Rzeszów - Piątek, 22.08.2025
Reklama

Kolejny koncert z udziałem publiczności w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W najbliższy piątek, 19 lutego 2021 r. melomani po raz drugi w tym roku będą mieli okazję na żywo usłyszeć dźwięki muzyki symfonicznej w gościnnych progach Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jana Miłosza Zakrzyckiego wykona utwory Mozarta, Vivaldiego oraz Bizeta. Początek koncertu tradycyjnie o godz. 19:00.

Koncert rozpocznie XVIII – wieczna serenada znana jako „ Eine kleine Nachtmusik” („Mała nocna muzyka”) Mozarta, a potem w zimowy pejzaż wprowadzi słuchaczy barokowy koncert solowy Vivaldiego,  pochodzący z  cyklu „Cztery pory roku”.  Serenada, to przejaw mozartowskiej prostoty i szlachetności -  począwszy od otwierającej utwór fanfary, poprzez nieco poważniejszą Romanzę, taneczny Menuet, aż po entuzjastyczny Finał.   Pomysłowość i zmysł kolorystyczny Vivaldiego podziwiać będzie można  już od pierwszych taktów Allegro non molto, które symbolizuje zimowy krajobraz z trzaskającym mrozem i porywistym wiatrem. Nastrojowe Largo obrazuje odpoczynek w zaciszu domowego kominka, a finałowe Allegro,  to pojedynek dwóch wiatrów, zimnego boreasza i ciepłego sirocco, który zapowiada nadejście wiosny.  „Malowanie dźwiękami” pojawia się na przemian w partii koncertujących skrzypiec (w tej roli Kamila Wąsik – Janiak) i tutti orkiestry. "Słoneczne tony"  z południa Francji przyniesie ze sobą muzyka ze sztuki "Arlezjanka" Bizeta. Szczególnie rozpoznawalnym jej fragmentem jest "Carillon" z I Suity oparty na  uroczystym motywie kuranta.

PROGRAM:

W. A. Mozart –Serenada „ Eine kleine Nachtmusik” KV 525
A. Vivaldi – „Cztery pory roku” - Koncert nr 4 f-moll „Zima” („LʼInverno”) RV 297
G. Bizet - I Suita oraz fragmenty II Suity ze sztuki "Arlezjanka" 

Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym. Uczestnicy koncertu, proszeni są o uzupełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, dostępnego na stronie Filharmonii Podkarpackiej, które należy zostawić przed wejściem na koncert.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Europejski Stadion Kultury 2023. Ruszył nabór pomysłów

Estrada Rzeszowska rozpoczęła nabór pomysłów na wydarzenia towarzyszące koncertowi głównemu w ramach tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury. Zainteresowane firmy, organizacje, stowarzyszenia i artyści mogą zgłaszać wnioski do końca stycznia.

Aktualności

Kult akustycznie w G2A Arenie

W lutym przyszłego roku, formacja Kazika Staszewskiego zagra w Rzeszowie akustyczny koncert w ramach trasy „Kult Akustik”. Wydarzenie odbędzie się w G2A Arena. Ruszyła sprzedaż biletów.

Aktualności

Ostatnie dni Świątecznego Miasteczka w Rzeszowie

Jeszcze tylko przez kilka dni można skorzystać z atrakcji, jakie oferuje Świąteczne Miasteczko na rzeszowskim Rynku. Dostępne jest od poniedziałku do soboty w godz. 13.00 - 21.00 oraz w niedziele w godz....

Aktualności

Świąteczne kolędowanie przy fortepianie na rzeszowskim Rynku

Kolędy i pastorałki wykonają uczniowie trzech szkół muzycznych.

Aktualności

Czesław Mozil wraca na szlak koncertowy. W marcu 2023 r. wystąpi w Rzeszowie

Po kilkumiesięcznej przerwie Czesław Mozil wraca do koncertowania ze swoim solowym repertuarem. Rzeszów jest jednym z przystanków na trasie.

Aktualności

Filmowy sylwester w kinach Helios. Dwa zestawy do wyboru

Jak co roku, kina Helios zapraszają swoich widzów do spędzenia sylwestrowej nocy w towarzystwie gwiazd błyszczących na… wielkim ekranie.

Aktualności

"Światło, kompozycja, postprodukcja" - warsztaty fotograficzne z Piotrem Jaxa

Fotograficzny Masterclass z Piotrem Jaxa odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 grudnia w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Reklama