Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Inauguracja 71. sezonu koncertowego Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Różyckiego, Chopina i Brahmsa

Dodano: 24.09.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl oraz materiały prasowe
fot. Archiwum RESinet.pl oraz materiały prasowe

Na tę chwilę czekało wielu melomanów z Rzeszowa i okolic. Już w najbliższy piątek, 26 września odbędzie się inauguracja 71. sezonu artystycznego 2025/2026 w Filharmonii Podkarpackiej. Salę koncertową wypełni muzyka trzech znakomitych kompozytorów: Różyckiego, Chopina oraz Brahmsa. Orkiestrę poprowadzi Zygmunt Rychert, a przy fortepianie zasiądzie Jan Widlarz - uczestnik XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert inaugurujący nowy sezon w Filharmonii Podkarpackiej otworzy Preludium symfoniczne “Mona Lisa Gioconda” Ludomira Różyckiego (1884-1953), jednego z czołowych przedstawicieli nurtu Młodej Polski w muzyce. Utwór powstał w roku 1911, kiedy Różycki pełnił rolę dyrygenta opery i profesora klasy fortepianu w konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego.

Przepiękne frazy, prowadzone naprzemiennie przez liryczne brzmienia skrzypiec oraz grupy instrumentów dętych, doskonale wprowadzają słuchacza w świat barwnej, muzycznej kolorystyki, którą Różycki opanował do perfekcji już w najwcześniejszym okresie swojej twórczości. W Mona Lisa Gioconda wyraźnie dostrzegalne są silne wpływy impresjonizmu oraz interesująca kameralizacja faktury orkiestrowej.

Kolejnym utworem, który usłyszymy w piątkowy wieczór będzie Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina (1810-1849) to jedno z najwybitniejszych dzieł napisanych na fortepian i orkiestrę. Kompozytor stworzył ten utwór w 1830 roku, tuż przed opuszczeniem ojczyzny na zawsze. Szczególnie wymownie zabrzmią więc liryczne motywy obecne w Allegro maestoso oraz w Romance. Rondo vivace stanowi ukoronowanie stylu brillant, którego Chopin był niezrównanym mistrzem.

Na zakończenie salę koncertową wypełnią dźwięki muzyki Johannesa Brahmsa (1833-1897). Zabrzmi o I Symfonia c-moll op. 68. “Na podstawie tego dzieła (…) każdy muzyk musi sobie uzmysłowić duchowe pokrewieństwo Brahmsa z Beethovenem” powiedział Eduard Hanslick o tym utworze niemieckiego kompozytora. Choć Brahms przejął pewne założenia od swojego wielkiego poprzednika, nie wahał się pójść dalej własną drogą twórczą. Tym utworem udowodnił, że symfoniczna forma nie została wyczerpana w IX Symfonii Beethovena, jak chętnie twierdzili niektórzy teoretycy. Dzieło to zabrzmi szczególnie interesująco w kontraście do bardziej subiektywnych w wyrazie utworów prezentowanych w pierwszej części koncertu. Nasycone brzmienie i ciemna kolorystyka bez wątpienia oczarują słuchaczy.

Inauguracja 71. sezonu artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się w piątek, 26 września o godz. 19:00. Bilety w cenie 70 zł / 55 zł (ulgowy) do nabycia kasie Filharmonii oraz na stronie internetowej instytucji.

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ZYGMUNT RYCHERT – dyrygent

Uczestnik XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie:

JAN WIDLARZ – fortepian

W programie:

L. Różycki – „Mona Lisa Gioconda” op. 29 – Preludium symfoniczne

F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11

J. Brahms – I Symfonia c-moll op. 68

Koncert realizowany w ramach cyklu „EFEKT CHOPINA”


ZYGMUNT RYCHERT

Urodził się 2 maja 1947 r. w Gdańsku. Edukację muzyczną rozpoczął w czwartym roku życia od nauki gry na skrzypcach. Już jako uczeń był etatowym organistą w gdańskich kościołach. Studiował dyrygenturę w PWSM w Poznaniu u prof. W. Krzemieńskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1971 roku) oraz kompozycję pod kierunkiem Floriana Dąbrowskiego. Uzyskał wiele nagród na konkursach kompozytorskich i dyrygenckich (jeszcze jako student i najmłodszy uczestnik został laureatem I Konkursu Dyrygenckiego w Katowicach w 1970 roku). Po studiach, jako stypendysta MKS w 1971 roku otrzymał roczne stypendium, aby pełnić funkcję dyrygenta-asystenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1971-1972). Funkcję tę pełnił także później do 1974 roku, już jako etatowy pracownik Filharmonii Narodowej. W 1974 roku założył orkiestrę Filharmonii Bałtyckiej, którą jako szef artystyczny prowadził do roku 1981. Przez szereg lat był dyrektorem artystycznym oper w Bydgoszczy i Gdańsku. Przygotował kilka premier operowych, operetkowych i baletowych (Otello, Carmen, Cyrulik Sewilski, Flis, Verbum nobile, Pan Twardowski, Ptasznik z Tyrolu i inne).

Współpracował ze wszystkimi filharmoniami i orkiestrami radiowymi w Polsce. Jako dyrygent koncertował niemal w całej Europie – od Islandii, Hiszpanii i Malty po Rosję i Ukrainę, występował także w Japonii, Chinach, na Bliskim Wschodzie oraz w 17 stanach USA z takimi światowymi solistami jak: I. Ojstrach, D. Rostropowicz, K. Zimermann, K.A. Kulka, P. Badura-Skoda, N. Yepes, P. Paleczny, J. Olejniczak, W. Malicki i wieloma innymi.

W swym repertuarze posiada dzieła od kameralnych po Symfonię Tysiąca G. Mahlera, którą prowadził kilkakrotnie w 850-osobowym międzynarodowym składzie, a nawet utwory wykonane z udziałem 3000 muzyków i śpiewaków podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku. Dokonał wielu nagrań płytowych z różnymi orkiestrami oraz dla Polskiego Radia i Telewizji. Zrekonstruował, całkowicie zinstrumentował na orkiestrę i prawykonał następujące utwory zachowane przez kompozytorów w szkicach: L. Różycki – Koncert skrzypcowy (nagrał go z E. Nowicką archiwalnie w Katowicach z NOSPRiTV), I.J. Paderewski – Koncert skrzypcowy, Liszt-Chopin-Czerny-Thalberg-Pixis-Herz – Hexameron, T. Kościuszko – 2 Polonezy.

Posiada kilka odznaczeń i medali, m.in. Złoty Krzyż Zasługi (przyznany dwukrotnie). Otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2014 w kategorii Kreacje Artystyczne za „twórczą i dydaktyczną pracę włożoną w przygotowanie Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku, za pracę która zaowocowała nagraniem płyty Wojciech Kilar: Angelus, Exodus, Victoria oraz Panufnik: Concertos”.

W ramach działalności pedagogicznej prowadzi klasy dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Funkcję dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku pełni od roku 2009.

JAN WIDLARZ

Jan Widlarz, urodzony 2 czerwca 2002 w Warszawie. Jest uczniem Katarzyny Popowej-Zydroń i Pawła Wakarecego w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach pianistycznych i kameralnych, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Roma (2016), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym i (2018). Jest także finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2022). Zdobywca medalu honorowego na 69. Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji Yamaha Music Europe. Jako solista grał z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Występował w Polsce, m.in. w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i w NOSPR w Katowicach, oraz za granicą, w tym w Azji (Japonia, Chiny), m. in. w Sapporo Concert Hall.

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pianistów, jak Dang Thai Son, Dina Yoffe, Rena Shereshevskaya, Wojciech Świtała, Hinrich Alpers, Xiaohan Wang, Minsoo Sohn and Michel Béroff.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wyjątkowe powitanie lata w Rzeszowie. Piknik Integracyjny w Parku Jedności Polonii z Macierzą

Warsztaty sensoryczne, strefa integracyjna, występy artystyczne i koncert na zakończenie — w środę 24 czerwca rzeszowianie powitają lato podczas Rzeszowskiego Pikniku Integracyjnego. Wydarzenie, którego myślą przewodnią jest różnorodność, równość i wzajemny szacunek,...

Aktualności

Największa w Europie wystawa LEGO wraca do Rzeszowa z premierową ekspozycją

Blisko 10 milionów klocków, 1100 m² powierzchni i niemal 100 premierowych makiet —Rzeszów ponownie stanie się przystankiem największej w Europie Wystawy Budowli z Klocków LEGO. Jak podkreślają organizatorzy, to ekspozycja w 100%...

Aktualności

Dwudniowe powitanie wakacji i Piana Party w Millenium Hall

Centrum handlowe-kulturalne Millenium Hall szykuje nie lada gratkę dla najmłodszych i ich rodzin. Z okazji rozpoczęcia wakacji, w ostatni weekend czerwca skwer Centrum zamieni się w pełną atrakcji strefę letniej zabawy. Głównym...

Aktualności

Mozartowski wieczór w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmią „Don Giovanni”, Koncert klarnetowy i „Jowiszowa”

W piątek, 19 czerwca 2026 r., o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert symfoniczny poświęcony twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na estradzie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą...

Aktualności

Weekend osiedlowych świąt w Rzeszowie. Paderewiada i Dni Osiedla Wilkowyja

Nadchodzący weekend upłynie w Rzeszowie pod znakiem sąsiedzkiej integracji i rodzinnej zabawy. W sobotę i niedzielę, 13 i 14 czerwca, swoje święta obchodzić będą dwa osiedla — Paderewskiego oraz Wilkowyja. Na mieszkańców...

Aktualności

Targi Książki Regionalnej w Rzeszowie. Książka, region i genealogia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na drugie Targi Książki Regionalnej — „Książka. Region. Genealogia". Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2026 roku w godz. 16:00–20:00 na placu przy budynku biblioteki...

Aktualności

„Inferno" – prapremiera w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej

W sobotę, 13 czerwca 2026 roku, na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się prapremiera „Inferno" w reżyserii Radosława Stępnia. Spektakl powstał na podstawie powieści Augusta Strindberga.

Aktualności

Rzeszów znów stolicą folkloru. W lipcu jubileuszowa, XX edycja festiwalu polonijnego

Choć od Polski dzielą ich nieraz tysiące kilometrów, wciąż pielęgnują jej język, kulturę i tradycję. W lipcu znów zjadą do Rzeszowa, by zatańczyć na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To już XX,...

Reklama