Reklama

Aktualności Rzeszów

Radni Rzeszowa za okresową wypożyczalnią pojazdów elektrycznych. Będą także samochody?

Dodano: 25.04.2019

Radni Rzeszowa za okresową wypożyczalnią pojazdów elektrycznych. Będą także samochody? - Aktualności Rzeszów

fot. Pixabay

RZESZÓW. Radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały mówiący o uruchomieniu całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich. Większością głosów pomysł odrzucono, utrzymując że okresowa wypożyczalnia jest lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo jeden z  zastępców prezydenta wspomniał, że Ratusz planuje do oferty dołączyć samochody elektryczne.

Jak informowaliśmy poprzednia, Rzeszowski Rower Miejski, w skład którego wejdą elektryczne rowery, skutery i hulajnogi, ruszy od 1 maja i w przestrzeni miejskiej będą widoczne do 15 listopada. Po tej dacie pojazdy znikną, a miasta na nowy sezon będzie zmuszone otworzyć kolejny przetarg. Biorąc pod uwagę fakt, że ubiegłoroczny system Blinkee.city miał być „testowy”, to ciężko zaakceptować fakt że ta sama firma, również i w tym roku dostarczać będzie pojazdy na podobnych zasadach, choć mogłoby się wydawać, że system zdał egzamin dość dobrze.

Nie mniej jednak podczas ostatniej sesji Rady Miasta, rzeszowscy radni debatowali nad projektem uchwały przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z jej brzmieniem nowoczesna całoroczna wypożyczalnia rowerów miała by objąć m.in. integrację karty miejskiej z wypożyczalnią i systemem ZTM, stworzenie aplikacji za pośrednictwem której użytkownicy otrzymują informacje o lokalizacji rowerów, utworzenie sieci stacji do parkowania oraz możliwości rozbudowy system o inne środki, wspominają o skuterach elektrycznych.

„Mamy dzisiaj końcówkę kwietnia, rowerów i skuterów nadal nie ma. Nasz klub dostrzega potrzebę zmiany tej sytuacji, sytuacji która w naszym przekonaniu jest niedobra dla Rzeszowa z perspektywy interesów mieszkańców naszego miasta. Działając w oparciu o system corocznych przetargów, tak naprawdę przez połowę roku Rzeszów pozostaje bez jakiegokolwiek systemu wypożyczalni rowerów. Mamy końcówkę kwietnia, od kilku miesięcy przy takiej aurze jaką mamy, mieszkańcy mogliby korzystać z takiego systemu” – wyjaśniał Konrad Fijołek, szef klubu PiS.REKLAMA

W uzasadnieniu projektu uchwały, radni Prawa i Sprawiedliwości zwracają uwagę, że całoroczna wypożyczalnia jest inwestycją oczekiwaną przez mieszkańców stolicy województwa podkarpackiego, podkreślając kilkakrotnie, że tego typu przedsięwzięcie ma rację bytu ze względu na jego ekologiczne oddziaływanie oraz na dużą liczbę studentów.

‘Uważam, że całoroczny system wypożyczalni nie ma sensu, z racji tego iż w zimie rowerzyści nie jeżdżą. Powinniśmy mieć wypożyczalnie od kwietnia do listopada i to w zupełności wystarczy. Dodatkowo uważam, że uchwałę należało by uzupełnić o wprowadzenie dokumentu polityki rowerowej, który powinien uwzględniać jak powinien wyglądać rower w takiej wypożyczalni miejskiej oraz ile tych rowerów powinno być” – odpowiadał radnemu Fijołkowi członek Rozwoju Rzeszowa, Daniel Kunysz.

Pomijając przepychanki słowne radnych, dotyczące m.in. stacji bazowych i punktów parkowania, które koniec końców do przebiegu dyskusji nie wniosły zasadniczych zmian, głos na sali sesyjnej zabrał również zastępca prezydenta Marek Ustrobiński, który wyjaśnił jakie plany posiada miasto względem wypożyczalni: „Życie pokazało, że wypożyczalnia rowerów, która ma stałe stacje bazowe jest anachronizmem. Wprowadzamy system, który funkcjonuje w Rotterdamie, Paryżu, Berlinie i wielu innych miastach. W planach jest także wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Rozmowy się toczą”.

Sam projekt uchwały radnych Prawa i Sprawiedliwości, większością 15 głosów został odrzucony, a głosowanie w tej sprawie poprzedzone było wnioskiem o zamknięcie dyskusji radnego Platformy Obywatelskiej Marcina Deręgowskiego.
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

25.04.2019 12:16:07

~

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy  - Aktualności Rzeszów

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy

RZESZÓW. Na mieszkańców Rzeszowa czeka 17 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle oraz wernisaże. ...

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów na ulicach Rzeszowa? - Aktualności Rzeszów

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów na ulicach Rzeszowa?

RZESZÓW. Najczęściej właścicielami pojazdów rejestrowanych w Rzeszowie są mężczyźni, lubujący się w głównej mierze w sa...

Gang sutenerów, schwytanych przez CBŚP w Rzeszowie, stanie przed Sądem - Aktualności Rzeszów

Gang sutenerów, schwytanych przez CBŚP w Rzeszowie, stanie przed Sądem

RZESZÓW, KRAKÓW. Dzięki działaniom funkcjonariuszy  Zarządu CBŚP w Rzeszowie w grudniu 2018 r. udało się rozbić tą przest...

Park na Zalesiu będzie wyremontowany. Miasto ma projekt. Realizacja w przyszłym roku - Aktualności Rzeszów

Park na Zalesiu będzie wyremontowany. Miasto ma projekt. Realizacja w przyszłym roku

RZESZÓW. Realizacja inwestycji możliwa będzie dopiero w przyszłym roku. ...

Asseco Resovia rozpoczyna przygotowania przed sezonem 2019/2020 - Aktualności Rzeszów

Asseco Resovia rozpoczyna przygotowania przed sezonem 2019/2020

RZESZÓW. Dziesięciu siatkarzy Asseco Resovii spotkało się w poniedziałek.  ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem