rzeszowie wykryto rozszczelnienie w kanale głównym kanalizacji deszczowej o średnicy 400 mm. Pracownicy MPWiK rozpoczęli naprawę uszkodzonej rury. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Rzeszów

Dwie kobiety oszukane metodą „na wypadek”. Mieszkanka Rzeszowa straciła 64 tys. zł

RZESZÓW. Mimo tego, że przestępcy używają znanych już metod wyłudzenia pieniędzy, szczególnie od osób starszych, nadal zdarzają się przy przypadki, w których zmanipulowani seniorzy przekazują przestępcom swoje oszczędności, będąc przekonanym, że w...

Sportowe emocje na basenie przy ul. Matuszczaka

Ok. 300 zawodników weźmie udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w Rzeszowie

RZESZÓW. Około 300 zawodników z 25 krajów weźmie udział w Mistrzostwa Europy Juniorów w skokach do wody, które odbędą się od 8 do 14 lipca 2024 r. na basenie przy ul. Matuszczaka...

Reklama