Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

"Afrykamera" dni kultury afrykańskiej w Rzeszowie. Filmy, warsztaty i afrykańskie menu

Dodano: /

Najbliższy weekend w rzeszowskim Kinie za Rogiem Cafe, upłynie pod znakiem kultury afrykańskiej. W ramach wydarzenia pn. „Afrykamera” odbędą się ciekawe projekcje filmowe oraz warsztaty. Zbędzie można również skosztować afrykańskich potrwa i napojów.

Filmy pokazywane w ramach „Afrykamery”, to tytuły z których wiele nie zobaczycie w innych rzeszowskich kinach. Będą to często premierowy obrazy, nagradzane na najważniejszych festiwalach.

Oprócz produkcji filmowych, w trakcie tego dwudniowego wydarzenia, będziecie mogli zapoznać się z codziennym życiem i smakami Afryki, strojami i biżuterią. Poznacie również  znaczenie muzyki w kulturze Czarnego Lądu oraz język bębniarzy.

Zwieńczeniem weekendu będzie natomiast występ chóru wokalistów z Afryki działającego przy WSIiZ.

Dodatkowo przez cały weekend, w ofercie Kina za Rogiem Cafe dostępne będzie specjalne menu afrykańskie: Przepyszne zupy (przygotowane przy wsparciu Fundacji Germanitas) , kawy i herbaty wg oryginalnych przepisów.

Bilety na pojedynczy seans kosztują 15 zł, karnet na cztery filmy – 52 zł. Na pozostałe wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

 

Program Dni Kultury Afrykańskiej "Afrykamera"

20.01, SOBOTA

14:15 Warsztat tańca afrykańskiego

15:00 Biżuteria afrykańska - znaczenie w kulturze - prezentacja Fundacji Człowiek Taki jak My + Warsztat robienia korali z papieru jak w Rwandzie

16:30 Goodbye Julia (1 godz. 56 min.)

Chartum, 2005 r. Nasilają się zamieszki pomiędzy Sudańczykami arabskiego pochodzenia a mieszkańcami północnego Sudanu. Na tym tle rozgrywa się historia Julii, czarnej katoliczki, której synek zostaje potrącony autem przez muzułmankę Monę, a mąż zostaje zabity przez męża kobiety. Aby zagłuszyć wyrzuty sumienia i starając się zadośćuczynić popełnionej krzywdzie, Mona zatrudnia Julię jako pokojówkę, chłopcu opłaca szkołę i oboje przyjmuje do swego domu. Z czasem kobiety zaprzyjaźniają się, a każda stara się zapomnieć o bolesnej przeszłości. Wszystko wraca jednak, gdy synek Julii prosi przyjaciela matki o pomoc w dowiedzeniu się, co stało się z jego ojcem.

19:00 Sira (2 godz. 2 min.)

Apolline Traoré pokazała w swym filmie historię zła i przemocy dokonywanej na ludności cywilnej, która niestety staje się częścią naszej codzienności, tej zupełnie bliskiej, jak i tej rozgrywającej się w dalekich zakątkach globu. To z jednej strony bardzo realistyczny i brutalny obraz ukazujący działania islamskich terrorystów, z drugiej portret młodej dziewczyny, Siry, która po utracie wszystkiego co najcenniejsze oraz porwaniu i gwałcie, których padła ofiarą, nie upada na duchu i walczy o przetrwanie w trudnych warunkach pustynnego Sahelu. To jeden z tym filmów, które powinien zobaczyć każdy i każda z nas.

 

21.01, NIEDZIELA

13:00 Warsztaty szamańskich instrumentów dla dzieci

14:00 Mami Wata (1 godz. 47 min.)

C.J. “Fiery” Obasi snuje opowieść o niewielkiej wyspiarskiej wiosce Iyi, w której wszyscy są szczęśliwi i żyją w pokoju, wyznając kult morskiej bogini zapewniającej im wszelkie dobra – Mami Waty. Niektórzy mieszkańcy skarżą się jednak na konieczność oddawania swych plonów w ofierze i brak udogodnień cywilizacyjnych oraz poddają w wątpliwość działanie medium, przez którą bogini przemawia. Wykorzystuje to nieznajomy Jasper, który pojawia się na Iyi i uruchamia ciąg zdarzeń, doprowadzając do zburzenia spokoju, skłócenia mieszkańców i wprowadzenia przywództwa opartego na przemocy. „Mami Wata” to nie tylko filmowe nawiązanie do zachodnioafrykańskiego folkloru, ale również historia o tym, jak niszczone są niewielkie społeczności, kultywujące tradycyjne wierzenia. To także realizacyjny majstersztyk, w którym czarno-białe zdjęcia w połączeniu z obfitą i piękną charakteryzacją i kostiumami znakomicie dopełniają całą opowieść.

16:00 Język bębniarzy - prezentacja Fundacji Człowiek Taki jak My + pokaz Studia Bębnów Afrykańskich

17:00 Banel i Adama (1 godz. 27min.)

W niewielkiej wiosce na północy Senegalu mieszkają zakochani w sobie Banel i Adama. Banel za wszelką cenę stara się wyprowadzić z ukochanym do własnego domu, rozpocząć nowe, wspólne życie i zyskać wolność. Adama, zgodnie z lokalnymi zwyczajami, ma zostać szefem wioski. Jest przywiązany do tradycji przodków i czuje się odpowiedzialny za lokalną społeczność. Kłopoty spowodowane suszą sprawiają, że para spędza coraz mniej czasu razem, a Banel czuje się coraz bardziej samotna i nieszczęśliwa. Gdy umierają kolejni mieszkańcy, Adama postanawia wypełnić przeznaczenie i zostać przywódcą, czego Banel nie będzie w stanie zaakceptować. Film Ramaty-Toulaye Sy zachwyca wyjątkowo malowniczą, pustynną, momentami senną scenerią, a także odsłania rzeczywistość, w której przywiązanie do tradycji wygrywa z indywidualnymi wyborami czy marzeniami.

19:00 Chór Afrykański WSIiZ - zakończenie Festiwalu

Przez cały czas trwania Festiwalu Fundacja Człowiek taki jak Ty przygotowała również możliwość zagrania w AWALE - ISE OGIURO oraz prezentację ubiorów afrykańskich - będzie też okazja do zrobienia sobie sesji zdjęciowej w strojach afrykańskich (chętni proszeni o założenie kolorowych koszulek i przyniesienie kolorowych apaszek lub szali).

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Koncert finałowy „Werbel 2024”. Gwiazdą wieczoru zespół Voo Voo

Już 9 lutego w klubie Pod Palmą, odbędzie się wielki koncert finałowy Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Rzeszów - WERBEL 2024. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Voo Voo.

Aktualności

Konkurs dla niezależnych zespołów reggae w ramach festiwalu „Reggae nad Wisłokiem”

Jeśli gracie reggae i chcecie podzielić się swoją pasją z szerokim gronem odbiorców, to właśnie nadarza się wyjątkowa okazja. Rzeszowski Dom Kultury ogłasza konkurs dla zespołów spoza głównego nurtu, które tworzą muzykę...

Aktualności

Dwa filmy nominowane do Oscarów w kinie Zorza bez reklam

W najbliższy piątek, 31 stycznia 2025 r. w kinie Zorza będzie można obejrzeć na wielkim ekranie dwa filmy, które powalczą w tym roku o Oscara. Warto dodać, że obydwa seanse będą wyświetlane...

Aktualności

Luty w DKF Klaps z dwiema przedpremierami [REPERTUAR]

Cztery projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami znalazły się w lutowym programie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”, działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Pierwsze spotkanie już 3 lutego.

Aktualności

Symphonica powraca do Rzeszowa z jubileuszową trasą

Utwory takich zespołów jak Metallica, AC/DC, Iron Maiden, Queen, Prince, Rammstein, Rage Against The Machine Europe, Nightwish, Faith No More zabrzmią w symfonicznych aranżacjach w Filharmonii Podkarpackiej w ramach widowiska Symphonica.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, warsztaty zdrowej żywności, zabawy i animacje

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy.

Aktualności

Malarstwo Józefa Machały w galerii WDK. Otwarcie wystawy 3 lutego

Od 3 lutego 2025 r. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę prac Józefa Machały zatytułowaną  „Pejzaż polski”. Wernisaz odbędzie się o godz. 18:00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 27...

Aktualności

Teatralna randka z widowiskowym finałem. Wraca Teatralny Speed Dating

Już 1 lutego w Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie ruszy siódma edycja Sceny Nowej Dramaturgii. Kolejny raz zacznie się Teatralny Speed Dating.

Reklama