Rzeszów - Piątek, 11.07.2025
Reklama

Sprzedawali nielegalnie tabletki aborcyjne. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności

Dodano:

fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
RZESZÓW. Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie wspólnie z funkcjonariuszami poznańskiego zarządu CBŚP ujawnili proceder nielegalnego handlu środkami poronnymi.

Troje mieszkańców Śląska, za pośrednictwem sklepu internetowego wprowadziło do obrotu kilkanaście tysięcy tabletek o działaniu aborcyjnym. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo w przerywaniu ciąży, obrót fałszywymi lekami i „pranie brudnych pieniędzy”. Grozi im za to do 15 lat pozbawienia wolności.

Ta sprawa miała swój początek w 2018 r., gdy do szpitala trafiła pacjentka z silnym krwawieniem. Pojawiło się podejrzenie, że mogła przerwać ciążę przy użyciu środków poronnych.  Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.  Ustalenia śledczych wskazywały, że kobieta kupiła środki za pośrednictwem Internetu, dlatego zapadła decyzja o tym, by sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie.

Policyjne czynności potwierdziły, że handel  środkami poronnymi odbywał się za pośrednictwem sklepu internetowego. Ustalenie osób, które stały za tym procederem nie było łatwe, bowiem miały one wiedzę, jak maskować swoją tożsamość w sieci.

W tej sprawie nawiązano ścisłą współpracę z funkcjonariuszami  Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu. Wspólne ustalenia i działania doprowadziły do osób, które w sposób zorganizowany  handlowały na terenie Polski środkami poronnymi. To troje mieszkańców województwa śląskiego. Jak ustalono, środki sprowadzano z zagranicy, pod konkretne zamówienia, potem pocztą kurierską były wysyłane do klientów.

Osoby, które zajmowały się tą nielegalną działalnością nie miały wykształcenia medycznego. Środki, które sprzedawały, to leki na różne schorzenia, których skutkiem ubocznym było działanie poronne. Były to również podrobione leki lub takie, które nie zostały dopuszczone do obrotu w Polsce, a mające silne działanie poronne. Takie leki,  stosowane bez nadzoru lekarza, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Reklama
Śledztwo wykazało, że do obrotu wprowadzono co najmniej kilkanaście tysięcy tabletek. Zyski z tego procederu były olbrzymie. Członkowie grupy, żeby ukryć nielegalne dochody, wykorzystywali łańcuch powiązanych ze sobą rachunków bankowych, zakładanych na różne osoby tzw. „słupy”. Lider grupy, aby zalegalizować środki pochodzące z przestępstwa założył też działalność gospodarczą.

W poniedziałek, na Śląsku, policjanci zatrzymali trzy osoby, 30-letniego mężczyznę oraz dwie kobiety w wieku 26 i 49 lat. Podczas przeszukania, zabezpieczyli telefony komórkowe, komputery, twarde dyski i przenośne nośniki danych. Zdecydowano też o zabezpieczeniu dwóch luksusowych aut.

Zatrzymani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za udzielanie pomocy kobietom ciężarnym w przerywaniu ciąży, czym sprowadzali zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, także za odpłatne dostarczanie znacznych ilości sfałszowanych produktów leczniczych i dokonywanie obrotu lekami bez wymaganego zezwolenia. Grozi im też odpowiedzialność karna za „pranie brudnych pieniędzy”. 30-latek będzie odpowiadał również za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Na wniosek Policji i prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na 3 miesiące. Trwają czynności w tej sprawie, policjanci docierają do osób, które kupowały środki poronne, ustalają jakie skutki wywołało ich przyjęcie. Nie wykluczamy dalszych zatrzymań.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowy teren rekreacyjny na os. Przybyszówka już prawie gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy budowie nowego terenu rekreacyjnego przy ul. Ceramicznej w Rzeszowie. Jest to zadanie wybrane do realizacji przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zdobył blisko 1,7 tysiąca...

Rzeszów

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

Rzeszów

Wandalizm na nowych terenach rekreacyjnych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mimo że w Rzeszowie przybywa terenów rekreacyjnych, nie wszyscy potrafią o nie dbać. Tuż po otwarciu lub nawet jeszcze przed nim, dochodzi na nich do aktów wandalizmu. Miasto apeluje do mieszkańców...

Rzeszów

Leją asfalt na ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na blisko 800-metrowym odcinku ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie, biegnącym wzdłuż ogrodów działkowych, trwa układanie nowej podbudowy i asfaltowej nawierzchni. Koszt tej inwestycji to około 800 tys. zł.

Rzeszów

Zobaczcie, jak wypiękniał zabytkowy park na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Kojący śpiew ptaków, pluski fontanny na stawie, względna cisza i spokój - mieszkańcy już korzystają ze zrewitalizowanej części zabytkowego parku na osiedlu Słocina w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci mają nowe radiowozy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Sześć nowych Volkswagenów Crafter zasiliło flotę podkarpackiej Policji. Radiowozy trafiły do funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Zakup został sfinansowany z budżetu Policji w ramach Programu Modernizacji.

Rzeszów

Rzeszów połączy się z kosmosem! Rozmowa na żywo z polskim astronautą na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. W najbliższą sobotę na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się kosmiczne wydarzenia edukacyjne dla dzieci od lat 8, młodzieży i studentów, których punktem kulminacyjnym będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i...

Rzeszów

Roboty drogowe na al. Armii Krajowej. Zmiany trasy autobusów linii 6 i 14

RZESZÓW. Jak przekazał Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, w związku z przebudową skrzyżowania al. Armii Krajowej i ul. Krzyżanowskiego, zmianie ulegną trasy przejazdu autobusów linii nr 6 i 14.

Reklama