Reklama

Aktualności Rzeszów

Złe informacje dla Ratusza ws. powiększenia Rzeszowa, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

Dodano: 19.07.2019

Złe informacje dla Ratusza ws. powiększenia Rzeszowa, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Ratusz interweniuje w sprawie poszerzenia miasta po opinii wojewody i projekcie uchwały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rozmowy nie poszły po myśli władz miasta, jednak jest światełko w tunelu. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia rządu.

Przypominamy, że zgodnie z założeniami Ratusza, Rzeszów miał się powiększyć o osiem sołectw. Mowa o Malawie, Pogwizdowie Nowym, Racławówce Doły, Tajęcinie, części Trzebowniska, Jasionce, Zaczerniu oraz Nowej Wsi. Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. Wg. danych MSWiA nowymi obywatelami stolicy innowacji zostałoby 14390 osób.

Najpierw wojewoda podkarpacki i MSWiA

Komplikuje się sprawa kolejnego poszerzenia Rzeszowa. Najpierw negatywna opinia wypłynęła od wojewody podkarpackiego: „Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – czytamy w opinii Ewy Leniart.

Później, za głosem wojewody podkarpackiego, poszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które również -lekko mówiąc- niezbyt przychylnie przyjęło kolejny projekt powiększenia granic Rzeszowa. 11 lipca br., kiedy MSWiA wydało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. Podobnie jak wcześniejsza opinia wojewody, ta również w całości została negatywnie zaopiniowana. Żadna z proponowanych zmian terenu nie uzyskała zielonego światła.REKLAMA

Wizyta w Warszawie również bezskuteczna?

O wadze problemu stanowi fakt, że w sprawie postanowiono interweniować na samej górze, aby przypadkiem projekt uchwały nie został beznamiętnie przegłosowany podczas posiedzenia rządu. Początkowo zapowiadano wizytę w siedzibę MSWiA prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca, jednak w ostatniej chwili na posiedzenie wspólne Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego pojechał sekretarz miasta, Marcin Stopa. Towarzyszyli mu przedstawiciele sołectw, które z miłą chęcią zostałyby włączone do granic stolicy innowacji. Mowa o Malawie, Racławówce Doły i Pogwizdowie Nowym.

„Przekonywaliśmy, że polityka prezydenta, jeśli chodzi o poszerzenie Rzeszowa, była efektywna, bo miasto rzeczywiście bardzo przez te ostatnie 10-15 lat się rozwinęło” – mówił Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Komisja, odpowiedzialna za opiniowanie uchwał, wysłuchała rzecz jasna stanowiska sekretarza oraz przedstawicieli sołectw, jednak w głównej mierze pod uwagę wzięto decyzje wojewody podkarpackiego oraz konsultacje przeprowadzone w poszczególnych gminach. Mimo niezbyt pozytywnych rozmów, patrząc z perspektywy polityki miasta, to jednak sprawa nie jest przesądzona. Wszystko zależy od posiedzenia rządu.

„Rząd ma się zebrać pod koniec lipca. Niewykluczone, że to jeszcze potrwa. My będziemy cały czas walczyć i przekonywać, że to jest słuszna koncepcja rozwoju miasta” – dodaje Maciej Chłodnicki.Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Czy Rzeszów zdobędzie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”? - Aktualności Rzeszów

Czy Rzeszów zdobędzie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”?

RZESZÓW. Oficjalne ogłoszenie zwycięzcy nastąpi do 18 stycznia 2020. ...

„Protest śmieciarek” w Rzeszowie [FOTO] - Aktualności Rzeszów

„Protest śmieciarek” w Rzeszowie [FOTO]

RZESZÓW. Ul. Cieplińskiego przejechał „protest śmieciarek”. ...

Youtuber „Kiszak” pobił na Olszynkach nietrzeźwego mężczyznę. Teraz stanie przed sądem - Aktualności Rzeszów

Youtuber „Kiszak” pobił na Olszynkach nietrzeźwego mężczyznę. Teraz stanie przed sądem

RZESZÓW. OMZRiK informuje, że Prokuratura w Rzeszowie zapowiedziała skierowanie do sądu aktu oskarżenia z powodu popełnienia przestęp...

Dzisiaj ma odbyć się planowany „protest śmieciarek” w rejonie ronda Dmowskiego - Aktualności Rzeszów

Dzisiaj ma odbyć się planowany „protest śmieciarek” w rejonie ronda Dmowskiego

RZESZÓW. Według nieoficjalnych informacji kierowcy mogą spodziewać się utrudnień już od godziny 13.00. ...

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU - Aktualności Rzeszów

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU

RZESZÓW. Tegoroczna edycja, jak co roku, swój finał miała miejsce w Słupsku. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem