Reklama

Aktualności Rzeszów

Póki co miasto nie dopłaci do zbiorników na deszczówkę

Dodano: 19.06.2019

Póki co miasto nie dopłaci do zbiorników na deszczówkę - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Projekt uchwały radnych Prawa i Sprawiedliwości został skierowany do komisji. Oznacza to, że radni chcą projekt dotacji do zbiorników na deszczówkę nieco zmodyfikować.

Wg. projektu uchwały program skierowany jest do osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych oraz przedsiębiorców, a maksymalna wartość przyznanego dofinansowania może zostać przyznana w wysokości 50% poniesionych kosztów, które nie wynoszą więcej niż 5 tys. zł.

Zgodnie z brzmieniem projektu mieszkańcy mogą ubiegać się o dotacje na zakup, montaż oraz modernizację urządzeń wchodzących w skład systemu deszczowego do gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych.

„Wspieranie rozwiązań umożliwiających zatrzymywanie wody deszczowej w miejscu jej powstawania pozwoli nie tylko na racjonalne wykorzystanie zgromadzonej wody deszczowej do podlewania trawnika, ogrodu czy mycia samochodów, ale również uniemożliwi jej szybki spływ, który może być przyczyną podtopień” – czytamy w projekcie uchwały.

Projekt „pod publiczkę”

Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, podczas wtorkowej sesji, przedstawił szef ich klubu, radny Marcin Fijołek tłumacząc, że: „jego celem jest troska i dbałość o gospodarkę wodno-deszczową w mieście”. Ponadto jako argument za wprowadzeniem takich dotacji był wniosek radnego, że takie rozwiązanie w przyszłości pozwoli ograniczyć występowanie podtopień.

Po wypowiedzi radnego Marcina Fijołka, głos na Sali sesyjnej zabrał Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa, który uważał, że wprowadzenie powyższych dotacji jest jedynie przerzuceniem odpowiedzialności z Wód Polskich na miasto.

„Wydaje mi się, że projekt dzisiejszej uchwały jest przerzucaniem odpowiedzialności z Wód Polskich na miasto” – wyjaśniał Gutkowski. Z kolei prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc projekt uchwały potraktował jedynie jako element prowadzonej polityki: „Ja widzę temat inaczej. Brakuje wam tematów do konferencji na Rynku”. Obydwaj zaprezentowali krytyczne podejście wobec projektu.REKLAMA

Podobne stanowisko prezentował Tomasz Kamiński, radny z Rozwoju Rzeszowa: „To nie jest zadanie własne samorządu. W imieniu klubu wnioskuje o odrzucenie tego projektu uchwały, bo jest to uchwała pod publiczkę. Jest to nakładanie kolejnego podatku na Rzeszowskiego podatnika. Zwróćcie się do marszałka niech zainicjuje program, zwróćcie się do Wód Polskich niech przekażą środki”.

Propozycje zmian i skierowanie do komisji

W obronie dotacji na pojemniki z deszczówką staną Robert Kultys, radny PiS. Mówił o zbiornikach montowanych pod ziemią, korzyściach oraz kosztach związanych z instalacją: „To są zbiorniki, które zakopuje się pod ziemią. Z tego są same korzyści, i nie tylko dla pojedynczej osoby. Po pierwsze: zostaje zmniejszony przepływ powierzchniowy wód deszczowych, ponadto jeżeli ktoś w okresie letnim podlewa trawniki lub płucze samochód, to przecież nie zużywa wody. Czyja to jest korzyść?! Korzyść dla miasta”.

Z wnioskiem o szczegółowe dopracowanie projektu uchwały wyszła radna Platformy Obywatelskiej, Jolanta Kaźmierczak. Radna uważa, że należałoby doprecyzować takie kwestie jak: zakres wsparcia, grupę docelową, wskaźniki osiągnięcia celu, koszty oraz terminy składania wniosków. Ponadto radna PO uważała, że o wsparcie finansowe projektu powinien udzielić Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Wypowiedź Jolanty Kaźmierczak potraktowano jako wniosek o skierowanie tematu do komisji. Po głosowaniu, przy stosunku głosów 15 do 7, projektu uchwały został skierowany do Komisji Gospodarki Komunalnej. 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Trwa remont ul. Wieniawskiego. Przejazd od strony ul. Kiepury zablokowany - Aktualności Rzeszów

Trwa remont ul. Wieniawskiego. Przejazd od strony ul. Kiepury zablokowany

RZESZÓW. Na ul. Wieniawskiego trwa trzyetapowa rozbudowa. ...

Wieczorna akcja rzeszowskiej policji. Poszukiwali dwóch nastolatek - Aktualności Rzeszów

Wieczorna akcja rzeszowskiej policji. Poszukiwali dwóch nastolatek

RZESZÓW. Blisko 50 policjantów szukało wczoraj dwóch zaginionych nastolatek. ...

Złe informacje dla Ratusza ws. powiększenia Rzeszowa, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła - Aktualności Rzeszów

Złe informacje dla Ratusza ws. powiększenia Rzeszowa, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

RZESZÓW. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia rządu. ...

Budowa parkingu wielopoziomowego na Podpromiu możliwa najwcześniej w 2020 roku - Aktualności Rzeszów

Budowa parkingu wielopoziomowego na Podpromiu możliwa najwcześniej w 2020 roku

RZESZÓW. Miasto informuje, że pod inwestycje została już wykonana robocza koncepcja realizacji. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem