Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Rzeszów w gronie 100 europejskich miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Rzeszów znalazł się w prestiżowym gronie europejskich miast, które biorą udział w misji na rzecz neutralności klimatycznej. W ramach projektu miasto otrzyma wsparcie finansowane na działania ekologiczne.

Komisja Europejska ogłosiła listę miast zakwalifikowanych do udziału w projekcie „100 miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych do 2030 r.” (w skrócie: Misja Miast). Spośród 377 zgłoszonych miast, wybrano 100, w tym m.in. Kopenhaga, Amsterdam, Madryt, Malmo, Lizbona, Frankfurt i Mediolan. Do udziału w Misji Miast zakwalifikowanych zostało tylko pięć polskich miast. Wśród nich jest Rzeszów.

Wybrane miasta otrzymają kompleksowe wsparcie w ramach stworzonego do tego celu programu NetZeroCities prowadzonego przez EIT Climate-KIC i będą przez najbliższe lata pracować nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i szybkim osiągnięciem neutralności klimatycznej.

- Bardzo się cieszę, ze nasze wspaniałe miasto znalazło się w tak prestiżowym gronie miast, które dołączają do misji na rzecz neutralności klimatycznej. W misji bierze udział 100 miast, wśród których jest tylko pięć z Polski, w tym Rzeszów. Jest to bardzo ambitne wyzwanie. Jego celem jest wsparcie wszystkich procesów, dzięki którym miasta biorące udział w tym projekcie staną się neutralne klimatyczne do 2030 roku. W związku z tym w Rzeszowie będzie prowadzonych wiele inicjatyw zmierzających do obniżenia emisyjności, związanych z kolejnymi inteligentnymi rozwiązaniami – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - To duże wyróżnienie ale też duże wyzwanie dla naszego miasta. W ramach tego projektu Rzeszów otrzyma dofinansowanie na projekty, które będą poprawiały bioróżnorodność w naszym mieście. Chodzi o tworzenie kolejnych terenów zielonych, parków, o kolejne nasadzenia. Projekt dotyczy także wymiany źródeł ciepła, które powodują dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, wsparcia budowy miejskiej infrastruktury z wykorzystaniem m.in. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła. Udział w tym projekcie Rzeszowa to dobra informacja. Oznacza ona, że dostaniemy wsparcie finansowe do realizacji wielu ważnych, ekologicznych projektów – dodaje prezydent Rzeszowa.
Reklama
Misja Miast otrzyma 360 mln euro dofinansowania z programu „Horyzont Europa” na lata 2022-23 na rozpoczęcie innowacyjnych działań związanych m.in. z ekologiczną mobilnością, efektywnością energetyczną.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpieczne ferie. Rzeszowscy policjanci uruchamiają stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Od poniedziałku, 29 stycznia do 9 lutego 2024 r. na parkingu przy hali Podpromie działał będzie stały punkt kontroli autokarów. Policjanci będą sprawdzali pojazdy przewożące dzieci i młodzież na zimowe wycieczki.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. W tym tygodniu odbędzie się pierwsze w 2024 r. spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami w ramach cyklu #RzeszówToMY.

Rzeszów

Ile zapłacimy za parking podziemny przy dworcu PKP? Jest regulamin

RZESZÓW. Rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę dotyczącą regulaminu, jaki będzie obowiązywał w parkingu podziemnym Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Postój za pierwsze 15 minut będzie bezpłatny.

Rzeszów

Rusza kolejny etap budowy ul. Parkowej. Ma być gotowy jeszcze w tym roku

RZESZÓW. W tym roku ma zakończyć się drugi i zarazem ostatni etap budowy ul. Parkowej na os. Miłocin. Inwestycja jest realizowana w ramach „kontraktu”, który Konrad Fijołek zawarł z mieszkańcami osiedla jeszcze...

Rzeszów

Obok lotniska w Jasionce powstanie stacja benzynowa

RZESZÓW / JASIONKA. Orlen wybuduje stację benzynową w bezpośrednim sąsiedztwie terminala portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Ruszyły już pierwsze prace projektowe. Inwestycja ma być gotowa w II poł. 2025 roku.

Rzeszów

Poranna kolizja na ul. Lwowskiej. Sprawczyni 2 godziny wcześniej zdała egzamin

RZESZÓW. 20-letnia mieszkanka Rzeszowa, zaledwie dwie godziny po zdanym egzaminie na prawo jazdy, spowodowała kolizję. Kobieta została ukarana mandatem oraz 10 punktami karnymi.

Rzeszów

Poprawki na budowie RCK. Otwarcie placu dworcowego opóźnione

RZESZÓW. Poprawki na placu dworcowym oraz brak regulaminu parkingu podziemnego wstrzymały otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Rzeszów

Ponad 700-metrowy odcinek ul. Załęskiej zostanie przebudowany

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił przetarg na przebudowę ponad 700-metrowego odcinka ulicy Załęskiej. Częścią tego zadania będzie budowa chodnika.

Reklama