Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska ma nowy symulator spawalniczy oparty na technologii VR

Dodano:

fot. Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. W Laboratorium Spawalnictwa Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej zostało uruchomione nowe stanowisko do realizacji zajęć dydaktycznych wyposażone w symulator spawalniczy. Symulator spawalniczy WELDTRAINER jest oparty na technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).

Kierownik Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz podkreślił, że zakup symulatora spawalniczego i utworzenie nowoczesnego stanowiska do wirtualnej nauki spawania jest niezwykle przydatny do realizacji zajęć ze spawalnictwa, w procesie kształcenia studentów wszystkich kierunków i specjalności prowadzonych na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, a zwłaszcza na specjalności inżynieria spawalnictwa.

Symulator spawalniczy WELDTRAINER jest oparty na technologii wirtualnej rzeczywistości (VR – Virtual Reality). Jest bezpiecznym narzędziem umożliwiającym śledzenie postępu procesu spawania nie tylko operatorowi uchwytu spawalniczego, ale również pozostałym uczestnikom zajęć, którzy mogą obserwować ten proces na ekranie rzutnika. Umożliwia naukę spawania metodami SMAW, GMAW, GTAW, FCAW-G oraz FCAW-S. Spawane materiały to: stal węglowa, stal nierdzewna, aluminium, miedź. Proces spawania może być prowadzony w atmosferze argonu, helu, dwutlenku węgla lub ich mieszanek. Każda metoda ma możliwość konfiguracji parametrów spawania i wyboru ręki dominującej. Dzięki dołączonemu zestawowi próbek do ćwiczeń, studenci będą się mogli szkolić w zakresie wykonywania złączy doczołowych, kątowych, przylgowych i rurowych.
Reklama
Podczas symulacji spawania prowadzona jest kontrola błędów w czasie rzeczywistym. Odległość, kąt pochylenia i prędkość przesuwu palnika są na bieżąco wyświetlane użytkownikowi. Na końcu każdego przejścia spawalniczego symulator tworzy raport telemetryczny, w którym wyświetla procentowe wartości poprawności dla każdego kontrolowanego parametru. Wykonuje również analizy porowatości, wtopienia i odprysków każdego przebiegu. Ponadto każde ćwiczenie jest rejestrowane, co umożliwia interaktywny przegląd 3D każdego wykonanego ćwiczenia.

Wykorzystanie symulatora spawalniczego eliminuje ryzyko niekorzystnego oddziaływania zjawisk i czynników występujących w trakcie spawania, takich jak: promieniowanie cieplne i świetlne źródła ciepła, kontakt z gazami i iskrami powstającymi w trakcie spawania. Symulator znacznie skraca czas szkolenia oraz eliminuje konieczność użycia materiałów spawalniczych.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jutro zapadnie decyzja odnośnie absolutorium dla prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Już jutro podczas sesji Rady Miasta przez radnymi głosowanie w sprawie przyznania absolutorium dla prezydenta Rzeszowa. 

Rzeszów

Kursy autobusów miejskich w Boże Ciało

RZESZÓW. Będą dodatkowe kursy na lotnisko.

Rzeszów

Miasto dopłaci do zbiorników na deszczówkę? Zdecydują radni

RZESZÓW. Ratusz chce uruchomić program dopłat do instalacji przydomowych zbiorników na wodę deszczową.

Rzeszów

Rzemiosło IT 2019 już za nami: 320 uczestników i 12 prelegentów

25 maja w malowniczym Bristol Tradition & Luxury Hotel położonym w centrum starówki rzeszowskiej odbyła się konferencja Rzemiosło IT, jedyne tego typu programistyczne wydarzenie w Polsce wschodniej poświęcone tematyce „ Software Craftsmanship”.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc finalistą europejskiego konkursu innowacji

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został finalistą europejskiego Konkursu Innowacje w Polityce.

Rzeszów

Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Rzeszowie świętowała 60-lecie

RZESZÓW. Początkowo była to poradnia psychologiczna, która obejmowała swoim działaniem szkoły średnie ogólnokształcące i zawodowe.

Rzeszów

Długość obwodnicy południowej sięgnie 5,7 km długości. 47 obiektów pójdzie pod rozbiórkę

RZESZÓW. Ratusz preferuje rozwiązanie z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika rzeki Wisłoki  oraz budową dwóch mostów.

Reklama