Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Pszczoły zamieszkały w kampusie WSIiZ w Kielnarowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe WSIiZ
fot. Materiały prasowe WSIiZ
RZESZÓW. W kampusie WSIiZ w Kielnarowej stanęło 5 uli, zamieszkanych przez pszczoły z gatunku Buckfast. Powstanie pasieki wpisuje się w realizowaną przez Uczelnię Strategię Zrównoważonego Rozwoju i ma zwrócić uwagę społeczności akademickiej na rolę i znaczenie pszczół dla ekosystemu i życia człowieka.

Pasieka będzie także wykorzystywana w celach naukowo – dydaktycznych na dwóch kierunkach studiów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Pasieka będzie częścią Laboratorium bioróżnorodności, gdzie znajdą się także m. in. domki dla owadów.

- Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ze 100 gatunków roślin uprawnych, zapewniających 90% światowego zaopatrzenia w żywność, ponad 70 jest zapylanych przez pszczoły. Owady zapylające stanowią jeden z najważniejszych elementów ekosystemu, a także wskaźnik jakości środowiska. Uświadamianie tego związku oraz troska o zachowanie bioróżnorodności to działania, jakie nasza Uczelnia chce podejmować – mówi dr Małgorzata Gosek, Prorektorka WSIiZ do spraw Nauczania.

Pszczele rodziny zostały zakupione w maju od Pasieki A.F.M. Chahuła „Moja pszczoła”. Gatunek Buckfast ma charakterystyczny wygląd – pszczoły są duże i mają szerokie, żółte paski na tergitach i, co ważne, nie wykazujących zachowań agresywnych. Kielnarowa i jej okolice sprzyjają hodowli pszczół. Przed założeniem pasieki została zweryfikowana całoroczna baza pożytkowa w okolicy i promieniu ok. 2 km, ponadto w kampusie zostały zasadzone rośliny miododajne, takie jak lipy oraz akacje. Rodziny pszczele aktualnie się rozrastają i pierwszy miód powinien być na przełomie lipiec-sierpień 2023. Na dużą ilość nie jestem nastawiony, gdyż pasieka jest nowa i dopiero za rok będzie można mówić o efektach. Niestety, zmiany klimatu spowodowane przez działania człowieka powodują, że pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a zjawiska pogodowe coraz gwałtowniejsze. Jestem jednak dobrej myśli, że działania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odniosą sukces i przyczynią się do rozwoju pasieki i staną się atrakcją na przyszłych studentów nowych kierunków studiów związanych ze zrównoważonym rozwojem – mówi Marcin Dąbrowski, opiekun uli.
Reklama
Kierunki Zrównoważony rozwój i środowisko oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce oferowane przez Kolegium Zarządzania stanowią odpowiedź na aktualne potrzeby związane z prowadzeniem i zarządzaniem przedsiębiorstwem w myśl “zielonej gospodarki”, z poszanowaniem dla przyrody i jej zasobów. Jak mówi dr Joanna Podgórska, prodziekan kolegium Zarządzania ds. kierunku Zarządzanie: W ramach tych studiów studenci dowiedzą się, w jaki sposób włączać zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwem do procesów strategicznych i operacyjnych, działać jako zrównoważony przedsiębiorca lub towarzyszyć i doradzać firmom na drodze do zrównoważonego modelu biznesowego. Takich specjalistów obecnie potrzebują zarówno prywatne firmy, jak i instytucje i samorządy.

Tworzenie przy zakładach pracy lub instytucjach pasiek to tylko jedna z wielu opcji, jakie można wykorzystywać w promowaniu idei zrównoważonego rozwoju oraz autentycznym wspieraniu bioróżnorodności. Nasi absolwenci nie będą się obawiali proponowania firmom tego typu rozwiązań, bo dokładnie przyjrzą się całemu procesowi w czasie zajęć praktycznych na kampusie w Kielnarowej – dodaje dr Joanna Podgórska.

 
Źródło: Informacja prasowa WSIiZ
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

JelczTour

Wakacyjne przejażdżki starym Jelczem po Rzeszowie [Rozkład jazdy]

RZESZÓW. Przejażdżka zabytkowym Jelczem po Rzeszowie, to kolejna atrakcja, jaką przygotowało miasto wspólnie z instytucjami kultury oraz ZTM i MPK na okres wakacyjny. Kursy odbywać się będą z przewodnikiem. Start już w...

Rzeszowskie opowieści

Premiera nowego pokazu specjalnego fontanny multimedialnej

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, swoją premierę będzie miał nowy, dwuczęściowy pokaz specjalny fontanny multimedialnej, przygotowany z okazji jubileuszu miasta.

WAKACJE W RZESZOWIE

Rzeszowski Zamek otwarty dla zwiedzających

RZESZÓW. Do końca wakacji Zamek w Rzeszowie będzie otwarty w weekendy dla ruchu turystycznego. Półtoragodzinne zwiedzanie z przewodnikiem obejmie m.in. salę balową, wieżę zamkową i podziemia dawnego więzienia.

Rzeszów

W Rzeszowie ma powstać Centrum Pomocy Dzieciom. Podpisano list intencyjny

RZESZÓW. 2 lipca 2024 r. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w stolicy Podkarpacia Centrum Pomocy Dzieciom. W całym kraju tego typu placówek jest tylko 9.

Rzeszów

Są wolne miejsca w rzeszowskich żłobkach

RZESZÓW. Trwa nabór do miejskich żłobków. W ośmiu placówkach jest jeszcze 101 wolnych miejsc. Rekrutacja uzupełniająca na wrzesień 2024 r. odbędzie się w sierpniu.

Rzeszów

Otoczenie pomnika Jana Kochanowskiego w nowej aranżacji [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy nowej aranżacji otoczenia pomnika Jana Kochanowskiego na osiedlu 1000-lecia w Rzeszowie. Inwestycję zrealizowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Po wakacjach wystartuje Rzeszowska Karta Mieszkańca. Jakie korzyści dla posiadaczy karty?

RZESZÓW. Rzeszowska Karta Mieszkańca to nowy miejski program, który ma zachęcić mieszkańców m.in. do aktywnego wypoczynku i korzystania z atrakcji miasta, zarówno rekreacyjnych jak i kulturalnych. Dzięki karcie mieszkańcy będą mogli korzystać...

Zielona Arkadia

Na osiedlu Drabinianka powstała nowa strefa wypoczynku i rekreacji [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W ciągu kilku najbliższych dni oficjalnie zakończy się budowa nowej strefy wypoczynku i rekreacji na osiedli Drabinianka w Rzeszowie. Obecnie na terenie inwestycji trwają prace porządkowe.

Reklama