Rzeszów - Niedziela, 19.05.2024
Reklama

Raport z przebudowy stacji Rzeszów Główny

Dodano: 28.08.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Konstrukcje nowych peronów, budowa podziemnego przejścia i przebudowa wiaduktu, oto lista najważniejszych zadań jakie są realizowane na stacji Rzeszów Główny. 2 września rozpoczyna się przebudowa wąskiego wiaduktu na ul. Batorego w szeroki obiekt. O stanie prac informowano podczas wtorkowej konferencji prasowej.
 
27 sierpnia br. w Rzeszowie odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, dyrektora Projektu PLK Wojciecha Wasia oraz kierownika kontraktu PLK Kamila Mergela. Głównym punktem spotkania była prezentacja inwestycji, jaką jest całkowity remont stacji Rzeszów Główny oraz innych prac wykonywanych w ramach przedsięwzięcia.
 
„To jest niezwykle ważne wydarzenia nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa, Podkarpacia, ale także wielu podróżnych, którzy coraz chętniej korzystają z kolei. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom, pojawieniu się nowego przystanku w postaci Rzeszów Zachodni, ale także przebudowy istniejących wiaduktów, poprawi się także wizerunek samej kolei” – mówiła na spotkaniu Ewa Leniart.
 
Całkowita przebudowa stacji Rzeszów Główny
 
Na czas przebudowy stacji zapewniono alternatywne przejścia, dodatkowy peron tymczasowy i specjalne zejście ze starej kładki na perony. Komunikację ułatwia specjalne oznakowanie. Sierpień został wykorzystany na roboty przy konstrukcji przejścia podziemnego od ul. Grottgera do ul. Kochanowskiego.

Pasażerowie zyskają dzięki niemu bezpieczną i sprawną drogę na perony. Długość obiektu to 137 m. Podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania się lepszy dostęp do kolei zapewni 5 wind i 5 schodów ruchomych. Komfort stacji zwiększy również wymienione na ledowe oświetlenie oraz nowe wiaty i ławki. Czytelną orientację zapewnią tablice informacyjne i oznakowanie.
Reklama
„Jest budowane przejście podziemne łączące nie tylko podróżnych z peronami, ale też likwidujące barierę, którą mamy tutaj na stacji. Przejście będzie łączyło plac dworcowy z ul. Kochanowskiego. To przejście również będzie w pełni wyposażone dla osób o ograniczonej możliwości poruszania, poprzez windy oraz schody ruchome” – mówił dyrektor projektu Wojciech Waś.

Efektem dotychczasowych prac na stacji są już widoczne krawędzie dwóch 300 i 400 m peronów. Docelowo będą trzy nowe, wyższe platformy, ułatwiające wsiadanie do pociągu. Nawierzchnia z liniami naprowadzającymi ma ułatwić drogę osobom niewidomym i słabowidzącym.

„Podróżni mieszkańcy korzystają z peronu numer jeden, to jest w ciągu linii kolejowej numer 71, m.in. do Kolbuszowej. Od połowy grudnia podróżni będą mogli korzystać z peronu numer dwa - linia kolejowa 91, m.in. do Krakowa)” – dodaje dyrektor projektu.

Nowa stacja Rzeszów Zachodni i trzy wiadukty

Podróżni od czerwca mogą już korzystać z nowego dodatkowego przystanku Rzeszów Zachodni. Efektem prac PKP PLK są też trzy mosty nad Al. Wyzwolenia, a dla kierowców przygotowano przebudowany przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Marii Konopnickiej.

Inwestycja realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość umowy współfinansowanej ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 mln zł netto. Zakończenie planowane jest w połowie 2021 r.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Doświetlą przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Doświetlenie 3 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 na rzeszowskim osiedlu Słocina, to jeden z 9 projektów z województwa podkarpackiego, które będą dofinansowane z rządowego programu.

Rzeszów

Poranne wypadki na ul. Witolda w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. Witolda doszło do dwóch wypadków. Dwie osoby trafiły do szpitala. Jak informuje rzeszowska policja, w obydwu przypadkach przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących samochodami.

Rzeszów

Zmarł Stanisław Sienko, były zastępca Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. W wieku 63 lat odszedł Stanisław Sienko, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, wieloletni wiceprezydent Rzeszowa.

NAJWIĘKSZA INWESTYCJIA DROGOWA W RZESZOWIE

Na jakim etapie jest budowa Wisłokostrady? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Postępują prace przy budowie Wisłokostrady. Roboty prowadzone są równolegle w kilku miejscach. Ta strategiczna dla układu drogowego miasta inwestycja ma być gotowa wiosną 2026 roku.

GRA PORUSZAJĄCA ZAGADNIENIE HANDLU LUDŹMI

Do Rzeszowa przyjedzie Escapetruck

RZESZÓW. Już wkrótce do Rzeszowa po raz pierwszy przyjedzie tzw. Escapetruck. Jest to nietypowy projekt, który ma na celu podniesienie świadomości na temat zagadnienia handlu ludźmi. Specjalna, czarna ciężarówka zaparkuje w rejonie...

Rzeszów

Awaria kanalizacji deszczowej na ul. Szopena. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Wczoraj na ul. Szopena w Rzeszowie wykryto rozszczelnienie w kanale głównym kanalizacji deszczowej o średnicy 400 mm. Pracownicy MPWiK rozpoczęli naprawę uszkodzonej rury. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Rzeszów

Dwie kobiety oszukane metodą „na wypadek”. Mieszkanka Rzeszowa straciła 64 tys. zł

RZESZÓW. Mimo tego, że przestępcy używają znanych już metod wyłudzenia pieniędzy, szczególnie od osób starszych, nadal zdarzają się przy przypadki, w których zmanipulowani seniorzy przekazują przestępcom swoje oszczędności, będąc przekonanym, że w...

Sportowe emocje na basenie przy ul. Matuszczaka

Ok. 300 zawodników weźmie udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w Rzeszowie

RZESZÓW. Około 300 zawodników z 25 krajów weźmie udział w Mistrzostwa Europy Juniorów w skokach do wody, które odbędą się od 8 do 14 lipca 2024 r. na basenie przy ul. Matuszczaka...

Reklama