Rzeszów - Wtorek, 16.09.2025
Reklama

Odsłonięcie muralu i koncert z okazji 80. urodzin Tomasza Stańki. Wystąpią Józef Skrzek i Erik Truffaz

Dodano: 15.07.2022 r. / ViC

Przed nami kolejne wydarzenia w Rzeszowie celebrujące przypadającą w lipcu 80. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu - Tomasza Stańki.

W niedzielę, 24 lipca o godz. 18:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego Tomasza Stańko, który ozdobił ścianę budynku przy ul. Hetmańskiej 16. Godzinę później, o 19:00 w Hotelu Bristol odbędzie się koncert zatytułowany „Dla Tomasza”. Wystąpią: Józef Skrzek - wybitny multiinstrumentalista, kompozytor, człowieka który ze swobodą porusza się w każdym obszarze muzycznym oraz Erik Truffaz – jeden z najwybitniejszych trębaczy, uważany za kontynuatora muzycznej ścieżki Milesa Davisa

Obaj artyści znani są z tego, że od początku swojej twórczości poszukiwali nowych, ciekawych i nieoczywistych brzmień. Ich znak rozpoznawczy to improwizacja. Eksperymenty z elektroniką i muzyką sakralną po ciężki rock oraz muzykę klasyczną i flirty z jazzem - to Józef Skrzek. Erik Truffaz to klasyczny jazz, elektronika, rap, muzyka świata z wieloma elementami etnicznymi zaczerpniętymi z krajów w których koncertował (Chiny, Meksyk, Brazylia, Algieria).

Tomasz Stańko cenił muzykę obydwu artystów i darzył ich szacunkiem.

Józef Skrzek

Józef Skrzek to multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, a przede wszystkim lider legendarnego zespołu rockowego SBB. 

Założona przez niego na początku lat 70. grupa eksperymentowała, łącząc rock, blues, jazz, muzykę elektroniczną i progresywną i tworząc swoje niepowtarzalne brzmienie. W całym okresie swojego istnienia SBB nagrało łącznie ponad 60 albumów studyjnych, koncertowych i kompilacyjnych. Po rozwiązaniu w 1980 r., grupa kilkakrotnie się reaktywowała. Powróciła na scenę w 2000 roku a w 2016 r. ukazał się studyjny album „Za Linią Horyzontu”.Od połowy lat 90. Józef Skrzek z powodzeniem zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska czy zbocze góry. Komponuje także dla teatru i filmu i ciągle koncertuje.

Erik Truffaz

Postrzegany przez wielu jako jeden z najsłynniejszych europejskich trębaczy w historii. Jego styl jest porównywany do stylu Milesa Davisa – z perfekcyjnym wyczuciem emocji. Występował wraz ze swoim kwartetem na całym świecie i został przyjęty z uznaniem krytyków w każdym kraju. W ostatnich latach Erik współpracował m.in. z takimi artystami jak Bugge Wesseltoftem, Talvinem Singhem, Edem Harcourt, Sophie Hunger czy Anną Aaron oraz wydał 10 albumów w legendarnej jazzowej wytwórni Blue Note. Jego najświeższy album – „Lune Rouge” – ukazał się jesienią 2019 roku.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Patrz!Szeroko

Wystawa Piotra Jaxy otworzy VII Rzeszowski Weekend Fotografii

Tegoroczny, VII Rzeszowski Weekend Fotografii otworzy spotkanie z twórczością Piotra Jaxy – fotografa i operatora filmowego. Wystawa zatytułowana „Cinematographers” stanowi wizualną opowieść o największych postaciach światowego kina.

Aktualności

Letnie Ogrody Literackie: Spotkanie z Anną Bikont

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Anną Bikont – cenioną dziennikarką, reporterką i pisarką. Wydarzenie odbędzie się 21 września 2025 r. o godz. 16:00 w Parku Jedności...

Aktualności

Finał Senioraliów Rzeszowskich. Koncert zespołu Baciary na bulwarach

Już w piątek 12 września 2025 roku na rzeszowskich bulwarach odbędzie się wielki finał tegorocznych Senioraliów. Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji i pokazów artystycznych adresowanych do mieszkańców powyżej 60 roku życia....

Aktualności

Otwarcie nowej filii Rzeszowskiego Domu Kultury „Karolinka”

15 września 2025 r. swoją działalność rozpocznie nowa filia Rzeszowskiego Domu Kultury. W dniu otwarcia będzie można poznać instruktorów, zapytać o prowadzone przez nich zajęcia oraz dokonać zapisów.

Aktualności

Breakout Days 2025. Na 3 dni Rzeszów zmieni się w „stolicę bluesa” [PROGRAM]

Rzeszów Breakout Days to coroczny festiwal poświęcony twórczości Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. Przez kilka dni w stolicy Podkarpacia odbywają się koncerty i inne wydarzenia upamiętniające tego legendarnego artystę.

Aktualności

"Ceremonia" otworzy nowy sezon artystyczny w Teatrze Przedmieście

13 września 2025 r. rusza nowy sezon artystyczny 2025/2026 w Teatrze Przedmieście. O godz. 19:00 zaprezentowany zostanie spektakl „Ceremonia”.

Aktualności

Orkiestra Księżniczek - część 2. już 4 października w Filharmonii Podkarpackiej

Jedyny taki projekt na świecie! Druga część niesamowitego muzycznego show, które pokochały setki tysięcy widzów w całej Polsce. Bestseller, który łamie konwenanse, bije rekordy popularności i zachwyca widzów w każdym wieku

Aktualności

Wrześniowe koncerty w Filharmonii Podkarpackiej

Zanim rozpocznie się nowy sezon artystyczny w Filharmonii Podkarpackiej, melomani będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch wyjątkowych koncertach, organizowanych w ramach cyklu BOOM (Balet, Opera, Operetka, Musical).

Reklama