Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Powstanie aplikacja "klimatyczna" dla mieszkańców Rzeszowa. W ramach nagrody

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZOW. Klimaton dla Rzeszowa. Zespół programistów stworzy aplikację pomagającą chronić mieszkańców przed zagrożeniami klimatycznymi.

Blisko 130 programistów z całego kraju wzięło w miniony weekend udział w Klimatonie dla Miast, organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jurorzy wyłonili cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania swoich miast, wśród których jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia zaproponowała stworzenie narzędzia pomagającego w ochronie przed zagrożeniami klimatycznymi.

W dwudniowym wydarzeniu uczestniczyło 30 zespołów programistów. Ich zadaniem było przygotowanie narzędzi informatycznych, pomagających w rozwiązaniu problemów zaproponowanych przez miasta. Rzeszów zaproponował stworzenie aplikacji do mapowania zagrożeń klimatycznych.

Zadania podjął się zespół nazwany Connected Life. Programiści opracowali prototyp platformy Connected City, która otrzymała od jurorów najwyższą ocenę. Narzędzie bazuje na ogólnie dostępnych miejskich danych, jak zaludnienie miasta oraz na lokalizacjach instytucji oświaty, położeniu jednostek OSP, pomiarów czujników jakości powietrza i innych dostępnych w mieście sensorów. Mapa umożliwi wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń zgłaszanych przez mieszkańców w celu sprawnego zarządzania miastem.
Reklama
– Nasze rozwiązanie zostało zakwalifikowane do najlepszej czwórki. Dzięki temu miasto otrzyma od organizatorów konkursu 30 tysięcy zł. To pieniądze, które zostaną spożytkowane na dalszą pracę zespołu programistów. Przez najbliższe trzy miesiące jego członkowie będą dopracowywać stworzone podczas Klimatonu narzędzia – mówi Sławomir Świder, zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Efektem pracy zespołu będzie aplikacja webowa, przy pomocy której mieszkańcy będą mogli zgłaszać zagrożenia dotyczące m.in. jakości powietrza i retencji wody. Ich zgłoszenia będą sprawdzane przez służby i weryfikowane z odczytami czujników, których zadaniem jest kontrola jakości powietrza i poziomu wody. Koszt stworzenia aplikacji to około 30 tysięcy zł.

 
Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Lotnisko w Jasionce ponownie przyjmie czartery z chasydzkimi pielgrzymami

RZESZÓW. Zgodnie z żydowskim kalendarzem w tym roku okazja do celebrowania rocznicy śmierci cadyka nadarza się dwukrotnie: 26 lutego oraz 28 marca.

Rzeszów

9 marca wielkie sprzątanie nad Wisłokiem. Po akcji odbędzie się piknik

RZESZÓW. Akcje organizuje Fundacja Rzeszowska oraz Stacja Rzeszów DZIKI.

Rzeszów

Skoczkowie do wody ze Stali Rzeszów wywalczyli 22 medale

RZESZÓW. Zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn reprezentanci Stali Rzeszów zdominowali zawody w Poznaniu.

Rzeszów

Zatrzymano mężczyznę, grożącego śmiercią prezydentom miast, w tym Tadeuszowi Ferencowi

RZESZÓW. 5 Marca zatrzymany 28-latek został przesłuchany w prokuraturze i usłyszał zarzuty.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej otwarto nowy żłobek i przedszkole

RZESZÓW. W budynku J Politechniki Rzeszowskiej uroczyście otwarto nowy żłobek i przedszkole. 

Rzeszów

W filiach RDK odbędą się bezpłatne maratony fitness

RZESZÓW. Organizowany z okazji Dnia Kobiet Maraton Fitness jest czterogodzinnym ciągiem treningów.

Rzeszów

Od 5 marca jeden z przystanków na ul. Marszałkowskiej będzie przeniesiony

RZESZÓW. W związku z przebudową zatoki autobusowej, jeden z przystanków znajdujących się na ulicy Marszałkowskiej zostanie przeniesiony.

Rzeszów

Monopoly stworzy rzeszowską edycję gry. Będzie konkurs dla szkół

RZESZÓW. Rzeszowska edycja Monopoly będzie gotowa na jesień.

Reklama