Rzeszów - Poniedziałek, 26.05.2025
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski rozpocznie testy na zwierzętach. Centrum badań powstanie w ciągu 2 lat

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski na przestrzeni dwóch najbliższych lat stworzy budynek, w którym odbywać się będą testy na zwierzętach, m.in. na świniach, myszach, szczurach i królikach. Badaniami zajmie się wydział biotechnologii.

Uniwersytet Rzeszowski podpisał 21 grudnia 2018 r. z Zarządem Województwa Podkarpackiego umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą „Interdyscyplinarne Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych”.

Projekt – współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – będzie realizowany w konsorcjum naukowym z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od marca 2019 r. do kwietnia 2020 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Głównym celem projektu jest budowa obiektu Centralnej Podkarpackiej Zwierzętarni Doświadczalnej, jak też zakup specjalistycznej aparatury badawczej. Docelowo obiekt Centralnej Podkarpackiej Zwierzętarni Doświadczalnej powstanie w pobliżu Centrum Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych w Weryni. Szacowany czas w jaki powstanie to okres dwóch lat. Wysokość wsparcia dla Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach wyżej wymienionego przedsięwzięcia  wynosi 12 022 338,51 zł, natomiast całkowita wartość projektu to 17 079 827,01 zł.
Reklama
„Będą tam przeprowadzane badania podstawowe, stosowane, przedkliniczne i kliniczne. Badania będą prowadzone na świniach. W marginalnym zakresie na myszach, szczurach i królikach” – informuje Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowiego.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia będzie możliwe prowadzenie badań biomedycznych na poziomie od badań molekularnych, biofizycznych do testów in vitro oraz in vivo(testy na żywym organizmie). Nowoczesna infrastruktura badawcza pozwoli również nawiązać i rozwijać współpracę z przedsiębiorstwami z branży biomedycznej, biotechnologicznej i farmaceutycznej.

„Celem jest stworzenie procedur terapeutycznych, które później będą stosowane w stosunku do ludzi. Badania będą związane z biotechnologią molekularną” – dodaje Ulita.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kwesta na rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie i Caritas Diecezji Rzeszowskiej przeprowadzą kwestę na rzeszowskich i okolicznych nekropoliach.

Rzeszów

Akcja szczepień przy cmentarzu Wilkowyja

RZESZÓW. W najbliższy weekend przy cmentarzu Wilkowyja odbędzie się akcja szczepień przeciwko koronawirusowi.

Rzeszów

Zmiana organizacji ruchu przy rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. Od 29 października do 2 listopada, w ramach policyjnej akcji "Znicz 2021", na drogach pojawi się więcej policjantów. 

Rzeszów

Rzeszów będzie miał ponad 800 nowych drzew

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi na terenie Rzeszowa ponad 800 drzew. Miejsca mają wybrać mieszkańcy. Odbędzie się też Rzeszowskie Forum Zieleni.

Rzeszów

Policjanci uratowali niedoszłego samobójcę

RZESZÓW. W wyniku interwencji rzeszowskich policjantów przed dokonaniem samobójstwa uratowany został młody mężczyzna.

Rzeszów

W grudniu otwarcie ŚDS "Niezapominajka". To pierwszy taki ośrodek w Rzeszowie

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta uchwalono powołanie Środowiskowego Domu Samopomocy „Niezapominajka”.

Rzeszów

Zbliża się szósta edycja Kongresu 590

​RZESZÓW. Szósta edycja Kongresu 590 zagości na Podkarpaciu. W planach wręczenie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz debaty eksperckie.

Rzeszów

W nocy z soboty na niedzielę cofniemy zegarki

Znów czeka nas przestawianie zegarków. W związku ze zmianą czasu na zimowy, w nocy z soboty na niedzielę cofniemy je o godzinę.

Reklama