Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

W przestrzeni Rzeszowa powstaje Układ Słoneczny. Na Rynku jest już Słońce

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie trwa montaż elementów nowej, „kosmicznej” atrakcji. - Gniezno ma Króliki, Wrocław – Krasnale. Rzeszów – jak przystało na Stolicę Innowacji – będzie miał planety Układu Słonecznego – czytamy na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Pomysłodawcą instalacji jest Paweł Pasterz, popularyzator nauki, współtwórca i współorganizator „Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy” oraz programu Radiolatorium.

Przed rzeszowskim ratuszem pojawiło się miniaturowe Słońce. Kolejne elementy Układu Słonecznego zostaną rozlokowane w różnych częściach miasta, m.in. w nawierzchniach ulic: Króla Kazimierza, Baldachówki, 3 Maja, Mickiewicza, Akacjowej,  Warszawskiej, Krośnieńskiej i na zieleńcu przy Bulwarze WSK. - Będą one zamontowane w specjalnie przygotowanych puszkach, podobnych do tych, jakie wykorzystywane są do montowania reflektorów pozycyjnych, oświetlających budynki z poziomu terenu. To rozwiązanie najprostsze i nie ingeruje w przestrzeń miasta – tłumaczy Paweł Pasterz.
Reklama
Na instalację złożą się następujące ciała niebieskie, wchodzące w skład Układu Słonecznego: Słońce, planety Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, planety karłowate Ceres i Pluton, oraz naturalnego satelitę Ziemi – Księżyc.

- W większości tego typu modeli instalowanych w przestrzeni miast, planety są ustawione w jednej linii, co bardzo rzadko zdarza się w rzeczywistości. Układ planet w zaprojektowanym dla Rzeszowa modelu jest rozlokowany na orbitach eliptycznych, których układ odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku. Uzyskany zostanie w ten sposób dodatkowy element edukacyjny – historyczny – mówi Pasterz. Obliczenia astronomiczne i geodezyjne wykonał technik geodeta Mariusz Meus z Krakowa.

Model układu wykonany będzie w skali 1:2200000000.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto poradnię dla ozdrowieńców z Covid-19

RZESZÓW. To jedyna w regionie i jedna z pierwszych w kraju tego typu poradnia. Będzie funkcjonowała na terenie Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

Rzeszów

Worki na odpady zielone w automatach

RZESZÓW. Mieszkańcy, którym brakło worków na odpady zielone, mogą je dokupić w automatach, w których sprzedawane są środki ochrony osobistej.

Rzeszów

Nowy gmach Sądu Okręgowego będzie gotowy za 5 lat

RZESZÓW. Akt notarialny dotyczący przejęcia przez Ministerstwo Sprawiedliwości działki przy ul. Zielonej i Granicznej ma być podpisany w ciągu miesiąca.

Rzeszów

Budynek Straży Miejskiej przy ul. Targowej do remontu

RZESZÓW. Ratusz prowadzi postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie projektanta, który zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej budynku, znajdującego się przy ul. Targowej 1.

Rzeszów

Wracają loty międzynarodowe z Rzeszowa. Pierwsze samoloty już wystartowały

RZESZÓW/JASIONKA. Od 1 lipca Ryanair wznowił loty do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, od 3 lipca startują wakacyjne połączenia LOT’u.  Dzisiaj wystartowały pierwsze samoloty do  Londynu oraz Manchesteru.

Rzeszów

Dwa wypadki z udziałem pieszych w powiecie rzeszowskim. W jednym z nich ucierpiał 6-latek

Rzeszowscy policjanci badają okoliczności wypadków z udziałem pieszych, do których doszło wczoraj na terenie powiatu rzeszowskiego. 

Rzeszów

Okradł salon meblowy w Rzeszowie na ponad 12 tys. zł

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 38-letniego mieszkańca Rzeszowa, który dokonał 11 kradzieży w jednym z salonów meblowych. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Diecezja rzeszowska zbiera na powodzian. Miasto przekaże 200 tys. dla mieszkańców gminy Chmielnik

RZESZÓW. W minionym tygodniu intensywne opady deszczu, burze i nawałnice wyrządziły wiele szkód mieszkańcom Podkarpacia. We wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych.

Reklama