Reklama

Aktualności Rzeszów

Rzeszów dołącza do miast dochodzących roszczeń w związku z nowym prawem oświatowym

Dodano: 21.11.2019

Rzeszów dołącza do miast dochodzących roszczeń w związku z nowym prawem oświatowym - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Władze miasta zamierzają dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa w związku ze szkodami, jakie jednostki samorządu terytorialnego poniosły przystosowując szkoły do nowych uwarunkowań prawnych.

„My na żywym organizmie obserwujemy to co zrobiła reforma. Samorządy zostały zmuszone do poniesienia kosztów, za które rząd nie chce przekazać środków finansowych. Ta reforma nie była do niczego potrzebna a samorządy są zmuszane ponosić koszty. Te pieniądze mogły pójść na inwestycje, na nowe szkoły, na coś innego co jest potrzebne w mieście” – rozpoczął dyskusje Sławomir Gołąb, radny klubu Rozwój Rzeszowa.

Radni miasta Rzeszowa na wtorkowej sesji podjęli uchwałę w sprawie wyrażania woli dochodzenia roszczeń wspólnie z innymi jednostkami samorządy terytorialnego. Sprawa dotyczy ostatniej reformy oświatowej i kosztów jakie musiały ponieść samorządy m.in. w związku z dostosowaniem szkół do nowych warunków określonych ustawą o prawie oświatowym.

„Roczne koszty utrzymania oświaty to 530 mln zł. Rzeszów dopłaca 180 mln zł. Jeżeli chodzi o podwyżki dla nauczycieli w 2019 roku, to mieliśmy dwie: 5 % i od 1 września 9,6%. Zatrzymam się chwilę na tej ostatniej. Kwota, którą trzeba było dopłacić wynosiła 10,2 mln zł, subwencja w kwocie 6 mln zł, różnice musieliśmy dopłacić z budżetu miasta. Jeżeli chodzi o przyszły rok, to przeliczając z podwyżkami  tegorocznymi, musimy dopłacić 28 mln zł” – informował Jacek Mróz, skarbnik miasta.

Przeciwko wprowadzeniu uchwały, która zdaniem radnego nie pomoże miastu w żaden sposób, był szef klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem wprowadzenie uchwały ma charakter politycznej akcji, a miasto traktuje temat wyrywkowo. Zauważmy, że aktualnie w Radzie Miasta nie brakuje aktywnych nauczycieli.REKLAMA

 „Mam wrażenie, że państwo próbując zainicjować lub włączyć się w jakąś polityczną akcje, staracie się jakoś wyrywkowo na temat spojrzeć. Zalecałbym, żeby podejść do tematu sprawiedliwie, z pewną dozą uczciwości. Warto zauważyć, że subwencja oświatowa, która generalnie została przyznana za rok 2019 była wyższa o 3,8 mld zł w stosunku do 2018 roku. Była  to najwyższa podwyżka z subwencji oświatowej w ostatnich kilkunastu latach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że samorządy dostały 1 mld zł na podwyżki. Na 2020 rok mamy kolejny wzrost subwencji o 6% w stosunku do 2019 roku” – stwierdził Marcin Fijołek.

„Pan radny Fijołek operuje kwotami w globalu. Nie zna algorytmów podziału subwencji oświatowej, która preferuje szkoły wiejskie, natomiast szkoły miejskie co roku mają zmniejszaną kwotę na subwencje. Koszt podwyżek w naszym mieście wynosi 10,2 mln zł, natomiast subwencje mamy zwiększoną o 6,2 mln zł, czyli 4 mln (za wrzesień, październik, listopad i grudzień) z podwyżek, które obiecywał rząd zapłacili mieszkańcy miasta” – odpowiadał szefowi klubu PiS Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Rzeszowa.  

W ostatecznym głosowaniu za przyjęciem projektu uchwały opowiedziało się 16 radnych, zaś 8 wstrzymało się od głosu, przez co uchwała została podjęta.
 
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych - Aktualności Rzeszów

Prawie 11 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi o zwiększenie dostępności dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Projekt UR pt.: „Przyjazny nURt” – rozwój dostępności UR został wyróżniony przez Narodowe Ce...

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki - Aktualności Rzeszów

Tragedia na ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Syn podejrzany o zabójstwo matki

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło wczoraj po południu. ...

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu - Aktualności Rzeszów

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu

RZESZÓW. 9 grudnia br. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii 6, 30 i 46. ...

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych - Aktualności Rzeszów

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Oba projekty uchwały zostały zaakceptowane przez radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta . ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem