Rzeszów - Czwartek, 08.05.2025
Reklama

Studenci apelują do władz uczelni o terminowe ogłaszanie harmonogramów. Uczelnia przychyla się do wniosku

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego wystosowała do władz uczelni pismo ws. nieprzestrzegania terminów ogłaszania harmonogramów: „mamy do czynienia nie tylko z chaosem, ale nierzadko i nieprzyjemnościami w pracy” – tłumaczą studenci. Uczelnia ma niezwłocznie zajęła się problemem. Czy zmiany wyjdą studentom na dobre?

Pismo w formie listu otwartego, którego autorem jest NZS UR, zostało skierowane do rektora, prorektorów oraz dziekanów uczelni. Studentów zaniepokoiła sytuacja związania z nieprzestrzeganiem terminów ogłaszania harmonogramów. Treść listu opublikowano za pośrednictwem mediów społecznościowych i dotyczy on zarówno studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

„Według § 19 pkt. 3 rozdziału 6 „Organizacja roku akademickiego” regulaminu studiów, plan zajęć powinien zostać udostępniony co najmniej czternaście dni przed rozpoczęciem nowego semestru” – czytamy w piśmie. Co więcej, studenci pokusili się o przeprowadzenie analizy, z której wynika, „że informacje dotyczące nowych harmonogramów dla większości kierunków są nagminnie udostępniane z co najmniej kilkudniowym opóźnieniem”.



Co na to Uniwersytet Rzeszowski? Ten zaistniałą sytuację tłumaczy tym, że opóźnienia w publikacji harmonogramów miały na celu uniknięcie wprowadzania późniejszych poprawek: „Wyrażamy wdzięczność wobec studentów, w związku ze zwróceniem uwagi na zaistnienie takiego faktu, jak również proszę pamiętać o tym, że to jest dość żywa materia i te harmonogramy się zmieniają. Staraliśmy się, żeby jak już zostaną opublikowane, żeby później się nie zmieniały, stąd te opóźnienia. Zgodnie z petycją studentów teraz będą publikowane niezależnie od późniejszych zmian” – tłumaczy dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy uczelni.
Reklama
Wiemy również, że sprawą zajął się dr hab. Wojciech Walat. Prorektor uczelni zobligował oddziały, odpowiedzialne za ustalanie harmonogramów, do bezwzględnej terminowości. Dodajmy, że głównym argumentem studentów były problemy z organizacją czasu pracy: „Gdy następują opóźnienia mamy do czynienia nie tylko z chaosem, ale nierzadko i nieprzyjemnościami w pracy czy utrudnieniach w uczestnictwie w zajęciach dodatkowych” – pisze zarząd NZS UR.

Z drugiej strony można by zadać pytanie o to co lepsze: czy jest to pierwszy i ostateczny harmonogram, który obowiązuje do końca semestru, choć został wydany po terminie; czy jest to harmonogram, który przez pierwsze kilka tygodni obowiązywania będzie nieustannie modyfikowany.
 

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jutro zapadnie decyzja odnośnie absolutorium dla prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Już jutro podczas sesji Rady Miasta przez radnymi głosowanie w sprawie przyznania absolutorium dla prezydenta Rzeszowa. 

Rzeszów

Kursy autobusów miejskich w Boże Ciało

RZESZÓW. Będą dodatkowe kursy na lotnisko.

Rzeszów

Miasto dopłaci do zbiorników na deszczówkę? Zdecydują radni

RZESZÓW. Ratusz chce uruchomić program dopłat do instalacji przydomowych zbiorników na wodę deszczową.

Rzeszów

Rzemiosło IT 2019 już za nami: 320 uczestników i 12 prelegentów

25 maja w malowniczym Bristol Tradition & Luxury Hotel położonym w centrum starówki rzeszowskiej odbyła się konferencja Rzemiosło IT, jedyne tego typu programistyczne wydarzenie w Polsce wschodniej poświęcone tematyce „ Software Craftsmanship”.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc finalistą europejskiego konkursu innowacji

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został finalistą europejskiego Konkursu Innowacje w Polityce.

Rzeszów

Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Rzeszowie świętowała 60-lecie

RZESZÓW. Początkowo była to poradnia psychologiczna, która obejmowała swoim działaniem szkoły średnie ogólnokształcące i zawodowe.

Rzeszów

Długość obwodnicy południowej sięgnie 5,7 km długości. 47 obiektów pójdzie pod rozbiórkę

RZESZÓW. Ratusz preferuje rozwiązanie z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika rzeki Wisłoki  oraz budową dwóch mostów.

Reklama