Reklama

Aktualności / Rzeszów

Wiemy, kto wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki [Nowe wizualizacje obiektu]

Dodano: 10.11.2023 r.

Wiemy, kto wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki [Nowe wizualizacje obiektu] - Aktualności Rzeszów

Wizualizacja PCLA / Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. - Mamy dziś historyczny dzień. Możemy mieszkańcom przekazać, że wybraliśmy wykonawcę, który wybuduje w Rzeszowie nowy stadion. To pozytywny efekt pracy wielu osób, zarówno tu w urzędzie jak osób z zewnątrz, mocno wspierających tę inwestycję – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Wczoraj, w rzeszowskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której władze miasta poinformowały o rozstrzygnięciu przetargu na budowę wyczekiwanego od wielu lat Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego. Zainteresowanych budową obiektu było 6 firm. Ostatecznie wybrano ofertę firmy BETONOX Construction S.A. z Sopotu, która wybuduje obiekt za nieco ponad 163 mln zł. Zadaniem firmy będzie w pierwszej kolejności opracowanie dokumentacji projektowej stadionu i następnie jego budowa. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2026 roku.


Zdjęcie z czwartkowej konferencji prasowej w ratuszu, fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Największy ciężar finansowy przy realizacji inwestycji wzięło na siebie miasto Rzeszów, które wyda na nią 90 mln zł. Z Ministerstwa Sportu i Turystki popłynie 60 mln zł, a samorząd województwa podkarpackiego dołoży 14 mln zł. Podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa, w Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczono dodatkowe środki na realizację PCLA. Prezydent Rzeszowa podkreślał podczas czwartkowej konferencji, że miasta już nie stać na wydanie kolejnych pieniędzy na ten projekt. - Dlatego czynimy intensywne starania o to, aby pozyskać zewnętrzne pieniądze, które zasilą zarówno budżet tej inwestycji a także pomogą m.in. w zagospodarowaniu terenu wokół stadionu, w budowie drogi, w utrzymaniu obiektu – tłumaczył Konrad Fijołek

- Ten dzisiejszy ważny moment był możliwy dzięki wspaniałej ekipie, która w to przedsięwzięcie się zaangażowała – samorządowi Rzeszowa, samorządowi województwa oraz administracji rządowej. Dzięki wspólnym staraniom udało się doprowadzić do pomyślnego finału. Jeśli chodzi o sytuację w kraju – jesteśmy na etapie przejściowym. Ale wierzę w to, że bez względu na to, kto będzie nowym ministrem sportu, to wsparcie dla PCLA będzie podtrzymane – mówił obecny na konferencji Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

- Były różne momenty, chwile zwątpienia. Ale daliśmy radę dlatego, ze działaliśmy wspólnie, współpracowaliśmy bez względu na to, kto jakie barwy polityczne reprezentuje – dodał Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego.

- To ważny moment dla miasta i dla województwa, które wspiera ten projekt. Podczas wczorajszego posiedzenia największego klubu w Sejmiku Wojewódzkim rozmawialiśmy na temat dodatkowego wsparcia PCLA. I jest pełna zgoda na dołożenie do tego projektu 15 mln zł. Uchwała w tej sprawie będzie głosowana na Sejmiku pod koniec listopada. Mało tego, jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi, by jeszcze tę kwotę zwiększyć – zapowiedział Piotr Pilch, wicemarszałek Podkarpacia.

Prezydent Rzeszowa podczas konferencji dziękował osobom zaangażowanym w ten projekt: parlamentarzystom, władzom województwa, wiceprezydentom i podległym im służbom, radnym, przedstawicielom klubu Resovia. – Warto wspomnieć także niedawną deklarację  posła – prof. Zdzisława Gawlika, który powiedział, że będzie zabiegał o wsparcie finansowe tej inwestycji – mówił Konrad Fijołek.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne powstanie przy ul. Wyspiańskiego, w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też  mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu  pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Sektor dla kibiców drużyny przyjezdnej ma mieć minimum 5 proc. lecz nie więcej niż 6 proc. pojemności stadionu. Na trybunach będzie wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców drużyny gospodarzy, sektor dla gości VIP oraz min. 50 miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.


 
 

Wizualizacja PCLA / Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Wizualizacja PCLA / Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Wizualizacja PCLA / Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Wizualizacja PCLA / Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

VII Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy. Świąteczne produkty, rodzinne warsztaty i występy artystyczne - Aktualności Rzeszów

VII Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy. Świąteczne produkty, rodzinne warsztaty i występy artystyczne

RZESZÓW. W Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę. niedzielę. Uczestnicy będą mogli zakupić świąteczne wyroby rękodzielnicze ...

Rzeszowscy "komandosi" w szpitalu przy Lwowskiej. Obdarowali dzieci prezentami - Aktualności Rzeszów

Rzeszowscy "komandosi" w szpitalu przy Lwowskiej. Obdarowali dzieci prezentami

RZESZÓW. W niecodziennej akcji wzięli udział rzeszowscy kontrterroryści. Zjeżdżali na linach z dachu Klinicznego Szpitala Wojew&oacut...

W przyszłym roku polecimy z Rzeszowa do Hiszpani - Aktualności Rzeszów

W przyszłym roku polecimy z Rzeszowa do Hiszpani

RZESZÓW/JASIONKA. Od 3 kwietnia 2024 roku Ryanair uruchamia loty z Jasionki do hiszpańskiego miasta Alicante. Trasę będą obsługiwały ...

Dwa nowe lodowiska w Rzeszowie. Będą zadaszone i oświetlone - Aktualności Rzeszów

Dwa nowe lodowiska w Rzeszowie. Będą zadaszone i oświetlone

RZESZÓW. W stolicy Podkarpacia powstają dwa nowe, kryte lodowiska. Większe budowane jest już w miejscu starej ślizgawki, przy ul. Wys...

Rzeszowski Dom Kultury. Ruszają zapisy na zimowe półkolonie - Aktualności Rzeszów

Rzeszowski Dom Kultury. Ruszają zapisy na zimowe półkolonie

RZESZÓW. W środę, 6 grudnia startują zapisy na zimowe półkolonie dla dzieci, które odbędą się w dwunastu filiach R...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: