Rzeszów - Piątek, 16.05.2025
Reklama

Wzrasta liczba „niebieskich kart” w Rzeszowie. Ofiarami najczęściej padają kobiety

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Z danych posiadanych przez rzeszowską Policję wynika, że w stosunku do 2017 roku wzrasta w Rzeszowie ilość rozpoczętych procedur niebieskich kart. Przykładowo w 2018 roku mieliśmy 244 przypadków wszczęcia procedury.

Na wstępie warto zaznaczyć, że procedura niebieskiej karty może zostać zainicjowana przez Policję oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dotyczy członków rodzin dotkniętych problemem przemocy w rodzinie.

Założenie niebieskiej karty nie jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, lecz może służyć jako dowód procesowy. W praktyce rozpoczęcie procedury jest informacją dla służb i opieki społecznej, że w rodzinie dochodzi do aktów przemocy, przez co służby zobowiązane są do podjęcia działań.

Dane jakimi dysponuje rzeszowska Policja nie napawają optymizmem. W 2017 roku założono w mieście 223 niebieskich kart, natomiast rok później ta liczba wzrasta do 244. Najczęściej ofiarami przemocy padają kobiety, w roku 2017 zanotowano 189 takich przypadków, w 2018 roku liczba wzrosła do 207.
Reklama
„Nie znam statystyk w tym zakresie ale myślę, że najczęściej występuje przemoc fizyczna” – wyjaśnia podinspektor Wacław Sudoł, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie.

Dodatkowo, poza otwartymi procedurami niebieskiej karty liczba osób podejrzanych, że są dotknięte przemocą wynosi 241 w 2017 roku i 263 rok później. Dodatkowo z danych wynikających z prowadzonych procedur wynika, że w 2017 roku poszkodowanych było 22 mężczyzn i 30 małoletnich, a w 2018 roku 27 mężczyzn i 29 małoletnich.

Podinspektor Wacław Sudoł wyjaśniał, że zwiększająca się liczba nie jest spowodowana tym, że społeczeństwo jest coraz bardziej agresywne, lecz wiąże się ze zwiększającą się świadomością społeczeństwa: „Na pewno wzrasta ilość niebieskich kart, bo tych zgłoszeń mamy więcej. To świadomość rośnie. Sąsiedzi częściej reagują”.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Koncert „Jednego serca, jednego ducha”. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Nawet kilkanaście tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy tegorocznego koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha”. W związku z tym, na drogach dojazdowych do miejsca wydarzenia, mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.

Współpraca miasta i NGO na rzecz seniorów

Rzeszów zachęca seniorów do aktywności. „Nie siedźcie w domu”

RZESZÓW. Ponad 73 tys. zł przeznaczy miasto na działania aktywizujące seniorów. Będą to m.in. pikniki, wykłady, prelekcje, zajęcia ruchowe, spotkania okolicznościowe i ze specjalistami, warsztaty i imprezy plenerowe organizowane przez organizacje pozarządowe.

Nowy teren rekreacyjny

Na os. Biała powstanie ogród kieszonkowy z boiskiem i tyrolką

RZESZÓW. Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Biała zyskają nowy teren rekreacyjny. W rejonie istniejącego placu zabaw, powstanie ogród kieszonkowy.

Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policjanci ustalili jej tożsamość

RZESZÓW. Rzeszowskim policjantom udało się w końcu ustalić tożsamość kobiety, której zwłoki znaleziono w przy ul. Lubelskiej. Okazało się, że to 48-letnia obywatelka Ukrainy.

Rzeszów

Remonty remiz i nowy samochód dla OSP Rzeszów Zalesie

OSP Rzeszów Zalesie będzie miało nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu będzie sfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Rzeszowa.

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

Reklama