Rzeszów - Sobota, 27.07.2024
Reklama

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dodano: 18.04.2024 r.

Na zdj. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich / fot. Materiały UR
Na zdj. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich / fot. Materiały UR
RZESZÓW. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czteroletnia kadencję rozpocznie 1 września 2024 roku. Uroczyste przekazanie władzy nastąpi na nadzwyczajnym posiedzeniu Senatu nowej kadencji.

„Obdarzyliście mnie, Szanowni Państwo, swoim zaufaniem i opowiedzieliście się za programem, który przedstawiłem. Powierzenie mi w drodze wyborów funkcji i godności Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego na lata 2024 -2028 traktuję nie tyle jako powód do chluby, chociaż jest to ogromne wyróżnienie, ale nade wszystko jako możliwość poświęcenia całego mojego potencjału (wynikającego ze zdobytej wiedzy, osiągnięć naukowych oraz dydaktycznych, rozległych kontaktów międzynarodowych i krajowych, doświadczenia organizacyjnego i umiejętności poszukiwania rozwiązywań pojednawczych) służbie dla Uczelni - naszej Alma Mater, którą jest Universitas Resoviensis. Pragnę zatem najserdeczniej podziękować za ten kredyt zaufania, o który prosiłem i który od Was, Szanowni Państwo, otrzymałem” - napisał prof. Adam Reich dzień po wyborach w liście do Kolegium Elektorów Uniwersytetu Rzeszowskiego opublikowanym w mediach społecznościowych.

Wybory rektora Uczelni odbyły się 16 kwietnia 2024 r.  Decyzją 150 Elektorów uprawnionych do głosowania, nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego został prof. dr hab. n. med. Adam Reich.
Prof. dr hab. n. med. Adam Reich

Adam Reich (ur. 1977) - dermatolog i wenerolog, profesor nauk medycznych. Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który ukończył z wyróżnieniem w roku 2002. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2006 r. za pracę pt. „Wybrane neuropeptydy w osoczu chorych na łuszczycę”, a stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w roku 2011 za pracę pt. „Wpływ wąskozakresowego promieniowania ultrafioletowego B (311 nm) na ultrastrukturę i funkcję keratynocytów”, nagrodzoną przez ówczesnego Ministra Zdrowia. Tytuł profesora nauk medycznych został mu nadany w roku 2017.
 
W latach 2007-2017 związany z Katedrą i Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie pracował jako asystent, adiunkt, a następnie profesor nadzwyczajny. Od 2017 kierownik Zakładu i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, w latach 2018-2024 dyrektor Instytutu Nauk Medycznych przy Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, założyciel pierwszej w Polsce Poradni diagnostyki i leczenia świądu, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), wieloletni członek Zarządu Głównego tegoż Towarzystwa oraz twórca i przewodniczący Oddziału Podkarpackiego PTD. Członek wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym European Academy of Dermatology and Venereology, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego EADV Task Force Pruritus, członek European Society for Dermatology and Psychiatry, European Society for Dematological Research, International Society of Dermatology czy International Forum for the Study of Itch. Od 2023 członek zespołu ekspertów ds. opiniowania jednostek organizacyjnych ubiegających się o akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego i staży kierunkowych w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz członek zespołu koordynacyjnego ds. leczenia biologicznego w łuszczycy plackowatej.
 
Reklama
Laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym stypendium im. Otto Braun-Falco (2006), nagrody im. prof. Feliksa Wąsika za najlepszą pracę w dziedzinie onkologii dermatologicznej (2007), nagrody im. prof. Zdzisława Ruszczaka w kategorii Działalność naukowa (2011), czy stypendium dla wybitnych młodych naukowców (2012).

Adam Reich jest autorem ponad 450 prac naukowych, oraz autorem lub współautorem wielu podręczników i monografii, założycielem i redaktorem głównym czasopisma Forum Dermatologicum, a także redaktorem działu w czasopismach Archives of Medical Sciences, Biomed Research International, czy Dermatology and Therapy. Do głównych zainteresowań naukowych należą: autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej, choroby skóry okresu ciąży, łuszczyca, onkologia dermatologiczna, psychodermatologia oraz patogeneza i obraz kliniczny świądu.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zabytkowy Jelcz wraca na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Po krótkiej przerwie, która miała miejsce w ubiegły weekend, wracają wakacyjne przejażdżki zabytkowym Jelczem z przewodnikiem po Rzeszowie.

Rzeszów

Miejskie kąpielisko przy ul. Kwiatkowskiego ponownie otwarte

RZESZÓW. Woda jest już przydatna do kąpieli.

Rzeszów

Zwłoki mężczyzny na Żwirowni. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

RZESZÓW. Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zwrócili się z prośbą o pomoc w identyfikacji zwłok mężczyzny, które zostały wyłowione ze zbiornika wodnego przy ul. Kwiatkowskiego.

Rzeszów

Wypadek na al. Wyzwolenia. Samochód potrącił dwoje dzieci

RZESZÓW. Na przejściu dla pieszych na al. Wyzwolenia, kierująca bmw potraciła dwoje dzieci w wieku 11 i 7 lat. W wyniku doznanych obrażeń dziewczynka i chłopiec trafili do szpitala.

Rzeszów

Kolejny etap prac na budowie połączenia ulic Krzyżanowskiego i Wieniawskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych obecnie w Rzeszowie. Chodzi o drogę, która połączy ulice Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Dzięki niej, mieszkańcy Słociny i Zalesia zyskają lepsze skomunikowanie z centrum...

Rzeszów

Park na osiedlu Słocina zostanie odnowiony

RZESZÓW. Blisko 2,5 mln zł będzie kosztować rewitalizacja zabytkowego parku otaczającego dwór Chłapowskich na osiedlu Słocina. Powstaną m.in. nowe aleje i nowy plac zabaw, zamontowane zostanie oświetlenie. Inwestycja ma być gotowa wiosną...

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci kontrolowali taksówki na aplikację

RZESZÓW. 24 skontrolowane pojazdy, 8 wykroczeń – to bilans piątkowej kontroli taksówek na aplikację w Rzeszowie. Sprawdzano uprawnienia kierowców i ich trzeźwość, a także stan techniczny samochodów.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ul. Miłocińskiej

RZESZÓW. W związku z koniecznością remontu wiaduktu kolejowego, od 22 lipca do 31 sierpnia 2024 roku zamknięty będzie przejazd pod wiaduktem na ul. Miłocińskiej.

Reklama