Rzeszów - Wtorek, 13.05.2025
Reklama

Pszczoły zamieszkały w kampusie WSIiZ w Kielnarowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe WSIiZ
fot. Materiały prasowe WSIiZ
RZESZÓW. W kampusie WSIiZ w Kielnarowej stanęło 5 uli, zamieszkanych przez pszczoły z gatunku Buckfast. Powstanie pasieki wpisuje się w realizowaną przez Uczelnię Strategię Zrównoważonego Rozwoju i ma zwrócić uwagę społeczności akademickiej na rolę i znaczenie pszczół dla ekosystemu i życia człowieka.

Pasieka będzie także wykorzystywana w celach naukowo – dydaktycznych na dwóch kierunkach studiów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Pasieka będzie częścią Laboratorium bioróżnorodności, gdzie znajdą się także m. in. domki dla owadów.

- Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ze 100 gatunków roślin uprawnych, zapewniających 90% światowego zaopatrzenia w żywność, ponad 70 jest zapylanych przez pszczoły. Owady zapylające stanowią jeden z najważniejszych elementów ekosystemu, a także wskaźnik jakości środowiska. Uświadamianie tego związku oraz troska o zachowanie bioróżnorodności to działania, jakie nasza Uczelnia chce podejmować – mówi dr Małgorzata Gosek, Prorektorka WSIiZ do spraw Nauczania.

Pszczele rodziny zostały zakupione w maju od Pasieki A.F.M. Chahuła „Moja pszczoła”. Gatunek Buckfast ma charakterystyczny wygląd – pszczoły są duże i mają szerokie, żółte paski na tergitach i, co ważne, nie wykazujących zachowań agresywnych. Kielnarowa i jej okolice sprzyjają hodowli pszczół. Przed założeniem pasieki została zweryfikowana całoroczna baza pożytkowa w okolicy i promieniu ok. 2 km, ponadto w kampusie zostały zasadzone rośliny miododajne, takie jak lipy oraz akacje. Rodziny pszczele aktualnie się rozrastają i pierwszy miód powinien być na przełomie lipiec-sierpień 2023. Na dużą ilość nie jestem nastawiony, gdyż pasieka jest nowa i dopiero za rok będzie można mówić o efektach. Niestety, zmiany klimatu spowodowane przez działania człowieka powodują, że pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a zjawiska pogodowe coraz gwałtowniejsze. Jestem jednak dobrej myśli, że działania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odniosą sukces i przyczynią się do rozwoju pasieki i staną się atrakcją na przyszłych studentów nowych kierunków studiów związanych ze zrównoważonym rozwojem – mówi Marcin Dąbrowski, opiekun uli.
Reklama
Kierunki Zrównoważony rozwój i środowisko oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce oferowane przez Kolegium Zarządzania stanowią odpowiedź na aktualne potrzeby związane z prowadzeniem i zarządzaniem przedsiębiorstwem w myśl “zielonej gospodarki”, z poszanowaniem dla przyrody i jej zasobów. Jak mówi dr Joanna Podgórska, prodziekan kolegium Zarządzania ds. kierunku Zarządzanie: W ramach tych studiów studenci dowiedzą się, w jaki sposób włączać zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwem do procesów strategicznych i operacyjnych, działać jako zrównoważony przedsiębiorca lub towarzyszyć i doradzać firmom na drodze do zrównoważonego modelu biznesowego. Takich specjalistów obecnie potrzebują zarówno prywatne firmy, jak i instytucje i samorządy.

Tworzenie przy zakładach pracy lub instytucjach pasiek to tylko jedna z wielu opcji, jakie można wykorzystywać w promowaniu idei zrównoważonego rozwoju oraz autentycznym wspieraniu bioróżnorodności. Nasi absolwenci nie będą się obawiali proponowania firmom tego typu rozwiązań, bo dokładnie przyjrzą się całemu procesowi w czasie zajęć praktycznych na kampusie w Kielnarowej – dodaje dr Joanna Podgórska.

 
Źródło: Informacja prasowa WSIiZ
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZTM otwiera nowy Punkt Obsługi Podróżnego

RZESZÓW. Od 19 marca zacznie działać nowy Punkt Obsługi Podróżnego ZTM Rzeszów zlokalizowany w centrum kulturalno-handlowym Millenium Hall. Przestanie natomiast  funkcjonować stanowisko ZTM w CH Plaza.

Rzeszów

Samolot z kamerą termowizyjną będzie latał nad Rzeszowem. Zbada sieć ciepłowniczą

RZESZÓW. W nocy z czwartku na piątek (7 / 8 marca) przeprowadzone zostaną lotnicze badania rzeszowskiej sieci ciepłowniczej. Nad miastem będzie latał samolot wyposażony w kamerę termowizyjną.

Rzeszów

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Ile jeszcze potrwa przebudowa budynku dworca PKP?

RZESZÓW. Konieczność wykonania nieprzewidzianych wcześniej robót przy konstrukcji budynku dworca Rzeszów Główny oraz dodatkowych wynikających z prowadzonych prac archeologicznych, znacznie opóźniła zakończenie inwestycji, która stanowi jedną z trzech elementów składających się na...

Rzeszów

Większy komfort pacjentek szpitala przy ul. Szopena. Nowa porodówka otwarta [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Od 5 marca 2024 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wznawia przyjęcia pacjentek, które chcą urodzić tu dziecko.

Rzeszów

Na osiedlu Drabinianka powstanie mini park z placem zabaw [WIZUALIZACJE]

RZESZOW. Zielona strefa wypoczynku pn. Arkadia powstanie w sąsiedztwie szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego.

Rzeszów

Świeżo upieczona kierująca wjechała w ogrodzenie. Kobieta trafiła do szpitala

TRZCIANA. 18-letnia kobieta straciła panowanie nad pojazdem i wjechała w ogrodzenie. Kierująca trafiła do szpitala. Jak ustaliła policja, 18-latka otrzymała prawo jazdy zaledwie kilka tygodni temu.

Rzeszów

W Rzeszowie powstał motocykl inspirowany samochodem wokalisty zespołu Metallica

RZESZÓW. Działająca w Rzeszowie firma Game Over Cycles zaprezentowała swój najnowszy motocykl. Maszyna inspirowana jest samochodem „Slow Burn” Jamesa Hetfielda, wokalisty i gitarzysty zespołu Metallica.

Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Lwowskiej. Autobus zderzył się z osobówką

RZESZÓW. Na ul. Lwowskiej autobus zderzył się z samochodem osobowym. Trzy osoby zostały ranne i trafiły do szpitala.

Reklama