Rzeszów - Środa, 16.07.2025
Reklama

ZOBACZ. Pomysły studentów UR na tereny zielone w Rzeszowie

Dodano: /

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali swoje propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz na Olszynkach, pod kątem zieleni i rekreacji.

W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu odbyły się prezentacje prac magisterskich pięciu absolwentów kierunku Architektura Krajobrazu UR.

- Dzisiejsze spotkanie jest ważne z wielu powodów. Wymienię dwa najistotniejsze. Pierwszy to korzystanie z wiedzy, doświadczenia, umiejętności mieszkańców i zachęcania ich do współtworzenia, współzarządzania naszym miastem. Dziś poznajemy prace magisterskie naszych studentów, napisane pod kierunkiem i opieką naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które dotyczą konkretnych terenów Rzeszowa i pokazują, jak można je ukształtować. I tę wiedzę, zawartą w tych pracach, będziemy chcieli wykorzystać, by uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym, jeszcze przyjaźniejszym – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Drugi z powodów związany jest z jednym z ważnych kierunków strategii realizowanej przez Rzeszów – planem adaptacji do zmian klimatycznych, w którym zieleń odgrywa fundamentalną rolę – dodał prezydent.

Cztery z przedstawionych w ratuszu projektów dotyczyły utworzenia zielonej strefy wypoczynku i rekreacji na os. Baranówka. Autorami prac są: Adam Zajonc-Olszewski, Alicja Mokrzycka, Aleksandra Staszkiewicz, Paulina Piekarska. – Ten temat nie pojawił się przypadkowo. Jest to efekt spotkania z profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukaszem Jurczykiem i rozmów dotyczących terenów na os. Baranówka. W ten temat zaangażowały się władze Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego UR, nasz Zarząd Zieleni Miejskiej. I mamy efekt w postaci ciekawych prac magisterskich – powiedział Mateusz Maciejczyk, radny miejski i Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. – Zależało nam na tym, aby te prace miały walor praktyczny i można było je wykorzystać do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy wytyczne, które zostały w tych pracach wykorzystane. Dzięki temu będziemy mogli starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na wykonanie założeń zaproponowanych przez absolwentów UR – podkreśliła Aleksandra Wąsowicz-Duch, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Projekty dotyczące zagospodarowania terenu na osiedlu Baranówka obejmują ponad 2-hektarowy obszaru, znajdujący się w rejonie ulic: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowskiej, Zajęczej i Wyzwolenia. Niewielka część tego terenu w tym roku zostanie zagospodarowana pod kątem zieleni i rekreacji. W ramach RBO powstanie tam m.in. aleja wiśniowa oraz miejsce na ognisko. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, także w ramach RBO. Powstać wtedy ma m.in. sad owocowy. – Te dwa projekty zajmą tylko pewną część tego dużego terenu. Kontynuację rozbudowy będzie można oprzeć właśnie na rozwiązaniach z prac studentów UR – tłumaczy Mateusz Maciejczyk.

Reklama

Z przeprowadzonych przez studentów badań i inwentaryzacji dendrologicznej wynika na ww. terenie wynika, że rośnie tam około 250 gatunków drzew i roślin. - Ta roślinność ma zostać zachowana a tereny uzupełnione o nowe ścieżki spacerowe i strefy tematyczne. Wśród nich zaproponowane zostały m.in. strefy z drzewami owocowymi, zabaw dla dzieci, ogrody deszczowe, strefy wypoczynkowe, sensoryczne, piknikowe oraz przeznaczone do gier terenowych – przekazał Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Piąta z zaprezentowanych w poniedziałek w ratuszu prac dotyczyła zagospodarowania otoczenia kompleksu budynków Olszynki Park w Rzeszowie. Autorką pracy jest Izabela Sidor.

Wszyscy autorzy zostali uhonorowani nagrodą pieniężną, którą ufundował radny Mateusz Maciejczyk. Prace zostały napisane pod kierunkiem: dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek i dr inż. arch. Anny Sołtysik.

Poniżej znajdziecie kilka projektów i pomysłów studentów UR przedstawionych podczas poniedziałkowej prezentacji w ratuszu. 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej zakończy się wcześniej niż planowano [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Już w sierpniu ma zakończyć się przebudowa rzeszowskiego deptaka – ul. Grunwaldzkiej. Pierwotnie miał być to koniec września. Prace są już zaawansowane.

Rzeszów

MPWiK Rzeszów zakupiło pierwszego „elektryka”

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zakupiło swój pierwszy w pełni elektryczny samochód marki Citroen e-Berlingo Van. Pojazd już wkrótce wyjedzie na ulice Rzeszowa.

Rzeszów

Nowa atrakcja w parku na osiedlu Kmity. Powstanie strefa relaksu

RZESZÓW. W parku na osiedlu Kmity będzie więcej atrakcji. Jeszcze w tym roku powstanie tam strefa relaksu. Doposażony zostanie również tamtejszy plac zabaw. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Miał prawie 2,7 promila i pojechał na stację po piwo. Ujęli go świadkowie

RZESZÓW. 60-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, mając prawie 2,7 promila alkoholu w organizmie, zdecydował się wsiąść za kierownicę i pojechać po piwo na stację benzynową.

Rzeszów

Trwa budowa nowego żłobka w Rzeszowie: Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem

RZESZÓW. Nowy żłobek powstaje przy ul. Jachowicza na osiedlu Drabinianka, w sąsiedztwie szkoły i przedszkola. Znajdzie się w nim miejsce dla 190 maluchów. Budowa ma się zakończyć jesienią 2025 roku.

Lotnisko przyjazne rodzinie

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi na lotnisku w Jasionce, m.in. pierwszeństwo w kolejce

RZESZÓW/JASIONKA. W ramach programu pn. „Lotnisko przyjazne rodzinie”, podrzeszowskie lotnisko wprowadziło szereg udogodnień dla rodzin z dziećmi. To m.in. multimedialny plac zabaw, specjalne miejsca parkingowe czy obowiązujące w tym sezonie pierwszeństwo w...

Rzeszów

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

Rzeszów

E. Leclerc Rzeszów wprowadza system parkingowy

RZESZÓW. Hipermarket E. Leclerc Rzeszów przy al. Rejtana 69, to kolejne miejsce w Rzeszowie, w którym będzie obowiązywał system parkingowy. Pierwsze trzy godziny będą bezpłatne.

Reklama