Reklama

Aktualności Rzeszów

Trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

Dodano: 17.01.2020

Trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego informuje, że trwają rozmowy ws. utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Przypomnijmy, że inwestycja za ok. 900 mln zł wpisana jest jako element planów rozwojowych uczelni na lata 2019-2026.

21 grudnia 2017 roku Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego podjął decyzję, że nie przejmie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Zbyt duże długi szpitala i ogólny stan techniczny budynku – oto powody odrzucenia propozycji Marszałka Województwa Podkarpackiego. Również wtedy władze UR informowały, że chcą zbudować nowy szpital uniwersytecki.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Józefa Cebulskiego, prof. UR – Prorektora ds. Infrastruktury i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytecki Szpital Kliniczny wraz z Instytutem Medycyny Spersonalizowanej miałby powstać na terenie gminy Świlcza, pomiędzy autostradą a „starą 4” w okolicy zjazdu na Mrowlę.

„Szpital będzie po pierwsze działał, jak każdy inny szpital. Nie zmienia to faktu, że jako Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie miejscem prowadzenia zaawansowanych badań, głównie z obszaru onkologii, zajęć dydaktycznych (praktycznych) nie tylko dla kierunku lekarskiego, ale całego Wydziału Medycznego” – informował w ubiegłym roku prorektor.REKLAMA

Całkowita kwota inwestycji może wynieść ok. 900 mln zł. Póki co nie wiadomo czy w grę wchodzą jakiekolwiek środki zewnętrzne. Co ciekawe, projekt budowy wpisany jest jako element planów rozwojowych uczelni na lata 2019-2026. Prace miałyby się rozpocząć po uzyskaniu środków.

Jak na dzień dzisiejszy prezentuje się sytuacja? Na to pytanie odpowiedział nam dr. Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR: – „Obecnie nadal trwają rozmowy z potencjalnie zainteresowanymi podmiotami związanymi z budową Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego”.

Co zatem zyskałby UR na inwestycji? Przede wszystkim nowoczesną i profesjonalną bazę dydaktyczną, której aktualnie brakuje dla Wydziału Medycznego. Jeżeli plany względem standardów zostałyby zrealizowane to mielibyśmy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym do czynienia z najwyższymi standardami ośrodka badawczego.

Poza tym nowy szpital to kolejne miejsca dla potrzebujących pacjentów i odciążenie instytucji już istniejących. Dodatkowo powstałyby nowe miejsca pracy, a studenci mieliby niepowtarzalną okazję do połączenia wiedzy teoretycznej z praktyczną.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Wybory rektorów na rzeszowskich uczelniach. 12 kandydatów na Politechnice i tylko jeden na Uniwersytecie - Aktualności Rzeszów

Wybory rektorów na rzeszowskich uczelniach. 12 kandydatów na Politechnice i tylko jeden na Uniwersytecie

RZESZÓW. kto zostanie rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej? ...

Zderzenie trzech aut na al. Powstańców Warszawy. Jedna osoba trafiła do szpitala - Aktualności Rzeszów

Zderzenie trzech aut na al. Powstańców Warszawy. Jedna osoba trafiła do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło wczoraj około godz. 17 na al. Powstańców Warszawy, na wysokości kina Helios i stacji paliw Valdi. ...

Dwie nowe podstrefy i wyższe opłaty za parkowanie w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Dwie nowe podstrefy i wyższe opłaty za parkowanie w Rzeszowie

RZESZÓW. Na najbliższej sesji Rady Miasta radni zadecydują o wprowadzeniu dwóch nowych stref płatnego parkowania oraz o powięk...

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem  - Aktualności Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem

RZESZÓW. Zakończyły się prace realizowane w ramach projektu motoszybowca AOS H2.  ...

Rozbój w Rzeszowie. Dwójka mężczyzn pobiło i okradło 27-latka - Aktualności Rzeszów

Rozbój w Rzeszowie. Dwójka mężczyzn pobiło i okradło 27-latka

RZESZÓW. Na ul. Wierzynka w Rzeszowie zaatakowali oni 27-latka, przewrócili go, pobili i ukradli jego telefon komórkowy...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem