Reklama

Aktualności / Rzeszów

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

Dodano: 09.03.2022 r.

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie  - Aktualności Rzeszów

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Decyzją Sejmu Ignacy Łukasiewicz, pionier przemysłu naftowego, filantrop i działacz niepodległościowy jest jednym z patronów 2022 roku w Polsce. W styczniu tego roku przypadała 140. rocznica śmierci, a w środę 8 marca 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, który swoje życie związał z Rzeszowem. W obchody jubileuszowego roku włączyła się stolica Podkarpacia, gdzie zaplanowano z tej okazji Ponad 40 okolicznościowych wydarzeń

- Ignacy Łukasiewicz był wyjątkowym mieszkańcem i wybitną postacią w historii Rzeszowa oraz Podkarpacia. Jako miasto postanowiliśmy upamiętnić rocznicę jego urodzin przygotowując mnóstwo wydarzeń, którymi przybliżymy mieszkańcom jego postać. Chcemy przedstawić dorobek Ignacego Łukasiewicza organizując wydarzenia oraz wskazując miejsca, w których przebywał – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Najbliższe z wydarzeń to warsztaty, które odbędą się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 4 przy ul. Ofiar Katynia. Zaplanowano je na najbliższa sobotę, 12 marca, będą związane z Ignacym Łukasiewiczem. Z kolei w holu I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. 3 Maja można oglądać wystawę przedstawiającą biografię patrona roku. Kolejną, którą zaplanowano w rejonie letniego Pałacu Lubomirskich szykuje już Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Będzie to wydarzenie plenerowe.

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie gra miejska, podczas której zespoły składające się z około 5-6 osób mają rywalizować odwiedzając miejsca związane z Ignacym Łukasiewiczem.
- Zaplanowaliśmy ją na 30 września. Scenariusz gry przygotujemy w oparciu o jego biografię, a uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na pytania związane z postacią i miejscami, w których przebywał. To m.in. I LO w Rzeszowie, czy kamienica, w której była apteka. Za sprawą postaci przebranych w stroje mieszczan z XIX wieku przeniesiemy się w czasie do tamtej epoki – mówi Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. I dodaje, że jubileuszowy rok to także niedawne otwarcie nowej biblioteki przy ul. Łukasiewicza, obok której 17 września odbędzie się piknik rodzinny.

- Uruchamiamy warsztatownię Ignacego Łukasiewicza. Chcemy przybliżyć i odkrywać na nowo postać naszego wybitnego krajana, który był nie tylko uczonym, ale także filantropem, aptekarzem i przedsiębiorcą. Zależy nam także na przedstawieniu postaci jego żony, która również była wyjątkową osobą. Ogłosimy konkurs plastyczny dla szkół i przedszkoli, w którym trzeba będzie wykazać się także znajomością postaci – mówi Marzena Styga – Durak, dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury.
 
Wyjątkową niespodziankę szykuje Teatr Maska. – Przygotowujemy wydarzenia, w których mieszkańcy będą nie tylko widzami, ale wezmą w nich czynny udział. To na przykład spektakl improwizowany, nasi aktorzy przygotują się z ciekawostek i faktów na temat Ignacego Łukasiewicza, a rolą widzów będzie ułożenie ich w spektakl – mówi Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.
 
W Muzeum Dobranocek zostanie zrealizowany okolicznościowy film animowany, Biuro Wystaw Artystycznych szykuje dla dzieci i młodzieży warsztaty poświęcone światłu w sztuce. - Na wrzesień planujemy pokaz – spotkanie ze światłem. To będzie mapping autorstwa Bartosza Nalepy, połączony z koncertem elektronicznej muzyki. Zorganizujemy go w naszej sali widowiskowej – tłumaczy Piotr Rędziniak, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
 
– Znakiem rozpoznawczym I LO jest szeroko pojęta kultura pamięci. W tym roku wspominamy postać Ignacego Łukasiewicza, naszego ucznia w latach 1832-1836. Z tej okazji przygotowaliśmy także kilka wydarzeń, a nasi uczniowie drukują już w technologii 3D modele lamp naftowych. Nauczyciele szykują scenariusz lekcji o Łukasiewiczu, dedykowanej klasom 5-8 szkół podstawowych, a w czerwcu zaprosimy wybraną szkołę z rejonu Krosna i Jasła na plenerową debatę przy lampach naftowych, która odbędzie się na naszym dziedzińcu - uzupełnia Piotr Wanat, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.
 
Zarząd Zieleni Miejskiej szykuje renowację nagrobka Józefa Łukasiewicza – ojca Ignacego. – To nagrobek zabytkowy, znajdujący się na naszym Starym Cmentarzu. Prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora. Chcemy w tym szczególnym roku przywrócić nagrobkowi wyjątkowy blask – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
 
- Mamy nadzieję, że we wszystkich wydarzeniach rzeszowianie będą uczestniczyć bardzo chętnie i licznie. Zachęcamy do tego – mówi wiceprezydent Stachowska.
 
Reklama
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Latem znów polecimy z Rzeszowa do Gdańska. Ruszyła sprzedaż biletów - Aktualności Rzeszów

Latem znów polecimy z Rzeszowa do Gdańska. Ruszyła sprzedaż biletów

RZESZÓW. Połączenie będzie realizowane od 2 czerwca do 5 września 2023, dwa razy w tygodniu....

Radni nadali nazwę okrągłej kładce nad al. Piłsudskiego - Aktualności Rzeszów

Radni nadali nazwę okrągłej kładce nad al. Piłsudskiego

RZESZÓW. Żartobliwie mówi się o niej „Aureola Ferenca”, od 31 stycznia ma już jednak  oficjalną nazwę im. Wie...

Uwaga kierowcy! Od 1 lutego zamknięta ul. Grottgera - Aktualności Rzeszów

Uwaga kierowcy! Od 1 lutego zamknięta ul. Grottgera

RZESZÓW. Zamknięty zostanie odcinek ulicy Grottgera od skrzyżowania z ul. Asnyka do placu Kilińskiego....

31-latek hodował konopie w łazience - Aktualności Rzeszów

31-latek hodował konopie w łazience

RZESZÓW. 31-letni mieszkaniec Dynowa został zatrzymany przez Policję za nielegalną uprawę konopii. Funkcjonariusze ujawnili 6 sztuk s...

Rekrutacja wystawców na XVI Europejskie Targi Pracy WORK EXPO w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Rekrutacja wystawców na XVI Europejskie Targi Pracy WORK EXPO w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 1-2 marca 2023 r. w Hali Podpromie w Rzeszowie odbędą się XVI Europejskich Targach Pracy Work Expo. Organizatorem w...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Wypadek w Boguchwale. Samochód potrącił matkę z dwójką dzieciDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Wypadek na DK28 w Rymanowie. Utrudnienia w ruchuDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Jedna osoba ranna w wypadku na ul. NowosądeckiejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
3 osoby ranne w wypadku w Majdanie SieniawskimDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Potrącenie pieszej w Rudnej MałejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Dachowanie forda w Iwoniczu. 4 osoby ranneDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: