Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

DKF Klaps. Grudzień z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Dodano: /

Zdjęcie z filmu "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa" / Materiały dystrybutora Against Gravity
Zdjęcie z filmu "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa" / Materiały dystrybutora Against Gravity

W grudniu, miłośnicy dobrego kina będą mieli okazję obejrzeć trzy filmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KLAPS, działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 90-tych.

Grudniowe spotkania połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami, prowadzonymi przez Dominika Nykla, rozpocznie projekcja filmu dokumentalnego o słynnej polskiej alpinistce i himalaistce Wandzie Rutkiewicz. Film eksploruje jej życie i tajemnicę z udziałem znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies i menadżerki Marion Feik.

W ostatnim miesiącu roku, widzowie będą mieli również okazję zobaczyć przedpremierowo film, który znalazł się w repertuarze tegorocznej edycji festiwalu filmowego Millenium Docs Against Gravity. Jest to opowieść o ankieterze o imieniu Amber, który jeździ Bhutanie w Himalajach i na zlecenie władcy tego małego kraju, bada poziom szczęścia jego mieszkańców.
Kolejna propozycją w grudniowym repertuarze Klaps’a jest „Zła nie ma”, najnowsze dzieło twórcy „Drive My Car”, zdobywca pięciu nagród na festiwalu w Wenecji, na czele z Wielką Nagrodą Jury i nagrodą FIPRESCI.

Pokazy filmów w ramach DKP Klaps zaplanowano w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. Stefana Okrzei 7. Karnety miesięczne na trzy filmy będą dostępne w cenie 30 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł. Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 90-tych.

GRUDNIOWY REPERTUAR DKF KLAPS

02.12.2024 r. - WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA,
reż. Eliza Kubarska

09.12.2024 r. - AGENT SZCZĘŚCIA,
reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó - pokaz przedpremierowy

16.12.2024 r. - ZŁA NIE MA,
reż. Ryûsuke Hamaguchi

O FILMACH:

WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA, reż. Eliza Kubarska
gatunek: dokument, biograficzny / produkcja: Polska, Szwajcaria, Nepal, Indie, Włochy, Austria 2024 / czas trwania: 85 min

Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby  z Polski na najwyższych szczytach ziemi - opowiedziana przez nią samą.  Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę.

Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych.

Wanda zaginęła 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, że została w klasztorze buddyjskim. Film eksploruje jej życie i tajemnicę z udziałem znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies
i menadżerki Marion Feik.


AGENT SZCZĘŚCIA, reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó
gatunek: dokument / produkcja: Węgry, Bhutan 2024 / czas trwania: 94 min

Czy szczęście można zmierzyć? Czy dążenie do niego może być również szczęściem? W tej ciepłej komedii dokumentalnej król Bhutanu, malutkiego państwa w Himalajach, bada poziom szczęścia swoich poddanych.

Amber jeździ swoim autem po pięknym górskim kraju i zadaje wnikliwe pytania mieszkańcom, których dzień dzieli się na pracę w polu, odpoczynek przed chatką, medytację i modlitwę. Celem rozmów ankietera jest wypełnienie formularza określającego poziom zadowolenia człowieka w skali od 0 do 10.
Amber zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem. Tańczy, gra na gitarze, wykonuje ciekawą pracę, ale choć ma już 40 lat, nadal szuka miłości.
Czy uda mu się ją znaleźć? A czy my potrafimy zmierzyć swój poziom szczęścia?

„Agent szczęścia” podpowiada, jak to zrobić.


ZŁA NIE MA, reż. Ryûsuke Hamaguchi
gatunek: dramat, thriller / produkcja: Japonia 2023 / czas trwania: 106 min

„Zła nie ma”, najnowsze dzieło twórcy „Drive My Car”, to zdobywca pięciu nagród na festiwalu w Wenecji, na czele z Wielką Nagrodą Jury i nagrodą FIPRESCI. Reżyser portretuje w filmie Japonię nieznaną - zanurzoną w świecie zachwycającej, dzikiej przyrody, kultywującą odchodzące w przeszłość tradycje. W tym kojącym, wyciszającym filmie, wydobywającym piękno ukryte w prostocie, baśń o potędze natury organicznie łączy się z dramatem.

Sygnały, które zapowiadają naruszenie kruchej równowagi pomiędzy trwaniem i zmianą, budzą tęsknotę za miejscem, w którym „zła nie ma”.

Takumi i jego córka, Hana, mieszkają w położonej w lesie wsi. Takumi dostarcza sąsiadom drewno i wodę, dla lokalnej restauracji zbiera dzikie wasabi. Ciche i spokojne życie bohaterów „Zła nie ma” zmienia się, gdy w okolicy zjawia się firma z Tokio, planująca zbudować tu luksusowy camping. Przybysze nie zdają sobie sprawy, że wchodzą w konflikt nie tylko z lokalną społecznością, ale także z o wiele potężniejszymi siłami przyrody.

Opowiadana w filmie historia stanowi otulinę dla mistrzowsko skonstruowanej tajemnicy. Aurę niezwykłości podbija muzyka Eiko Ishibashi, która współpracowała z Hamaguchim także przy „Drive My Car”. Cicha moc ukryta w delikatnych dźwiękach przypomina o potędze, która drzemie w pozornie bezbronnej i niewinnej naturze. Eksploatując jej zasoby, zapominamy, że wśród drzew śpią demony, które możemy nierozważnie obudzić.



Działalność DKF-u "Klaps" w całym 2024 roku realizowana jest przez WDK w Rzeszowie ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Weber, Schumann i Ravel w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura do opery „Oberon” Carla Marii von Webera, koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna i druga suita koncertowa „Dafnis i Chloe” Maurice Ravela wypełnią program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura...

Aktualności

Postacie ze świata sztuki, nauki i kultury na grafikach Julii Rut. Nowa wystawa w RIK

Od 6 do 27 października w budynku Rzeszowskiego Inkubatora Kultury będzie można obejrzeć prace absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych UR – Julii Rut.

Aktualności

Spotkania autorskie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

„Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat” to cykl spotkań autorskich organizowanych przez Wojewódzka i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W ramach wydarzenia zaplanowano 8 spotkań, które odbędą się w różnych filiach...

Aktualności

"Królowie Bluesa" zagrają w Rzeszowie

Szykuje się kolejna gratka dla fanów bluesa. W październiku w Rzeszowie wystąpią znani polscy gitarzyści w ramach koncertu pn. „Królowie Bluesa”. Wydarzenie odbędzie się z okazji 3 jubileuszów Estrady Rzeszowskiej: 65-lecia Estrady...

Aktualności

W piątek parkingi RDK zamienią się w strefy atrakcji dla dzieci

Park(ing) Day to kolejna inicjatywa odbywająca się w ramach kończącego się w piątek Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. 22 września 2023 r. parkingi przy filiach RDK zamienią się w strefy pełen atrakcji dla...

Aktualności

Bambolino - teatralne widowisko cyrkowe po raz pierwszy w Rzeszowie

Hipopotamy tańczące w baletkach, pojedynek kangurów bokserskich, Człowiek-Rakieta wystrzelony z armaty – to tylko część atrakcji jakie będzie można zobaczyć podczas barwnego pokazu cyrkowego mistrza Bambolino. Na widzów czeka 80 minut śmiechu...

Aktualności

Poezja na rzeszowskich przystankach autobusowych

„Przystanek poezji” – pod takim hasłem już w najbliższy piątek odbędzie się happening w ramach trwającego Tygodnia Mobilności w Rzeszowie.

Aktualności

Filharmonia Podkarpacka rozpoczyna nowy sezon. Zabrzmi m.in. V Symfonia Beethovena

Uwertura do opery "Cyrulik Sewilski" G. Rossiniego otworzy nowy sezon artystyczny w Filharmonii Podkarpackiej. Następnie usłyszymy koncert na klarnet f- moll C.M. von Webera. W drugiej części wieczoru zabrzmi jeden z najsłynniejszych...

Reklama