Rzeszów - Piątek, 23.05.2025
Reklama

Studenci apelują do władz uczelni o terminowe ogłaszanie harmonogramów. Uczelnia przychyla się do wniosku

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego wystosowała do władz uczelni pismo ws. nieprzestrzegania terminów ogłaszania harmonogramów: „mamy do czynienia nie tylko z chaosem, ale nierzadko i nieprzyjemnościami w pracy” – tłumaczą studenci. Uczelnia ma niezwłocznie zajęła się problemem. Czy zmiany wyjdą studentom na dobre?

Pismo w formie listu otwartego, którego autorem jest NZS UR, zostało skierowane do rektora, prorektorów oraz dziekanów uczelni. Studentów zaniepokoiła sytuacja związania z nieprzestrzeganiem terminów ogłaszania harmonogramów. Treść listu opublikowano za pośrednictwem mediów społecznościowych i dotyczy on zarówno studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

„Według § 19 pkt. 3 rozdziału 6 „Organizacja roku akademickiego” regulaminu studiów, plan zajęć powinien zostać udostępniony co najmniej czternaście dni przed rozpoczęciem nowego semestru” – czytamy w piśmie. Co więcej, studenci pokusili się o przeprowadzenie analizy, z której wynika, „że informacje dotyczące nowych harmonogramów dla większości kierunków są nagminnie udostępniane z co najmniej kilkudniowym opóźnieniem”.



Co na to Uniwersytet Rzeszowski? Ten zaistniałą sytuację tłumaczy tym, że opóźnienia w publikacji harmonogramów miały na celu uniknięcie wprowadzania późniejszych poprawek: „Wyrażamy wdzięczność wobec studentów, w związku ze zwróceniem uwagi na zaistnienie takiego faktu, jak również proszę pamiętać o tym, że to jest dość żywa materia i te harmonogramy się zmieniają. Staraliśmy się, żeby jak już zostaną opublikowane, żeby później się nie zmieniały, stąd te opóźnienia. Zgodnie z petycją studentów teraz będą publikowane niezależnie od późniejszych zmian” – tłumaczy dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy uczelni.
Reklama
Wiemy również, że sprawą zajął się dr hab. Wojciech Walat. Prorektor uczelni zobligował oddziały, odpowiedzialne za ustalanie harmonogramów, do bezwzględnej terminowości. Dodajmy, że głównym argumentem studentów były problemy z organizacją czasu pracy: „Gdy następują opóźnienia mamy do czynienia nie tylko z chaosem, ale nierzadko i nieprzyjemnościami w pracy czy utrudnieniach w uczestnictwie w zajęciach dodatkowych” – pisze zarząd NZS UR.

Z drugiej strony można by zadać pytanie o to co lepsze: czy jest to pierwszy i ostateczny harmonogram, który obowiązuje do końca semestru, choć został wydany po terminie; czy jest to harmonogram, który przez pierwsze kilka tygodni obowiązywania będzie nieustannie modyfikowany.
 

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Urząd Marszałkowski przechodzi na pracę zdalną

RZESZÓW. Od wtorku zmieniają się zasady przyjmowania mieszkańców, którzy chcą załatwić swoje sprawy w urzędzie.

Rzeszów

30. Finał WOŚP w Rzeszowie: Koncerty, premiera hymnu i szereg atrakcji

RZESZÓW. W Rzeszowie zaplanowano szereg atrakcji, w tym koncerty, warsztaty oraz pokazy.

Rzeszów

Na Bulwarach powstanie ponad kilometrowa pętla dla biegaczy

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na realizację nowego odcinka ścieżki biegowej na Bulwarach. Zostanie on połączony z już istniejącą ścieżką tworząc pętlę o długości ponad kilometra.

Rzeszów

Zmiany w pracy Urzędu Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Od poniedziałku 24 stycznia do końca lutego br. Urząd Miasta Rzeszowa i jednostki organizacyjne miasta częściowo będą pracować zdalnie.

Rzeszów

Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Litewskiej już otwarty

RZESZÓW. Ośrodek powstał dla osób z otępieniami, w tym z chorobą Alzheimera.

Rzeszów

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i 500+. Dyżur ekspertów ZUS w Rzeszowie

RZESZÓW. W poniedziałek (24.01) pracownicy rzeszowskiego oddziału ZUS, będą pełnili dyżur ekspercki poświęcony Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu oraz Świadczeniu Wychowawczemu 500+.

Rzeszów

Budowa hali sportowej przy ILO w Rzeszowie. Potrzebne dodatkowe pieniądze

RZESZÓW. O przyznaniu dodatkowych środków z budżetu na budowę hali, zdecydują radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa. 

Rzeszów

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

​RZESZÓW. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Reklama