Reklama

Aktualności / Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano: 18.02.2019 r.

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta. W ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej w grę mogą wchodzić jeszcze dwa dodatkowe przystanki.

Powstanie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej zostało oficjalnie potwierdzone w ubiegłym roku. Mieszkańcy mieli okazję poznać kosztu i przyszłe cele związane z inwestycją.

Linie przejazdu

Z Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będą korzystać nie tylko mieszkańcy Rzeszowa, Dębicy, Przeworska, Kolbuszowej i Strzyżowa, ale także wszyscy, których miejscowości położone są na liniach przejazdu, np. Głogowa Małopolskiego czy Boguchwały.

Pociągi w godzinach szczytu komunikacyjnego będą kursować co 30 minut, poza szczytem co 60 minut, a w dni wolne od pracy co 120 minut. Ponadto od podstaw zostanie zbudowane połączenie kolejowe z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka o długości 5 kilometrów.

Nowe przystanki

Budowa systemu Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej wiąże się z potrzebą zagęszczenia przystanków w obszarze jej działania. Oto lista przystanków PKA zlokalizowanych w Rzeszowie:
 
  • Rzeszów Północny (nowy przystanek przy ciągu pieszym łączącym ul. Ciasną z ul. Staromiejską, przystanek podwójny obsługujący dwie rozgałęziające się w tym miejscu linie kolejowe);
  • Rzeszów Dworzysko (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Pola Miłocińskie, w pobliżu Strefy Ekonomicznej).
  • Rzeszów Wschodni (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Załęską w pobliżu siedziby Asecco Poland);
  • Rzeszów Załęże (bez zmian przy ul. Agatowej).
  • Rzeszów Jasionka Lotnisko przy nowo wybudowanej linii (odejście od Zaczernia)

Mogą nastąpić drobne korekty w lokalizacji jak również w nazewnictwie tych przystanków. Wskazano potrzebę utworzenia przystanków na terenie Rzeszowa, pomiędzy stają Rzeszów Staroniwa i Rzeszowem Głównym na linii z kierunku Jasło jako Rzeszów Galeria, na tej samej linii Rzeszów Politechnika (obecne Osiedle), Rzeszów Os. Dąbrowskiego obok ul. Hanasiewicza, oraz przystanek Lutoryż.  

Wykonana koncepcja przedprojektowa tzw. Studium Wykonalności koncepcyjnie wskazuje lokalizacje dodatkowych przystanków, również poza Rzeszowem tj. Dębica Wschód, Głogów Młp osiedle, dodatkowy przystanek w Boguchwale, Strzyżowie, Żarnowej, Gliniku, a także na nowej linii do portu lotniczego w Jasione - 2 przystanki. 

„Ostateczne lokalizacje i nazwy będą ustalone na etapie projektowania” – informuje Daniel Kozik, z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Sprawa nowego taboru

Zanim jednak jakikolwiek transport ruszy, niezbędny będzie nowy tabor pociągów. Urząd Marszałkowski zdążył już w tym temacie unieważnić jeden przetarg. Zamówienie podzielono na dwie części. W pierwszej mowa o tzw. elektrykach, gdzie dwa pociągi z ośmiu powinny być dostarczone do 30 czerwca 2020 roku, natomiast sześć pozostałych do 10 września 2020 roku. Druga cześć dotyczy pojazdów spalinowych, które powinny być dostarczone do 30 czerwca 2020 roku.

W pierwszej części przetargu pojawiły się dwie oferty: Newag z Nowego Sącza z ofertą na 157 mln zł oraz Pesa Bydgoszcz z ofertą na 153 mln zł. W drugiej części udział wzięła jedynie firma Newag, która za wykonanie usługi przedstawiła cenę 36 mln zł.

Przetarg unieważniono, ze względu na zbyt wysokie oferty firm, ponieważ o ile ceny zakupu pojazdu nie przekraczały wymagań zamawiającego, to jednak sumując je z późniejszymi kosztami działalności przewozowej oraz kosztami utrzymania pojazdów, oferty przekroczyły wyznaczony budżet.

Przypomnijmy, że wartość całego projektu szacuje się na ponad 580 mln zł. Zakłada się, że pierwsze pociągi rusza w 2021 roku.
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Budowa RCK zbliża się do końca. Od 2 października przejezdna ul. Grottgera i nowe rondo [ZDJĘCIA] - Aktualności Rzeszów

Budowa RCK zbliża się do końca. Od 2 października przejezdna ul. Grottgera i nowe rondo [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Całość miejskiej części Rzeszowskigo Centrum Komunikacyjnego będzie gotowa 28 listopada....

Przy ul. Hoffmanowej powstanie nowy budynek BSH. 100 nowych miejsc pracy - Aktualności Rzeszów

Przy ul. Hoffmanowej powstanie nowy budynek BSH. 100 nowych miejsc pracy

RZESZÓW. Firma Strabag wybuduje warty prawie 24 mln zł nowy budynek spółki BSH, producenta AGD marek Bosch i Siemens. Będzie t...

PCN "Łukasiewicz" nagrodzone w konkursie “Budowa Roku 2022” - Aktualności Rzeszów

PCN "Łukasiewicz" nagrodzone w konkursie “Budowa Roku 2022”

RZESZÓW. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie otrzymał nagrodę I stopnia w XXXIII edycji Konkursu Polskiego Związku Inżynier&oac...

Wracał z Rzeszowa do Łańcuta mając ponad 3,6 promila - Aktualności Rzeszów

Wracał z Rzeszowa do Łańcuta mając ponad 3,6 promila

RZESZÓW. 35-letni kierowca BMW podczas powrotu samochodem z Rzeszowa do Łańcuta dwukrotnie uszkodził swój pojazd. Okazało się,...

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju" - Aktualności Rzeszów

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Poranne wypadki z udziałem pieszych w RzeszowieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
6 firm zainteresowanych budową PCLA w RzeszowieAnna Nowak: Bardzo dobre wieści....
Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy Anna Nowak: Zapowiada się na prawdę...
1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: