Rzeszów - Sobota, 10.05.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska ma nowy symulator spawalniczy oparty na technologii VR

Dodano:

fot. Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. W Laboratorium Spawalnictwa Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej zostało uruchomione nowe stanowisko do realizacji zajęć dydaktycznych wyposażone w symulator spawalniczy. Symulator spawalniczy WELDTRAINER jest oparty na technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).

Kierownik Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz podkreślił, że zakup symulatora spawalniczego i utworzenie nowoczesnego stanowiska do wirtualnej nauki spawania jest niezwykle przydatny do realizacji zajęć ze spawalnictwa, w procesie kształcenia studentów wszystkich kierunków i specjalności prowadzonych na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, a zwłaszcza na specjalności inżynieria spawalnictwa.

Symulator spawalniczy WELDTRAINER jest oparty na technologii wirtualnej rzeczywistości (VR – Virtual Reality). Jest bezpiecznym narzędziem umożliwiającym śledzenie postępu procesu spawania nie tylko operatorowi uchwytu spawalniczego, ale również pozostałym uczestnikom zajęć, którzy mogą obserwować ten proces na ekranie rzutnika. Umożliwia naukę spawania metodami SMAW, GMAW, GTAW, FCAW-G oraz FCAW-S. Spawane materiały to: stal węglowa, stal nierdzewna, aluminium, miedź. Proces spawania może być prowadzony w atmosferze argonu, helu, dwutlenku węgla lub ich mieszanek. Każda metoda ma możliwość konfiguracji parametrów spawania i wyboru ręki dominującej. Dzięki dołączonemu zestawowi próbek do ćwiczeń, studenci będą się mogli szkolić w zakresie wykonywania złączy doczołowych, kątowych, przylgowych i rurowych.
Reklama
Podczas symulacji spawania prowadzona jest kontrola błędów w czasie rzeczywistym. Odległość, kąt pochylenia i prędkość przesuwu palnika są na bieżąco wyświetlane użytkownikowi. Na końcu każdego przejścia spawalniczego symulator tworzy raport telemetryczny, w którym wyświetla procentowe wartości poprawności dla każdego kontrolowanego parametru. Wykonuje również analizy porowatości, wtopienia i odprysków każdego przebiegu. Ponadto każde ćwiczenie jest rejestrowane, co umożliwia interaktywny przegląd 3D każdego wykonanego ćwiczenia.

Wykorzystanie symulatora spawalniczego eliminuje ryzyko niekorzystnego oddziaływania zjawisk i czynników występujących w trakcie spawania, takich jak: promieniowanie cieplne i świetlne źródła ciepła, kontakt z gazami i iskrami powstającymi w trakcie spawania. Symulator znacznie skraca czas szkolenia oraz eliminuje konieczność użycia materiałów spawalniczych.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podawali się za funkcjonariuszy CBŚP. Ilu mieszkańców Rzeszowa udało im się oszukać?

RZESZÓW. Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciło troje mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

Kolejne zwycięstwo Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Tytuł MVP powędrował w ręce Thibaulta Rossarda.

Rzeszów

Rewitalizacja Ogrodu Miejskiego im. Solidarności do 2020 r.? Ruszył przetarg

RZESZÓW. 20 lutego ruszył przetarg na roboty budowlane w celu rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego.

Rzeszów

Radny wskazuje 7 zagrożeń wynikających z wprowadzenia nowego regulaminu ogródków letnich

RZESZÓW. Z nowym regulaminem nie zgadza się Witold Walawender, radny Miasta Rzeszowa. 

Rzeszów

Powstaje projekt drogi łączącej ul. Kopisto z ul. Wierzbową. Będzie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Przetarg na wykonanie połączenia ul. Kopisto z ul. Wierzbową ruszy dopiero w przyszłym roku.

Rzeszów

Pracownicy PRz mają pomysł na poprawę punktualności autobusów miejskich

RZESZÓW. O szczegółach pomysłu dowiemy się w trakcie seminarium „Rozwój systemów transportowych Rzeszowa”.

Rzeszów

Brytyjska miejscowość Rushmoore kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa? Zdecydują radni

RZESZÓW. We wtorek odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta. Jednym z projektów uchwały traktuje o nawiązaniu współpracy partnerskiej.

Rzeszów

25 lutego rozpocznie się rekrutacja na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

RZESZÓW. Na zajęcia w Rzeszowie zostanie przyjętych 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego.

Reklama