Reklama

Aktualności / Rzeszów

Ponad 220 tys. zł na remont rzeszowskich zabytków

Dodano: 06.06.2022 r.

Ponad 220 tys. zł na remont rzeszowskich zabytków - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Miasto dofinansuje prace remontowe przy czterech rzeszowskich zabytkach na łączną kwotę ponad 220 tys. zł. W piątek podpisano umowę w tej sprawie.

50 000 zł  przekazane zostanie na dofinansowanie renowacji i odtworzenie stolarki okiennej Dworu Chłapowskich z zespołu dworsko-parkowo-folwarcznego w Rzeszowie-Słocinie przy ul. Powstańców Śląskich 2.

To wybudowany w I poł. XIX wieku w stylu klasycystycznym i rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu romantycznego historyzmu. Prezentuje nieregularną, malowniczą bryłę o bogatym wystroju architektonicznym i sztukatorskim. Otoczony romantycznym parkiem w typie angielskim. Wraz z innymi zachowanymi elementami założenia, tj. spichlerzem, domem ogrodnika, rządcówką i zabudowaniami gospodarczymi, jest nośnikiem cennych wartości historycznych, artystycznych i krajobrazowych oraz świadectwem kultury dworskiej XIX i XX wieku.

Kwotą 50 000 zł dofinansowano również remont elewacji kaplicy, renowację stolarki drzwiowej, wymianę okien, remont i przebudowę obejścia Kaplicy Św. Huberta w Rzeszowie-Miłocinie przy ul. Św. Huberta 55.

To wybudowana w latach 1741-1746 w stylu klasycyzującego baroku (baroku północnego) przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego jako kaplica myśliwska. Budową kaplicy kierował nadworny architekt Lubomirskich Karol Henryk Wiedemann. Wewnątrz kaplicy zachowała się rokokowa polichromia ścienna. Kaplica jest wysokiej klasy artystycznej nośnikiem sztuki, tradycji oraz historii łowiectwa Rodu Książąt Lubomirskich.REKLAMA

Trzecim remontowanym zabytkiem jest Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP (dawny Kościół Św. Trójcy) przy ul. Targowej 4. Miasto dofinansuje prace remontowe przy fundamentach budynku cerkwi kwotą 55 000 zł.
Wybudowana w latach 1787-1792 w stylu klasycystycznym przez Franciszka Lubomirskiego jako kaplica cmentarna w związku z zamknięciem cmentarza parafialnego przy kościele farnym i wyznaczeniem nowego miejsca pochówku na terenie ogrodu szpitalnego. Powstała w miejscu istniejącego wcześniej kościoła szpitalnego pw. Św. Trójcy, wzniesionego przed 1745 rokiem z fundacji księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego. W 2012 roku świątynia została przekazana Wspólnocie Greckokatolickiej. Cerkiew wraz ze Starym Cmentarzem nośnikiem wartości artystycznych, historycznych, krajobrazowych oraz świadectwem rozwoju urbanistycznego miasta epoki Lubomirskich.

Czwartym z dofinansowanych zabytków jest Kamienica przy ul. Grunwaldzkiej  24.  Miasto dofinansuje remont elewacji frontowej od ul. Sobieskiego w kwocie 65 000 zł.

Kamienica narożna wzniesiona między 1883 a 1888 rokiem w reprezentacyjnym stylu neorenesansowym. Stanowi element zabudowy dawnej ulicy Sandomierskiej. Jest nośnikiem wartości artystycznych i historycznych oraz świadectwem rozwoju urbanistycznego miasta w czasie autonomii galicyjskiej.

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i poczęstunku żołnierską grochówką na uczestników pikniku czekać będzi...

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna - Aktualności Rzeszów

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna

RZESZÓW. 13 sierpnia na parkingu Podpromie odbędzie się piknik motoryzacyjny Super Car Weekend połączony ze zbiórką charytatyw...

Utrudnienia w związku z przebudową zatok autobusowych - Aktualności Rzeszów

Utrudnienia w związku z przebudową zatok autobusowych

RZESZÓW. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, w najbliższych dwóch tygodniach, na trzech rzeszowskich ulicach...

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw - Aktualności Rzeszów

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Dominikańskiej 4, zyskają nowy plac zabaw. Obiekt powstanie na terenie o powierzc...

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie pojawiły się kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 45 miejsc, gdzie można oddać zużyty ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: