Rzeszów - Środa, 02.07.2025
Reklama

Powstaje Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Jakie są jego założenia?

Dodano: /

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

RZESZÓW. W związku z rekomendacjami wypracowanymi podczas Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego przyspieszają prace nad SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). Jest to dokument strategiczny, dotyczący zagadnień związanych z szerokorozumianym transportem i mobilnością w gminach.

Podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa, która odbyła się w marcu br. radni przyjęli uchwałę dotyczącą współdziałania z innymi gminami w zakresie opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF).

SUMP to dokument strategiczny, dotyczący zagadnień związanych z szerokorozumianym transportem i mobilnością w gminach. Sprawnie funkcjonujący system transportowy, powinien być bezpieczny i dostępny dla wszystkich jego użytkowników, a także zapewniać równe traktowanie każdej grupy społecznej i wiekowej. Aby móc to osiągnąć konieczne jest opracowanie wspomnianego wyżej dokumentu.

SUMP powinien być opracowany nie tylko dla jednej Gminy lecz dla całego obszaru funkcjonalnego - Tworząc dokument chcemy zadbać o komfortowe warunki dla wszystkich uczestników ruchu całego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Na podstawie marcowej uchwały, 19 czerwca 2024 r. pomiędzy prezydentem Miasta Rzeszowa, a burmistrzami i wójtami sąsiednich gmin podpisano porozumienie w sprawie wspólnego przygotowania dokumentu SUMP dla wszystkich 15 gmin wchodzących w skład ROF.

Rzeszowski ratusz przedstawił podstawowe założenia programu.

W jakim celu tworzony jest SUMP?

Założenia SUMP mają pomóc w sprawnym i efektywnym zarządzaniu gminnych systemów transportowych poprzez wskazanie kierunków działań i celów, które należy osiągnąć w długofalowej perspektywie.

Idea przedstawiona w SUMP pomoże zapewnić wygodne i bezpieczne poruszanie się wszystkich mieszkańców na co dzień. Niezależnie od środka transportu, który wybieramy, a także celu podróży - każdy z nas na pewnym etapie jest przede wszystkim pieszym.

Dlatego człowiek i jego bezpieczeństwo w ruchu są najważniejsze?

Tworząc dokument chcemy zadbać o komfortowe warunki dla wszystkich uczestników ruchu całego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Chcemy poprawić jakość oświetlenia, stan dróg, chodników, ścieżek rowerowych, czy usprawnić transport zbiorowy.

SUMP stanowi wytyczną do realizacji projektów transportowych w najbliższych latach.

To także podstawa do pozyskiwania środków finansowych na zadania zgodne z głównymi założeniami dokumentu.

Reklama

Co warto wiedzieć na temat SUMP?

Jakie obszary tematyczne poruszone będą w SUMP?

• ruch pieszych (np. tworzenie nowych chodników, wyznaczanie nowych przejść dla pieszych),
• ruch rowerzystów (np. połączenie i tworzenie nowych ścieżek rowerowych, obniżanie krawężników),
• ruch drogowy (np. nowe drogi i parkingi),
• polityka parkingowa (np. tworzenie nowych parkingów przesiadkowych typu P&R (parkuj i jedź),
• bezpieczeństwo ruchu (np. poprawa oświetlenia ulic, chodników i przejść dla pieszych),
• transport zbiorowy (np. nowe przystanki autobusowe, nowe autobusy),
• zarządzanie infrastrukturą (drogową, przystankową, kolejową),
• promocja i edukacja zrównoważonej mobilności (np. organizacja pikników, czytelna informacja o transporcie).

Kto będzie przygotowywał SUMP?

Przygotowaniem dokumentu dla całego ROF-u zajmie się Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa we współpracy z przedstawicielami wszystkich Gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, jednostek organizacyjnych gmin i powiatów oraz jednostek i wydziałów Urzędu Miasta Rzeszowa.

Prace nad SUMP będą wspierane przez Ekspertów z Zespołu Doradczego w ramach wsparcia Ministerstwa Infrastruktury.

Dla kogo powstaje SUMP?

SUMP powstaje dla mieszkańców Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego

Rzeszowski Obszar Funkcjonalny to stowarzyszenie 15 gmin czyli Miasto Rzeszów, Miasto Łańcut, Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Hyżne, Krasne, Lubenia, Łańcut, Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn. Stowarzyszenie ROF powstało w celu nauki współpracy sąsiednich gmin ze sobą. Gminy czerpią z sąsiedztwa Rzeszowa, a także stanowią wartość dodaną dla Rzeszowa. Wspólne działanie, przedsięwzięcia pozwalają na patrzenie szerzej na potencjały oraz wyzwania Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Jaka będzie rola Mieszkańców?

Dokument SUMP będzie powstawał wspólnie z Mieszkańcami i przedstawicielami gmin.  Na poszczególnych etapach konstruowania dokumentu będą przeprowadzone konsultacje społeczne. Informacje dot. poszczególnych etapów będą udostępniane na bieżąco przez wszystkich Partnerów Porozumienia w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów został Europejskim Miastem Sportu 2026. Konrad Fijołek: Mamy to!

RZESZÓW. Wczoraj wieczorem na skrzynkę pocztową rzeszowskiego ratusza trafiła wiadomości o przyznaniu Rzeszowowi miana Europejskiego Miasta Sportu 2026. - Uwierzyliśmy w siebie bo jesteśmy wyjątkowi, a sport wpisany jest w nasze miejskie...

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Utrudnienia na al. Armii Krajowej w Rzeszowie. Wyłączą sygnalizację

RZESZÓW. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, w środę (2 lipca) w obrębie skrzyżowania ul. Krzyżanowskiego z al. Armii Krajowej wprowadzony zostanie III etap tymczasowej organizacji ruchu. Jest on związany z...

Rzeszów

5 miesięcy potrwa remont wiaduktu na DK94 w Krasnem. Umowa podpisana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na remont wiaduktu na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Krasne. Prace o wartości blisko 750 tys. zł zrealizuje wykona Przedsiębiorstwo Budowlane Stalmost. Wykonawca...

Rzeszów

W Rzeszowie powstał nowy mural. Ozdobił ścianę przy hali Podpromie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na murze przy chodniku i schodach prowadzących do hali Podpromie powstał nowy mural. Malowidło stworzyli wolontariusze z rzeszowskiego oddziału Deloitte CE BSC w ramach inicjatywy charytatywnej Impact Week.

Rzeszów

Most Załęski i nowe rondo oddane do użytku. Z ul. Maczka dojedziemy do ul. Rzecha [ZDJĘCIA, FILM]

RZESZÓW. Od poniedziałku, 30 czerwca 2025 r. kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już korzystać z 630-metrowego I odcinka Wisłokostrady. Co prawda wykonawca prowadzi tam jeszcze drobne prace, jednak jest już możliwość przejazdu...

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w centrum Rzeszowa już dostępny dla mieszkańców [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Ogród przy ul. Jagiellońskiej to nowe, zielone miejsce spotkań dla mieszkańców Rzeszowa. Będzie również służyć uczestnikom wydarzeń kulturalnych.

Rzeszów

Dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o poinformowało o dezynfekcji i płukaniu sieci wodociągowej Rzeszowa i okolicznych miejscowości. W wodzie będzie więcej chloru niż zazwyczaj.

Rzeszów

30 czerwca otwarcie I etapu Wisłokostrady. Pojedziemy nowym Mostem Załęskim

RZESZÓW. To już oficjalna informacja. Od 30 czerwca 2025 roku będzie można korzystać z 630-metrowego odcinka Wisłokostrady.

Reklama