Rzeszów - Sobota, 18.05.2024
Reklama

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Jest przetarg na budowę punktu obsługi technicznej

Dodano: 20.12.2019 r.

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W rejonie stacji Rzeszów Staroniwa powstanie punkt obsługi technicznej wraz z niezbędnym zapleczem.

Zaplecze techniczne będzie służyć dla potrzeb utrzymania pojazdów kolejowych przeznaczonych do obsługi taboru połączeń Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, jak również dla utrzymania pozostałych pojazdów kolejowych. Przedmiotem zamówienia jest zarówno budowa nowego zaplecza, jak również przebudowa trzech istniejących torów stacyjnych oraz budowa nowej hali technologicznej. Przetarg dotyczy procedury realizowanej w trybie zaprojektuj-wybuduj. Wykonawca ww. inwestycji zostanie wybrany w styczni i będzie miał 25 miesięcy na realizacje zamówienia.

Projekt „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” jest realizowany we współpracy 16 podkarpackich gmin. Są to: Gmina Miasto Rzeszów, Gmina Boguchwała, Gmina Czarna, Gmina Czudec, Gmina Miasto Dębica, Gmina Głogów Małopolski, Gmina Miasto Kolbuszowa, Gmina Krasne, Gmina Łańcut, Gmina Miasto Łańcut, Gmina Przeworsk, Gmina Miasto Przeworsk, Gmina Sędziszów Małopolski, Gmina Strzyżów,  Gmina Świlcza oraz Gmina Trzebownisko. W projekcie bierze rzecz jasna udział PKP Polskie Linie Kolejowe oraz województwo podkarpackie, które odpowiada za realizacje.

Całkowita wartość realizowanego przedsięwzięcia to ponad 300 mln zł, z czego 85% tej sumy pochodzi z dofinansowania (208 mln zł) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach projektu zbudowana zostanie m.in. linia kolejowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, wybudowane będą dodatkowe przystanki kolejowe, mijanki dla pociągów, obiekty inżynierskie. Powstaną także parkingi w systemie park and drive, które wyposażone będą w stojaki rowerowe.
Reklama
W ramach PKA kursy obejmować będą pięć destynacji:
 
  • Linia nr 71: Rzeszów-Kolbuszowa
  • Linia nr 91: Rzeszów-Dębica
  • Linia nr 91: Rzeszów-Przeworsk
  • Linia nr 106: Rzeszów-Strzyżów
  • Linia z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

Po rozmowie z marszałkiem województwa podkarpackiego wiemy, że budowa linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów- Jasionka rozpocznie się początkiem przyszłego roku: „Budowa rozpocznie się gdzieś początkiem roku, w pierwszym kwartale” – tłumaczył Władysław Ortyl, podczas wrześniowej konferencji z okazji podpisania umów z gminami. Wiemy również, że kursy obsługujące Podmiejską Kolei Aglomeracyjną będą uruchamiane stopniowo: „Będziemy stopniowo uruchamiać PKA, tam gdzie jest to możliwe” – dodaje wicemarszałek Ewa Draus.
 

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Doświetlą przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Doświetlenie 3 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 na rzeszowskim osiedlu Słocina, to jeden z 9 projektów z województwa podkarpackiego, które będą dofinansowane z rządowego programu.

Rzeszów

Poranne wypadki na ul. Witolda w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. Witolda doszło do dwóch wypadków. Dwie osoby trafiły do szpitala. Jak informuje rzeszowska policja, w obydwu przypadkach przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących samochodami.

Rzeszów

Zmarł Stanisław Sienko, były zastępca Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. W wieku 63 lat odszedł Stanisław Sienko, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, wieloletni wiceprezydent Rzeszowa.

NAJWIĘKSZA INWESTYCJIA DROGOWA W RZESZOWIE

Na jakim etapie jest budowa Wisłokostrady? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Postępują prace przy budowie Wisłokostrady. Roboty prowadzone są równolegle w kilku miejscach. Ta strategiczna dla układu drogowego miasta inwestycja ma być gotowa wiosną 2026 roku.

GRA PORUSZAJĄCA ZAGADNIENIE HANDLU LUDŹMI

Do Rzeszowa przyjedzie Escapetruck

RZESZÓW. Już wkrótce do Rzeszowa po raz pierwszy przyjedzie tzw. Escapetruck. Jest to nietypowy projekt, który ma na celu podniesienie świadomości na temat zagadnienia handlu ludźmi. Specjalna, czarna ciężarówka zaparkuje w rejonie...

Rzeszów

Awaria kanalizacji deszczowej na ul. Szopena. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Wczoraj na ul. Szopena w Rzeszowie wykryto rozszczelnienie w kanale głównym kanalizacji deszczowej o średnicy 400 mm. Pracownicy MPWiK rozpoczęli naprawę uszkodzonej rury. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Rzeszów

Dwie kobiety oszukane metodą „na wypadek”. Mieszkanka Rzeszowa straciła 64 tys. zł

RZESZÓW. Mimo tego, że przestępcy używają znanych już metod wyłudzenia pieniędzy, szczególnie od osób starszych, nadal zdarzają się przy przypadki, w których zmanipulowani seniorzy przekazują przestępcom swoje oszczędności, będąc przekonanym, że w...

Sportowe emocje na basenie przy ul. Matuszczaka

Ok. 300 zawodników weźmie udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w Rzeszowie

RZESZÓW. Około 300 zawodników z 25 krajów weźmie udział w Mistrzostwa Europy Juniorów w skokach do wody, które odbędą się od 8 do 14 lipca 2024 r. na basenie przy ul. Matuszczaka...

Reklama