Rzeszów - Piątek, 09.05.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska ma nowego rektora

Dodano:

Na zdj. Dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, fot. materiały prasowe
Na zdj. Dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, fot. materiały prasowe
RZESZÓW. 17 kwietnia 2020 wybrano nowego rektora Politechniki Rzeszowskiej na kadencję 2020-2024. Został nim dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz. Głosowanie przeprowadzono zdalnie.

4 kandydatów wzięło udział w wyborach na funkcję Rektora Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w wyborach na kadencję 2020-2024: prof. dr. hab. inż. Grzegorz Budzik, dr hab. inż. Piotr Koszelnik, dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Głosami 54 elektorów (ze 100 uprawnionych)  w pierwsze turze wybrano dra hab. inż. Piotra Koszelnika, prof. PRz.

W związku z tym, że rektorem PRz może być osoba która do dnia rozpoczęcia kadencji nie ukończyła 67. roku życia, obecny rektor prof. Tadeusz Markowski nie mógł ubiegać się o przedłużenie kadencji, gdyż ma on aktualnie 72 lata.

Dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz urodził się w 8 listopada 1972 r. w Przemyślu. W 1996 roku ukończył kierunek technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Pracę naukową rozpoczął już na III roku studiów w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego Chemików. Obecnie keruje Zakładem Inżynierii i Chemii Środowiska na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej.

W Politechnice Rzeszowskiej pełnił wiele funkcji. Od 2012 do 2019 roku (przez dwie kadencje) był dziekanem Wydziału Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury, był i jest członkiem Senatu i komisji senackich, wydziałowych, rekrutacyjnych itp.
Reklama
Zainteresowania naukowe dra hab. inż. Piotra Koszelnika, prof. PRz  dotyczą zagadnień ochrony środowiska wodnego przed zanieczyszczeniami antropogenicznymi w tym zanieczyszczeniami nowej generacji (emerging pollutants). Jego praca doktorska oraz habilitacyjna dotyczyły problematyki ochrony przed eutrofizacją wód zbiorników zaporowych, w tym zbiornika Solina.

Do osiągnięć naukowych zalicza znaczący dorobek publikacyjny poparty licznymi cytowaniami w uznanych bazach. Jest również zaangażowany w rozwój i kształcenie kadry na różnych poziomach.

Dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz wypromował 134 magistrów i inżynierów. Przez 13 lat był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego. Ta działalność w ramach m. in. obozów naukowych nad Soliną czy w TPN zaowocowała licznymi publikacjami ze studentami, ale największym sukcesem w tym zakresie jest fakt, że kilku członków wspomnianego koła jest obecnie pracownikami Politechniki Rzeszowskiej.

Jest żonaty i ma jednego syna. Jest kibicem sportowym, namiętnym czytelnikiem książek: podróżniczych, reportaży, biografii oraz wybranych autorów kryminałów. Relaksuje się
na łonie przyrody i słuchając spokojnej muzyki.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. W dniach 2, 3 i 8 maja 2023 r. w Rzeszowie odbędą się majowe uroczystości patriotyczne, do udziału w których zapraszają Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Nowa droga połączy al. Rejtana z ul. Kustronia. Podpisano umowę z projektantem

RZESZÓW. W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na budowę nowej drogi, która połączy al. Rejtana z ul. Kustronia.

Rzeszów

Wielkie wydarzenie żużlowe w Rzeszowie: Polska vs Reszta Świata. Rusza sprzedaż biletów

RZESZÓW. 7 czerwca 2025 r. na Stadionie Miejskim w Rzeszowie, żużlowa reprezentacja Polski stanie do walki z resztą świata. Dziś o godz. 16:00 rusza sprzedaż biletów na to wydarzenie.

Rzeszów

Wiemy, kto dostarczy autobusy wodorowe dla Rzeszowa

RZESZÓW. Rozstrzygnięto przetarg na dostawę 20 autobusów wodorowych, które zasilą tabor rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Wartość tych nowoczesnych pojazdów wynosi blisko 82,5 mln zł. Większość tej kwoty to dofinansowanie z KPO.

Rzeszów

Naukowcy z UR stworzyli innowacyjne żelki prozdrowotne

RZESZÓW. Naukowcy z Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego uzyskali patent na innowacyjny produkt w postaci żelek o właściwościach prozdrowotnych.

Rzeszów

Ruszyły loty z Rzeszowa do Maroka

RZESZÓW/JASIONKA. W piątek spod rzeszowskiego lotniska, z kompletem pasażerów, wystartował pierwszy samolot do popularnego kurortu w południowym Maroku, Agadiru.

Reklama