Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

XIV Ogólnopolska Giełda Projektów „animacja+młodzież” po raz pierwszy w Rzeszowie

Dodano: 23.09.2024 r. / Informacja prasowa

RZESZÓW. Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie organizowane przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z lokalnymi i regionalnymi partnerami, każdego roku w innym miejscu, skierowane do wszystkich przedstawicieli sektora kultury: pracowników domów kultury, muzeów, organizacji pozarządowych, animatorów kultury oraz edukatorów.

Celem konferencji jest prezentacja dobrych praktyk, dzielenie się ciekawymi pomysłami i obserwacjami, inspiracja, zdobywania wiedzy, podnoszenie kompetencji, umiejętności oraz spotkania pracowników sektora kultury. W tym roku po raz pierwszy w historii tego wydarzenia odbędzie się ono w Rzeszowie - w dniach 23-25 września. Poznamy wtedy najciekawsze projekty realizowane na przestrzeni ostatniego roku w całej Polsce i służące włączaniu młodzieży w działania kulturalne.

Ogólnopolska Giełda Projektów to konferencja współtworzona z lokalnymi i regionalnymi instytucjami kultury, która od lat podróżuje po Polsce, promując najlepsze inicjatywy kulturalne, dobre praktyki, ale też lokalne wydarzenia i dziedzictwo danego regionu. To również jeden z nielicznych w Polsce przeglądów najbardziej wartościowych inicjatyw, ukierunkowanych na budowanie kompetencji kulturowych młodych uczestników i i współtwórców kultury. W tym roku organizatorów wydarzeń i animatorów kultury zapraszamy wspólnie z naszymi wspaniałymi partnerami: Rzeszowskim Domem Kultury i Wojewódzkim Domem Kultury do stolicy Podkarpacia. Bardzo cieszymy się, że ponownie zawitamy do Rzeszowa, z którym łączy nas współpraca w wielu różnych obszarach. Podczas Giełdy poznacie ciekawe, inspirujące projekty angażujące młodzież w działania kulturalne. Konferencja to również doskonała okazja do podzielenia się doświadczeniami, nawiązania kontaktów, integracji środowiska oraz poznawania piękna regionu. Mam nadzieję, że zaplanowane sesje plenarne, wizyty studyjne, warsztaty oraz wydarzenia towarzyszące zaowocują w przyszłości innowacyjnymi rozwiązaniami i projektami, które zachęcą naszych odbiorców do aktywnego uczestnictwa w kulturze. – podkreśla Robert Piaskowski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Temat przewodni tegorocznej edycji OGP brzmi:„animacja+młodzież”. Młodzież to ważna grupa odbiorców wielu instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Programy, projekty, konkursy i inne zajęcia skierowane do młodych są ważnymi punktami ich działalności. Animacja kulturowa i kulturalna dla tej grupy wiekowej prowadzona jest z wykorzystywaniem zróżnicowanych metod i form.

W czasie Giełdy zaprezentowane zostaną projekty wyłonione w drodze konkursu. W Teatrze „Maska” w Rzeszowie przedstawionych zostanie 14 projektów z różnych obszarów tematycznych: działań teatralnych, edukacyjnych, tanecznych, zdrowia psychicznego oraz dziedzictwa przyrodniczego i historycznego. W programie wydarzenia zaplanowane są prezentacje projektów w formie sesji posterowej, które odbędą się w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

Z niecierpliwością czekam na koniec września i XIV Ogólnopolską Giełdę Projektów, która odbędzie się w Rzeszowie, bo nic tak dobrze nie buduje kadr kultury jak wymiana kreatywnych pomysłów, wzajemne inspirowanie się i lepsze poznanie. Dlatego w Rzeszowie - mieście innowacji, które bardzo mocno stawia na rozwój życia kulturalnego będziemy dyskutować, podziwiać i uczyć się od siebie – dodaje Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział także w 12 specjalnie przygotowanych warsztatach. Wśród nich znalazły się takie tematy jak: „Schronisko Młodych Marzeń – potrzeby i oczekiwania młodzieży”, „Moje ciało mówi cringe. Moje ciało mówi lol – warsztaty pracy z ciałem”, czy „Kultura otwarta – jedność w różnorodności”. Ponadto na giełdowiczów czekają ciekawe wizyty studyjne w miejscach kultury regionu Podkarpacia – Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Ośrodku Garncarskim Medynia, Centrum Kultury w Mielcu i Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Wśród wydarzeń towarzyszących spotkaniom merytorycznym znalazło się silent disco na Skwerze Kultury w Rzeszowie oraz spektakl pt. „(nie)dorośli” przygotowany przez Młodzieżowy Teatr Małych Form „ferment” z Dębicy, który zobaczyć będzie można na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Reklama



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

39-letni Karol z Podkarpacia walczy o powrót do życia. Rodzina prosi o pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji

PODKARPACIE. Jeszcze kilka miesięcy temu Karol był pełnym energii 39-latkiem — pasjonatem wędkarstwa, człowiekiem, który bezinteresownie pomagał innym. Dziś uczy się wszystkiego od nowa, jak małe dziecko. Po serii dramatycznych powikłań jego...

Rzeszów

43-letni kierowca uszkodził cztery auta na osiedlu Baranówka. Był pijany i poszukiwany

RZESZÓW. Prawie 2,4 promila alkoholu w organizmie, najprawdopodobniej brak uprawnień do kierowania i list gończy — z takim bagażem 43-latek wsiadł za kierownicę peugeota i na jednym z parkingów na osiedlu Baranówka...

Rzeszów

Nowa kładka połączy dwa brzegi Strugu. Co dzieje się na budowie? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na budowie kładki na osiedlu Drabinianka trwają intensywne prace. Obiekt połączy ulice Jachowicza i Koło. Zapewni dzieciom i rodzicom bezpieczne dojście do szkoły, przedszkola i żłobka przy ul. Kwiatkowskiego oraz ułatwi...

Rzeszów

Największe od lat zmiany w rzeszowskiej Plazie. Nowi najemcy, relokacje, powiększenia

RZESZÓW. W rzeszowskiej Plazie zmienia się oferta najemców. W ostatnich miesiącach centrum pozyskało nowe marki, część dotychczasowych sklepów przeniesiono lub powiększono, a kolejne otwarcia zaplanowano na lipiec i sierpień.

Rzeszów

Nowa kontrola bezpieczeństwa w Jasionce. Bez wyciągania elektroniki i limitu 100 ml płynów

RZESZÓW. Koniec z wyciąganiem laptopa z plecaka i limitem 100 ml płynów. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka uruchomił zmodernizowaną kontrolę bezpieczeństwa, wyposażoną w nowoczesne skanery, które znacznie usprawniają i przyspieszają odprawę pasażerów.

Rzeszów

Zmiana organizacji ruchu na Słocinie. Minironda zastąpiły sygnalizację świetlną [ZDJĘCIA, FILM]

RZESZÓW. W miniony weekend na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina wprowadzono nową organizację ruchu. Wyłączono sygnalizację świetlną, a w jej miejsce zamontowano minironda. Zmiany mają usprawnić przejazd w tej części miasta.

Rzeszów

34 płody ludzkie w Lutoryżu. Policja zakończyła czynności, areszt dla podejrzanej

LUTORYŻ. Zakończyła się trwająca kilka dni operacja policji w Lutoryżu pod Rzeszowem, gdzie podczas prac ziemnych natrafiono na szczątki płodów ludzkich oraz odpady medyczne. W działania zaangażowanych było łącznie kilkuset funkcjonariuszy, a...

Reklama