Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Na Podkarpaciu powstał film o ojcu polskiego gazownictwa. Premiera w środę w Rzeszowie

Dodano: 21.06.2021 r. / Informacja prasowa

Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, producent Bogdan A. Miszczak oraz reżyser Mariusz Bonaszewski zapraszają na rzeszowską premierę filmu "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca 2021 (środa) o godz. 18:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu o twórcy przemysłu gazowniczego w Polsce – Marianie Wieleżyńskim. W najnowszej produkcji Bogdana Miszczaka zobaczymy m.in. Wojciecha Zielińskiego, Annę Cieślak oraz Marcina Kwaśnego. Film jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Produkcja otrzymała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.

Marian Wieleżyński - inżynier chemik, wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył  przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego (spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników).

Film przedstawia sylwetkę i osiągniecia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji. W rolę Mariana Wieleżyńskiego wcielili się Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński.

- Cykl „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej” powstał z myślą o przybliżeniu twórców światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Dzisiejszy przemysł naftowy nie istniałby, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza. Dlatego to właśnie On został pierwszym bohaterem naszego cyklu. Dzieło i wizję Ignacego Łukasiewicza kontynuował Marian Wieleżyński – ojciec polskiego gazu. Jego osiągnięcia zostały zupełnie zapomniane. Stąd pomysł by bohaterem kolejnego filmu został właśnie „Alchemik ze Lwowa” - tłumaczy producent, Bogdan Miszczak.

- Nieczęsto zdarzają się takie postacie – nonkonformista, realnie zmieniający rzeczywistość wokół siebie. Buntownik, który do końca pozostał wierny swoim ideałom. Wynalazca i społecznik, przy każdej okazji podkreślający, że dobry interes to taki, który wszystkie strony uważają za dobry - podkreśla scenarzystka, Małgorzata Sobieszczańska.

W obsadzie filmu znaleźli się także: Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas. W podwójnej roli: reżysera i aktora, wystąpił Mariusz Bonaszewski.

- Przygody były trzy. Po pierwsze będąc Ignacym Łukasiewiczem w poprzedniej produkcji Bogdana Miszczaka znalazłem się w tych samych miejscach w rzeczywistości po Łukasiewiczu. Podróżowałem jakby po świecie, do którego stworzenia Łukasiewicz kolosalnie się przyczynił. Po drugie odkrywaliśmy całą ekipą losy niezwykle istotnego dla regionu człowieka, którego osiągnięcia są kompletnie zapomniane. No i wreszcie ja aktor reżyserowałem swoich, nie tylko po fachu, kolegów. Stoisz przed kamerą i często jesteś przekonany, że wiesz „jak to trzeba zrobić”, dość łatwo przychodzi ci reżyserowanie innych. Gorzej siebie. A przede wszystkim wiesz co reżyser pracując z aktorami robi źle. No i doczekałem się „sprawdzam”, stoję za kamerą. Przygoda niezwykła - opowiada Mariusz Bonaszewski.

Zdjęcia do filmu realizowane były w sanockim skansenie, miejskim parku w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a także w Krośnie i na polach naftowych w Krygu koło Gorlic. Odpowiada za nie Mariusz Konopka.

Film będzie miał swoją ogólnopolską premierę 21 czerwca w warszawskim kinie Luna (transmisję online na stronie www.telewizjaobiektyw.pl).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Podczas wydarzenia obowiązują aktualne obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Beethoven, Čiurlionis, Karłowicz w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

W piątkowy (24.04) wieczór symfoniczny filharmonicy podkarpaccy pod batutą Robertasa Šervenikasa wykonają utwory trzech kompozytorów. Salę widowiskową wypełnią dźwięku muzyki Beethovena, Čiurlionisa oraz Karłowicza. Solistą wieczoru będzie duński pianista młodego pokolenia -...

Aktualności

Jazz, fotografia i film. Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu

W sobotę, 25 kwietnia o godzinie 19:00 w kamienicy przy ulicy Kazimierza 25 w Rzeszowie odbędzie się koncert „Cul-De-Sac" — nieoczywiste wydarzenie łączące muzykę jazzową z fotografią i formą filmową.

Aktualności

Powiększa się line-up Rzeszowskich KultURaliów

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów ogłaszają kolejnych artystów, którzy dołączają do tegorocznego line-upu. Na scenie pojawią się Michał Szczygieł oraz Waima – reprezentanci młodego pokolenia polskiej sceny muzycznej.

Aktualności

Spektakl teatru Maska nagrodzony na międzynarodowym festiwalu

Spektakl rzeszowskiego teatru lalek „Maska” został uhonorowany dwiema nagrodami na zakończonym kilka dni temu IV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Klasyka Od-Nowa" w Będzinie.

Aktualności

WDK w Rzeszowie zapowiada wyjątkowy koncert pełen zabawy na Dzień Dziecka

31 maja 2026 roku o godz. 17:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się koncert rodzinny „Paplajki na Dzień Dziecka”. Wydarzenie skierowane jest do najmłodszych oraz ich opiekunów i łączy elementy...

Aktualności

Young Leosia dołącza do line-upu Rzeszowskich Kulturaliów

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów odsłaniają kolejne elementy tegorocznego line-upu. Do wcześniej ogłoszonych wykonawców dołącza Young Leosia – jedna z najgłośniejszych postaci młodej sceny rapowej w Polsce.

Aktualności

45-lecie RSC. Zespół wraca na scenę i zagra swoje hity w zupełnie nowych aranżacjach

Z okazji jubileuszu 45-lecia działalności artystycznej, rzeszowska legenda polskiego rocka – zespół RSC - przygotował dla swoich fanów niezwykłe wydarzenie. Po latach przerwy formacja powraca na scenę z koncertem symfonicznym, którego realizacja...

Aktualności

Cztery horrory w jedną noc. Nocny maraton filmowy w Heliosie

Kino Helios organizuje całonocny maraton horrorów. Wydarzenie odbędzie się w nocy z 17 na 18 kwietnia 2026 roku — pokazy rozpoczną się o godz. 23.00 i potrwają do około godz. 6.50 rano.

Reklama