Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Szkoła na ul. Kwiatkowskiego nosi imię Tadeusza Ferenca

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Od wczoraj Szkoła Podstawowa nr 37 w Rzeszowie nosi imię Prezydenta Tadeusza Ferenca. Placówka mieści się przy ul. Kwiatkowskiego, niedaleko domu, w którym mieszkał były prezydent Rzeszowa.

Podczas marcowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni przyjęli uchwałę dotyczącą nadania Szkole Podstawowej nr 37 przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie imienia Tadeusza Ferenca. Z takim wnioskiem  wystąpiły wspólnie Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski szkoły.

- Nazwa wpisuje się w dotychczasowy program edukacyjny i wychowawczy placówki, w ramach którego postać Tadeusza Ferenca jest przedstawiana oraz wskazywana jako przykład w zakresie działalności społecznej oraz pedagogicznej podczas nauki oraz wychowania uczniów. Ponadto postać Tadeusza Ferenca mocno wpisuje się w społeczność lokalną, a pamięć o Jego osiągnięciach jest szczególnie kultywowana na osiedlu, na którym znajduje się placówka – brzmiało uzasadnienie uchwały.

Uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 37 imienia Tadeusza Ferenca odbyła się 3 kwietnia 2024 r. w sali gimnastycznej szkoły.

- Dzisiejsza uroczystość to swego rodzaju przesłanie, ale też wypełnienie pewnego testamentu śp. Prezydenta Tadeusza Ferenca, który nade wszystko ukochał w naszym mieście młodzież i szkoły. Jego największym marzeniem była budowa nowych szkół, bo wiedział, że edukacja na wysokim poziomie jest głównym motorem napędowym rozwoju miasta – podkreślał Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

– To symboliczny moment, w którym szkoła imienia śp. Tadeusza Ferenca przejmuje troskę, straż i dbanie o spuściznę, pamięć i dorobek Pana Prezydenta. To wy, młodzi, będziecie przypominać, jak nasze miasto za jego prezydentury z małego ośrodka przerodziło się w cudownie rozwijającą się metropolię.

Podczas uroczystości przypomniano film z nadania Tadeuszowi Ferencowi Tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

- Tadeusz Ferenc jest wśród najwspanialszych nazwisk kojarzonych z naszym miastem, ma zasługi jak wielu ludzi, o których czytamy w podręcznikach - mówił Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej z Rzeszowa. Jak dodał, Prezydent Ferenc to człowiek, który zbudował wizję tego miasta,  ale i wychował swojego następcę – Konrada Fijołka, który kontynuuje jego misję i prowadzi Rzeszów ku nowym czasom. – Ta uroczystość mówi, że chcielibyśmy tacy być jak ten patron szkoły, chcielibyśmy być jak Prezydent Ferenc – zauważył poseł.
Reklama
– Nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 37 imienia Tadeusza Ferenca to nie tylko hołd złożony jego osobie, ale przede wszystkim zobowiązanie do tego, aby wartości, które przez całe życie reprezentował: ciężka praca, uczciwość, szacunek dla drugiego człowieka i dążenie do doskonałości wpisały się w życie społeczności szkolnej – zaznaczyła Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas – Hul. Według niej, prezydent Ferenc był architektem miasta nowoczesnego, otwartego, dynamicznie rozwijającego się i przyjaznego mieszkańcom.

-----------------------

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 w Rzeszowie. Z wykształcenia był ekonomistą. Pracował m.in. w WSK Rzeszów, przedsiębiorstwie Transbud i Budimex. W latach 1993 – 2001 pełnił funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”.

W 1994 i 1998r. był radnym Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001–2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku.

Wielokrotnie odznaczany za zasługi. m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej).

W 2017 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. W styczniu bieżącego roku odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc zmarł 27 sierpnia w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie. Miał 82 lata.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę Ultramaraton Podkarpacki. Około 300 zawodników pobiegnie wokół Rzeszowa

RZESZÓW. Będą rywalizować na trasach o długości 30, 50, 70 i 115 km.

Rzeszów

Nowe wiaty przystankowe i przebudowa zatok w Rzeszowie

RZESZÓW. Przy rzeszowskich ulicach zamontowanych zostanie kolejnych 77 nowych wiat przystankowych. Przebudowanych zostanie także część zatok autobusowych.

Rzeszów

Posadzą blisko 1300 nowych drzew w Rzeszowie

RZESZÓW. Będą to m.in.: lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, tulipanowce amerykańskie i platany klonolistne.

Rzeszów

Dziś utrudnienia w ruchu. Przez ulice Rzeszowa przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Korowód wyruszy około godz. 16:30 z Rynku i przejdzie ulicami Rzeszowa na miasteczko akademickie Politechniki Rzeszowskiej. Część ulic zostanie całkowicie zamknięta.

Rzeszów

"Rowerowy Maj" w Rzeszowie. Uczniowie dbają o środowisko i walczą o nagrody

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia dołączyła do tegorocznej edycji kampanii „Rowerowy Maj”. Jej celem jest promocja ekologicznego transportu, a korzystanie z rowerów, hulajnóg, czy deskorolek będzie nagradzane. 

Rzeszów

Nowe, ekologiczne autobusy komunikacji miejskiej dla Rzeszowa

RZESZÓW. Komunikacja miejska w Rzeszowie wzbogaci się wkrótce o 14 nowych autobusów gazowych i elektrycznych. Pojazdy dostarczą Autosan z Sanoka i Solaris z Bolechowa.

Rzeszów

Zmiana rozkładu jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. Od środy, 4 maja zmianie ulegną rozkłady jazdy autobusów linii 0A, 0B, 18, 19, 39, 44, 53, N1, N2, N3 kursujących ulicą Grottgera i Pl. Kilińskiego.

Rzeszów

Zielona inwestycja na osiedlu Nowe Miasto

RZESZÓW. Łąka kwietna, rabata bylinowa i zakątki tematyczne – to elementy, które wypełnią nową przestrzeń rekreacyjną, która powstanie na osiedlu Nowe Miasto.

Reklama