Reklama

Aktualności / Rzeszów

UR o petycji w sprawie eksperymentów na zwierzętach: „ma niewiele wspólnego z rzeczywistością”

Dodano: 30.01.2019 r.

UR o petycji w sprawie eksperymentów na zwierzętach: „ma niewiele wspólnego z rzeczywistością” - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. W związku z informacją, iż na Uniwersytecie Rzeszowskim powstanie Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych, gdzie będą przeprowadzane testy na zwierzętach, powstała petycja z żądaniem o wycofanie tej decyzji. Sprawę na specjalnej konferencji prasowej wyjaśnili przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przypomnijmy: Uniwersytet Rzeszowski podpisał 21 grudnia 2018 r. z Zarządem Województwa Podkarpackiego umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą „Interdyscyplinarne Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych”.

Projekt – współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – będzie realizowany w konsorcjum naukowym z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od marca 2019 r. do kwietnia 2020 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

„Badania będą prowadzone na świniach. W marginalnym zakresie na myszach, szczurach i królikach” – informował Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Szacowany czas w jaki powstanie to okres dwóch lat. Wysokość wsparcia dla Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach wyżej wymienionego przedsięwzięcia  wynosi 12 022 338,51 zł, natomiast całkowita wartość projektu to 17 079 827,01 zł.

Środowa konferencja

30 stycznia odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Uniwersytet Rzeszowski, której celem było wyjaśnienie niejasności pojawiających się w przestrzeni publicznej odnośnie przebiegu badań, gdyż w sieci pojawiła się petycja, w której znajdziemy m.in. takie sformułowania:
 
  • „Żądamy natychmiastowego wycofania decyzji o wprowadzeniu  eksperymentów i badań biomedycznych na zwierzętach na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest to praktyka zakrawająca na absurd, zwłaszcza w  cywilizowanym XXI wieku, w którym metody rodem ze średniowiecza powinny być już tylko budzącym wstręt wspomnieniem”
  • „W obecnych czasach, w których normą jest eksploracja kosmosu, niedopuszczalne jest przywracanie i akceptowanie niepotrzebnych praktyk, w okrutny sposób krzywdzących naszych braci mniejszych, których traktuje się tym samym jak kamienie , a nie istoty czujące”
  • „Nie zgadzamy się na to i żądamy, aby studenci uczyli się, używając niewątpliwych zdobyczy techniki a nie byli zmuszani do uprawiania najgorszej formy szowinizmu gatunkowego”

W dniu kiedy odbyła się konferencja prasowa, petycje podpisało 10 648 osób. Przedstawiciele Uniwersytetu, którzy brali udział w konferencji to: rektor UR – prof. dr hab. Sylwester Czopek, prorektor UR ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą – prof. dr hab. n. wet. Marek Koziorowski, dr hab. n. wet. Waldemar Grzegorzewski, prof. UR oraz prof. dr hab. n. med. Piotr Tutka.

Jak będą wyglądać badania na Uniwersytecie?

Jak wiemy w Centrum prowadzone będą badania na zwierzętach, chodzi głównie o świnie, szczury, króliki i myszy. Głównie testy skupią się na świniach, gdyż to właśnie ich wewnętrza budowa jest najbardziej podobna do organizmu ludzkiego.

„Petycja ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Osobiście odbieram to jako nagłośnienie tzw. modnego tematu. W trakcie prowadzenia badań naukowych zwierzę nie może cierpieć” – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Piotr Tutka.

Należy również zaznaczyć, że do przeprowadzania badań nad zwierzętami potrzebne są odpowiednie szkolenia, a każde badanie musi uzyskać zgodę Komisji ds. Etyki Badań Naukowych. Zgody wymagają te badania, które zakładają, że ból jaki poczuje zwierzę będzie większy niż ukucie igłą. Dodatkowo ustawa o ochronie zwierząt mówi o karze więzienia za męczenie zwierząt. Wiemy również, że studenci nie będą ćwiczyć na zwierzętach.

„Osoby, które uczestniczą w jakichkolwiek czynnościach z wykorzystaniem zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych muszą mieć odpowiedni certyfikat. W związku z tym studenci, nie mając tego certyfikatu, nie mogą uczestniczyć w tego rodzaju eksperymentach. Wszystkie organizacje, które rejestrują leki, muszą dołączyć odpowiednią dokumentacje sporządzoną na podstawie badań z użyciem zwierząt.” – mówił prof. dr hab. n. wet. Marek Koziorowski.

Zaznaczmy, że zwierzęta, na których przeprowadzane będą eksperymenty nie mogą odczuwać stresu, gdyż mogłoby to zaburzyć wyniki badań, przez co nakreślono odpowiednie wymagania względem ich traktowania oraz miejsca przechowywania. Zwierzęta muszą posiadać m.in. odpowiednią temperaturę pomieszczenia oraz dietę.

Przykład odpowiedniego traktowania zwierząt podczas badań podał prof. Koziorowski: „Opowiem pewien przykład. W tym przypadku szczur, żeby nie stresował się ciałem obcym w postaci rękawiczki lateksowej, którą brano aby zrobić zastrzyk. Myśmy zdejmowali te rękawiczki i głaskaliśmy szczura codziennie, żeby się przyzwyczaił, żeby nie miał żadnego stresu i dopiero w któryś tam dzień dostawał [zastrzyk – przyp.red.]”.

W Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych prowadzone będą badania farmakologiczne, toksykologiczne, fizjologiczne. Przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego nie przewidują badań mikrobiologicznych.
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

W niedzielę bezpłatna komunikacja miejska w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

W niedzielę bezpłatna komunikacja miejska w Rzeszowie

​RZESZÓW. W najbliższą niedzielę w Rzeszowie odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli ...

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców - Aktualności Rzeszów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców

RZESZÓW. Dwóch kierowców wsiadło za kierownicę, pomimo spożytego wcześniej alkoholu. 44-latek miał ponad 1 promil, drug...

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się „Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi”. Ulicami miasta przej...

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta - Aktualności Rzeszów

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta

RZESZÓW. Miasto uruchomiło nowoczesny system, który ma usprawnić pracę w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rze...

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego - Aktualności Rzeszów

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czteroletnia kadencję rozpocznie 1 wrześn...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: