Reklama

Aktualności / Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano: 18.02.2019 r.

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta. W ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej w grę mogą wchodzić jeszcze dwa dodatkowe przystanki.

Powstanie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej zostało oficjalnie potwierdzone w ubiegłym roku. Mieszkańcy mieli okazję poznać kosztu i przyszłe cele związane z inwestycją.

Linie przejazdu

Z Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będą korzystać nie tylko mieszkańcy Rzeszowa, Dębicy, Przeworska, Kolbuszowej i Strzyżowa, ale także wszyscy, których miejscowości położone są na liniach przejazdu, np. Głogowa Małopolskiego czy Boguchwały.

Pociągi w godzinach szczytu komunikacyjnego będą kursować co 30 minut, poza szczytem co 60 minut, a w dni wolne od pracy co 120 minut. Ponadto od podstaw zostanie zbudowane połączenie kolejowe z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka o długości 5 kilometrów.

Nowe przystanki

Budowa systemu Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej wiąże się z potrzebą zagęszczenia przystanków w obszarze jej działania. Oto lista przystanków PKA zlokalizowanych w Rzeszowie:
 
  • Rzeszów Północny (nowy przystanek przy ciągu pieszym łączącym ul. Ciasną z ul. Staromiejską, przystanek podwójny obsługujący dwie rozgałęziające się w tym miejscu linie kolejowe);
  • Rzeszów Dworzysko (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Pola Miłocińskie, w pobliżu Strefy Ekonomicznej).
  • Rzeszów Wschodni (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Załęską w pobliżu siedziby Asecco Poland);
  • Rzeszów Załęże (bez zmian przy ul. Agatowej).
  • Rzeszów Jasionka Lotnisko przy nowo wybudowanej linii (odejście od Zaczernia)

Mogą nastąpić drobne korekty w lokalizacji jak również w nazewnictwie tych przystanków. Wskazano potrzebę utworzenia przystanków na terenie Rzeszowa, pomiędzy stają Rzeszów Staroniwa i Rzeszowem Głównym na linii z kierunku Jasło jako Rzeszów Galeria, na tej samej linii Rzeszów Politechnika (obecne Osiedle), Rzeszów Os. Dąbrowskiego obok ul. Hanasiewicza, oraz przystanek Lutoryż.  REKLAMA

Wykonana koncepcja przedprojektowa tzw. Studium Wykonalności koncepcyjnie wskazuje lokalizacje dodatkowych przystanków, również poza Rzeszowem tj. Dębica Wschód, Głogów Młp osiedle, dodatkowy przystanek w Boguchwale, Strzyżowie, Żarnowej, Gliniku, a także na nowej linii do portu lotniczego w Jasione - 2 przystanki. 

„Ostateczne lokalizacje i nazwy będą ustalone na etapie projektowania” – informuje Daniel Kozik, z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Sprawa nowego taboru

Zanim jednak jakikolwiek transport ruszy, niezbędny będzie nowy tabor pociągów. Urząd Marszałkowski zdążył już w tym temacie unieważnić jeden przetarg. Zamówienie podzielono na dwie części. W pierwszej mowa o tzw. elektrykach, gdzie dwa pociągi z ośmiu powinny być dostarczone do 30 czerwca 2020 roku, natomiast sześć pozostałych do 10 września 2020 roku. Druga cześć dotyczy pojazdów spalinowych, które powinny być dostarczone do 30 czerwca 2020 roku.

W pierwszej części przetargu pojawiły się dwie oferty: Newag z Nowego Sącza z ofertą na 157 mln zł oraz Pesa Bydgoszcz z ofertą na 153 mln zł. W drugiej części udział wzięła jedynie firma Newag, która za wykonanie usługi przedstawiła cenę 36 mln zł.

Przetarg unieważniono, ze względu na zbyt wysokie oferty firm, ponieważ o ile ceny zakupu pojazdu nie przekraczały wymagań zamawiającego, to jednak sumując je z późniejszymi kosztami działalności przewozowej oraz kosztami utrzymania pojazdów, oferty przekroczyły wyznaczony budżet.

Przypomnijmy, że wartość całego projektu szacuje się na ponad 580 mln zł. Zakłada się, że pierwsze pociągi rusza w 2021 roku.
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Trwa zbiórka na ławkę multimedialną im. redaktora Janusza Majki - Aktualności Rzeszów

Trwa zbiórka na ławkę multimedialną im. redaktora Janusza Majki

RZESZÓW. Przy al. Lubomirskich w Rzeszowie stanie wyjątkowa ławka multimedialna upamiętniająca zmarłego w zeszłym roku dziennikarza P...

Kolejna podwyżka cen biletów w Rzeszowie [NOWY CENNIK] - Aktualności Rzeszów

Kolejna podwyżka cen biletów w Rzeszowie [NOWY CENNIK]

RZESZÓW. O 25 procent zdrożeją bilety na autobusy komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Zamiast biletu 60-minutowego, wprowadzony z...

Największe bezpłatne warsztaty programistyczne "Koduj z Gigantami" w Rzeszowie już za nami - Aktualności Rzeszów

Największe bezpłatne warsztaty programistyczne "Koduj z Gigantami" w Rzeszowie już za nami

RZESZÓW. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali podstawy programowania i zasady bezpiecznego korzystania z sieci....

Tłumy na festiwalu Karpaty na Widelcu - Aktualności Rzeszów

Tłumy na festiwalu Karpaty na Widelcu

RZESZÓW. Nawet 15 tys. osób wzięło udział w festiwalu Karpaty na Widelcu, który odbył się w ostatni weekend w Rzeszowie...

Biegowy weekend w Rzeszowie. Wystartuje 1,5 tys. zawodników  - Aktualności Rzeszów

Biegowy weekend w Rzeszowie. Wystartuje 1,5 tys. zawodników

RZESZÓW. Aż trzy imprezy biegowe odbędą się w najbliższy weekend w Rzeszowie....

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Wypadek na A4. Ranny 8-letni chłopiecDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Czołowe zderzenie busa z osobówką w Nowej DębieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Alfadiol alfakalcydol...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: