Rzeszów - Poniedziałek, 26.05.2025
Reklama

W poniedziałek przed Urzędem Wojewódzkim protest przeciwko rzezi dzików

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Organizacja Fundacji Viva Akcja dla Zwierząt w najbliższy poniedziałek rozpocznie protest pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Sprzeciwiają się decyzji Ministerstwa Środowiska odnośnie zgody na wystrzał dzików, jakoby miało to pomóc w walce z wirusem ASF.

Nie ma chyba nikogo, kto ostatnimi czasy nie słyszałby o decyzji Ministerstwa Środowiska, który wydał zgodę na masowy wystrzał dzików, jako element walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

W piśmie do łowczych, Ministerstwo Środowiska nakazuje „maksymalne obniżenie liczebności populacji”. Rzeź ma mieć charakter polowań zbiorowych, które rozpoczną się 12 stycznia. Warto dodać, że decyzję Ministerswa Środowiska zaakceptowało również Ministrstwo Rolnictwa, a opinie w tej sprawie wydał Państwowy Instytut Weterynarii.

"Należy zaznaczyć iż podejmowane obecnie działania ograniczenia populacji dzików były poddane wielokrotnym analizom na podstawie doświadczeń z innych państw, gdzie pomimo prowadzonego odstrzału obserwowano gwałtowny przyrost ich liczby, np. Niemcy czy Francja. Zgodnie z aktualnymi danymi w samych Niemczech w sezonie łowieckim 2017/2018 odstrzelono 836 865 tys. dzików, co daje aż o 42% wyższą wartość niż w poprzednim sezonie" - czytamy w opinii PIW.
Reklama
W związku z powyższym organizacja Viva Akcja dla Zwierząt zorganizuje w Rzeszowie protest. Rozpocznie się on 14 stycznia o godz. 18.00 pod Urzędem Wojewódzkim na ul. Grunwaldzkiej.

„Ten absurdalny i zgubny w skutkach plan nie ma żadnego uzasadnienia w Strategii zwalczania ASF we wschodniej części Unii Europejskiej i w rekomendacjach Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności. To polityczny mord i hekatomba dla dzikiej przyrody, w imię rozgrywania politycznych interesów, dla których dzik stał się kozłem ofiarnym. Nie możemy do tego dopuścić!” – czytamy w oświadczeniu Viva Akcja dla Zwierząt.

Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. ASF obliczyło, że w 2014 stwierdzono 46 przypadków ASF, w 2015 -  67 przypadków ASF, w 2016 – 76 przypadków, w 2017 – 724 przypadki a w 2018 aż 2627 przypadków.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. 22 kwietnia 2021 r. na dedykowanej platformie Grip odbędzie się Dzień Otwarty organizowany w ramach akcji kierowany do licealistek z całej Polski

Rzeszów

Areszt dla 20-latka z Rzeszowa za posiadanie marihuany

RZESZÓW. Policjanci znaleźli przy 20-letnim mieszkańcu Rzeszowa blisko 200 gramów marihuany. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Rzeszów

W środę otwarcie pierwszego sklepu Aldi w Rzeszowie

RZESZÓW. Sklep w Rzeszowie będzie drugim Aldi na Podkarpaciu i 170 w Polsce. Z okazji otwarcia dla klientów przygotowano liczne promocje.

Rzeszów

Przy ul. Litewskiej powstanie nowy Środowiskowy Dom Samopomocy

RZESZÓW. Miasto ogłosiło już przetarg na roboty budowlane. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie.

Rzeszów

Od września nowe połączenia z lotniska w Jasionce

​RZESZÓW. Samolotami linii Wizzair polecimy do Oslo i Londynu.

Rzeszów

Trwa rozbudowa systemu dynamicznego ważenia pojazdów w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie powstaną trzy nowe stacje preselekcyjnego ważenia pojazdów oraz specjalne parkingi do kontroli przeciążonych pojazdów. Koszt inwestycji to blisko 14,5 mln zł.

Rzeszów

Kolejna firma zainwestuje na Dworzysku

RZESZÓW. „Buty Jana” – to kolejna firma, która zainwestuje na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”. Firma wybuduje magazyny o powierzchni 4 tys. m. kw. Wartość inwestycji to 12 mln zł.

Rzeszów

Miasto realizuje pomysły mieszkańców. W Rzeszowie powstanie, m.in. trzmielowisko i mural ekologiczny

RZESZÓW. Rozpoczęła się realizacja projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA). 

Reklama