Reklama

Aktualności / Rzeszów

Przetarg na budowę kładek rowerowych unieważniony przez „problemy natury technicznej”

Dodano: 03.02.2020 r.

Przetarg na budowę kładek rowerowych unieważniony przez „problemy natury technicznej” - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. 24 stycznia miasto unieważniło przetarg na budowę kładek rowerowych przy moście Karpackim, Narutowicza i Lwowskim. Powodem takiej decyzji nie były względy finansowe, lecz problemy techniczne systemu.

Historia przetargów, związanych z budową kładek rowerowych przy rzeszowskich mostach zmierza każdorazowo do tego samego finału, a mianowicie unieważnienia postępowania przez wysokie stawki finansowa proponowane przez wykonawców. Niecodzienny jednak los spotkał przetarg zmierzający do montażu ścieżek rowerowych przy moście Lwowskim, Karpackim i Narutowicza.

Plany miasta i oferta wykonawcy

Cała procedura „najświeższego” postępowania została podzielona na trzy części (I część – most Narutowicza; II część – most Karpacki; III cześć – most Lwowski), co w teorii umożliwiało realizację tej inwestycje trzem różnym wykonawcom. Nie mniej jednak, w przetargu udział wzięła tylko jedna firma: „INTOP” Tarnobrzeg.

Miasto na I część przetargu miasto zarezerwowało 2,1 mln zł. II cześć to limit do 3,2 mln zł, zaś III część została wyceniona na kwotę 3 mln zł. Wykonawca przedstawił wyższą ofertę w I i II część, to odpowiednio 4,2 mln zł i 4,6 mln zł. Jedynie cześć mówiąca o budowie kładki na moście Lwowskim została wyceniona na 2,9 mln zł, co wpisuje się w założenia władz miasta.

Problemy techniczne

Pomimo osiągnięcia przez ratusz 1/3 sukcesu, przetarg został anulowany i co ciekawe nie z przyczyn finansowych, lecz technicznych: „W przedmiotowym postępowaniu nie doszło więc do otworzenia złożonej przez wykonawcę w ustawowym terminie oferty, ponieważ uniemożliwiała to wada systemu informatycznego zamawiającego” – czytamy w uzasadnieniu unieważnienia.

W skrócie, otwarcie ofert zaplanowano na 14 stycznia, a ofertę złożoną przez wykonawcę, udało się odszyfrować dopiero dzień później, co narusza prawo zamówień publicznych (art. 86 ust 2), określające, że: „Otwarcie ofert jest jawne i następuje bezpośrednio po upływie terminu do ich składania, z tym że dzień, w którym upływa termin składania ofert, jest dniem ich otwarcia”. Jak czytamy w uzasadnieniu unieważnienia, problem dotyczył odszyfrowania oferty ze skrzynki podawczej platformy ePUAP.  

Co dalej?

Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę wysokość złożonej ofertę, moglibyśmy się spodziewać podobnego finału tej historii, z tą różnicą, że zamiast unieważnienia przez problemy techniczne byłoby unieważnienie ze względu na zbyt wysoką ofertę finansową wykonawcy. Koniec końców skutek będzie ten sam, a rozstrzygnięcia nie ma.

„Miasto powinno zrezygnować z niektórych kładek i skupić się na jednej za większą kwotę. Odpuściłbym budowę kładki przy moście Lwowskim. Skupiłbym się na moście Narutowicza lub zaporze. Ogólnie zapora jest najczęściej uczęszczaną przeprawą przez rowerzystów” – tłumaczy Daniel Kunysz radny miasta i prezes stowarzyszenia rowery.rzeszow.pl.

Warto zaznaczyć, że miasto otrzymało na wykonanie inwestycji dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 – Działanie 2.1 Zrównoważony transport miejski. Jeżeli do końca tego roku inwestycja nie będzie zrealizowana, to dofinansowanie przepadnie.

„Inwestycja musi być zrealizowana do końca tego roku” – dodaje radny.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się „Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi”. Ulicami miasta przej...

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta - Aktualności Rzeszów

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta

RZESZÓW. Miasto uruchomiło nowoczesny system, który ma usprawnić pracę w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rze...

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego - Aktualności Rzeszów

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czteroletnia kadencję rozpocznie 1 wrześn...

Obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [HARMONOGRAM] - Aktualności Rzeszów

Obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. W czwartek ciężarówka MPGK zaparkuje m.in.&nb...

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji - Aktualności Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

RZESZÓW. Policjanci Wydziału Kryminalnego KMP w Rzeszowie prowadzą czynności identyfikacyjne zwłok nieznanej kobiety. Jej ciało znala...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: