Reklama

Aktualności / Rzeszów

Ponad 220 tys. zł na remont rzeszowskich zabytków

Dodano: 06.06.2022 r.

Ponad 220 tys. zł na remont rzeszowskich zabytków - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Miasto dofinansuje prace remontowe przy czterech rzeszowskich zabytkach na łączną kwotę ponad 220 tys. zł. W piątek podpisano umowę w tej sprawie.

50 000 zł  przekazane zostanie na dofinansowanie renowacji i odtworzenie stolarki okiennej Dworu Chłapowskich z zespołu dworsko-parkowo-folwarcznego w Rzeszowie-Słocinie przy ul. Powstańców Śląskich 2.

To wybudowany w I poł. XIX wieku w stylu klasycystycznym i rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu romantycznego historyzmu. Prezentuje nieregularną, malowniczą bryłę o bogatym wystroju architektonicznym i sztukatorskim. Otoczony romantycznym parkiem w typie angielskim. Wraz z innymi zachowanymi elementami założenia, tj. spichlerzem, domem ogrodnika, rządcówką i zabudowaniami gospodarczymi, jest nośnikiem cennych wartości historycznych, artystycznych i krajobrazowych oraz świadectwem kultury dworskiej XIX i XX wieku.

Kwotą 50 000 zł dofinansowano również remont elewacji kaplicy, renowację stolarki drzwiowej, wymianę okien, remont i przebudowę obejścia Kaplicy Św. Huberta w Rzeszowie-Miłocinie przy ul. Św. Huberta 55.

To wybudowana w latach 1741-1746 w stylu klasycyzującego baroku (baroku północnego) przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego jako kaplica myśliwska. Budową kaplicy kierował nadworny architekt Lubomirskich Karol Henryk Wiedemann. Wewnątrz kaplicy zachowała się rokokowa polichromia ścienna. Kaplica jest wysokiej klasy artystycznej nośnikiem sztuki, tradycji oraz historii łowiectwa Rodu Książąt Lubomirskich.

Trzecim remontowanym zabytkiem jest Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP (dawny Kościół Św. Trójcy) przy ul. Targowej 4. Miasto dofinansuje prace remontowe przy fundamentach budynku cerkwi kwotą 55 000 zł.
Wybudowana w latach 1787-1792 w stylu klasycystycznym przez Franciszka Lubomirskiego jako kaplica cmentarna w związku z zamknięciem cmentarza parafialnego przy kościele farnym i wyznaczeniem nowego miejsca pochówku na terenie ogrodu szpitalnego. Powstała w miejscu istniejącego wcześniej kościoła szpitalnego pw. Św. Trójcy, wzniesionego przed 1745 rokiem z fundacji księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego. W 2012 roku świątynia została przekazana Wspólnocie Greckokatolickiej. Cerkiew wraz ze Starym Cmentarzem nośnikiem wartości artystycznych, historycznych, krajobrazowych oraz świadectwem rozwoju urbanistycznego miasta epoki Lubomirskich.

Czwartym z dofinansowanych zabytków jest Kamienica przy ul. Grunwaldzkiej  24.  Miasto dofinansuje remont elewacji frontowej od ul. Sobieskiego w kwocie 65 000 zł.

Kamienica narożna wzniesiona między 1883 a 1888 rokiem w reprezentacyjnym stylu neorenesansowym. Stanowi element zabudowy dawnej ulicy Sandomierskiej. Jest nośnikiem wartości artystycznych i historycznych oraz świadectwem rozwoju urbanistycznego miasta w czasie autonomii galicyjskiej.

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Przebudowa skrzyżowania na os. Krakowska Południe. Wybrano projektanta - Aktualności Rzeszów

Przebudowa skrzyżowania na os. Krakowska Południe. Wybrano projektanta

RZESZÓW. Jesienią przyszłego roku ma być gotowa dokumentacja projektowa dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza na osied...

Trwa budowa Parku dla Seniora w Rzeszowie. Zakończenie prac w tym miesiącu [ZDJĘCIA] - Aktualności Rzeszów

Trwa budowa Parku dla Seniora w Rzeszowie. Zakończenie prac w tym miesiącu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Park powstaje przy ul. Staszica, na osiedlu gen. Grota-Roweckiego.  ...

Nowości w miejskim programie skierowanym do rodzin - Aktualności Rzeszów

Nowości w miejskim programie skierowanym do rodzin

RZESZÓW. Od początku października Gmina Miasto Rzeszów rozpoczyna realizację programu samorządowego „Rzeszowska Karta Ro...

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie

RZESZÓW. W piątek, 29 września 2023 r. podpisano umowę na przebudowę ul. Grunwaldzkiej. Inwestycję zrealizuje firma OBO Polska z Rzes...

Z centrum Rzeszowa do Jasionki w 18 minut. Ruszyło nowe połączenie kolejowe - Aktualności Rzeszów

Z centrum Rzeszowa do Jasionki w 18 minut. Ruszyło nowe połączenie kolejowe

RZESZÓW. W niedzielę, 1 października o godz. 5:22 ze stacji Rzeszów Główny wyruszył pierwszy szynobus do Portu Lotnicze...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Poranne wypadki z udziałem pieszych w RzeszowieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
6 firm zainteresowanych budową PCLA w RzeszowieAnna Nowak: Bardzo dobre wieści....
Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy Anna Nowak: Zapowiada się na prawdę...
1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: