Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

Pokaz filmu „Ludzie” z udziałem gości specjalnych

Dodano: /

Kadr z filmu "Ludzie" / Materiały prasowe
Kadr z filmu "Ludzie" / Materiały prasowe

21 marca w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się specjalny pokaz filmu „Ludzie” – dramatu o wojnie w Ukrainie w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda. Po seansie zaplanowano dyskusję z udziałem gości honorowych. W spotkaniu udział wezmą: Eliza Dzwonkiewicz, w latach 2019–2024 konsul generalna we Lwowie, Rafał Dzięciołowski, były prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Marcin Piotrowski, założyciel Stowarzyszenia i Fundacji Humanitarnej Folkowisko oraz Konstanty Czawaga, redaktora „Nowego Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie i ojciec żołnierza ukraińskiego.

Specjalny rzeszowski pokaz filmu „Ludzie” wiąże się z trzecią rocznicą militarnej agresji Rosji na Ukrainę. To pierwszy polski fabularny poświęcony tej wojnie. Jedną z głównych ról gra Cezary Pazura, a także Maria Shtofa oraz, znana rzeszowskiej publiczności m.in. ze współpracy z Teatrem im. W. Siemaszkowej, Oksana Czerkaszyna.

Film przedstawia historię wojny z perspektywy cywila. „Ludzie” to opowieść o losach pięciu kobiet. W momencie wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie kobiety zostają zmuszone do podjęcia desperackiej walki, by ocalić siebie oraz swoich najbliższych. Lekarka staje przed dylematem moralnym, czy uciekać z kraju, czy zostać i pomagać rannym. Niewidoma dziewczynka zostaje opiekunką grupy sierot. Nastolatka za wszelką cenę usiłuje ocalić swoją malutką siostrę. Starsza kobieta traci męża. Matka rusza na front, by odnaleźć syna. Ich przeplatające się losy łączą się w symboliczną opowieść o człowieczeństwie, i przypominają, że wojna toczy się tuż za rogiem.

Filmowy obraz, poruszający i brutalny, opowiada o poświęceniu, odwadze i sile ludzkiego ducha. Inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z ogarniętej wojną Ukrainy.
Reżyserami filmu są Maciej Ślesicki („Tato”, „Sara”), który napisał także scenariusz, oraz Filip Hillesland. Za zdjęcia odpowiada Mateusz Pastewka („Juliusz”). W produkcję zaangażowani zostali także studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej. W filmie występują m.in. Cezary Pazura („Psy”) i Oksana Cherkashyna („Zielona granica”). Produkcja pokazana została w Konkursie Głównym 49. FPFF w Gdyni.

Specjalny pokaz filmu „Ludzie” odbędzie się w piątek, 21 marca o godz. 18:00 w WDK, ul. Stefana Okrzei 7. Bilety w cenie 12 zł do zakupu on-line na stronie bilety.kulturapodkarpacka.pl oraz w kasie WDK.

Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem honorowych gości - świadków wydarzeń na Ukrainie od pierwszych chwil agresji:

Eliza Dzwonkiewicz, która w latach 2019-2024 pełniła funkcję konsula generalnego RP we Lwowie, a więc w trudnym okresie pandemii koronawirusa i wybuchu wojny z rosyjskim agresorem, do dziś zaangażowana w budowanie trwałych relacji polsko-ukraińskich. Wcześniej pełniła obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Była członkinią Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008, z ramienia Fundacji, udała się z rządową pomocą do Tbilisi, a następnie do okupowanego wówczas przez Rosjan Gori.

Rafał Dzięciołowski, były prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej, członek Kolegium Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Polityki Międzynarodowej, komentator polityczny, zajmujący się zagadnieniami transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1996 r. działa na rzecz Polaków na Wschodzie.

Marcin Piotrowski, społecznik pogranicza polsko-ukraińskiego, który w Gorajcu na Podkarpaciu założył Stowarzyszenie i Fundację Humanitarną Folkowisko. Od początku wojny na Ukrainie organizuje pomoc dla uchodźców i poszkodowanych w sąsiednim kraju. Udostępnił też miejsce dla szkolenia ukraińskich psychologów oraz rehabilitacji rodzin zaginionych żołnierzy ukraińskich. Nagrodzony przez Zgromadzenie Stanu Nowy Jork za zaangażowanie w rozwój współpracy międzynarodowej i niesienie pomocy humanitarnej.

Konstanty Czawaga, redaktor „Nowego Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie. Jeden z założycieli i członek pierwszego zarządu Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oraz redaktor wydawanej przez nie „Gazety Lwowskiej”. Członek Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polski. Od początku wojny opowiada w mediach o uchodźcach, pomocy humanitarnej i sytuacji we Lwowie i regionie. Ojciec żołnierza ukraińskiego.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

WK ESK 2024

Europejski Stadion Kultury po raz 14. w Rzeszowie [PROGRAM]

Ponad 40 wydarzeń artystycznych odbędzie się w tym roku w ramach czternastej edycji festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Tradycyjnie głównym elementem wydarzenia będzie koncert kolektywów polskich i zagranicznych artystów w Parku...

Festiwal Klasyki Polskiej

Czterodniowa uczta dla miłośników teatru w Rzeszowie

Od 19 do 22 czerwca, w ramach festiwalu Teatru Klasyki Polskiej, będzie można zobaczyć cztery wyjątkowe spektakle teatralne. Sztuki będą prezentowane na scenie rzeszowskiego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie.

9. Kinolub

W Rzeszowie rozpoczął się festiwal najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży

Od 9 do 16 czerwca w Rzeszowie trwa dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Festiwal odbywa się w 5 miejscowościach na Podkarpaciu, a jego centrum jest w Rzeszowie....

Aktualności

„Podążając za marzeniami” – widowisko artystyczne Centrum Młodzieżowego w Rzeszowie

Ponad 200 wykonawców zaprezentuje się na scenie podczas widowiska artystycznego pn. „Podążając za marzeniami” organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 10 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Bezpłatne warsztaty fotograficzne dla mieszkańców Rzeszowa. W czerwcu „Podstawy…”

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne organizuje bezpłatne warsztaty fotograficzne dla mieszkańców. Zajęcia będą odbywać się od czerwca do listopada 2024 r. w Galerii Nierzeczywistej RSF. W czerwcu tematem warsztatów będą podstawy fotografii.

STUDENCKIE ŚWIĘTO

KultURalia 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

Wielkie, studenckie święto tuż tuż. W dniach 7 i 8 czerwca 2024 r. odbędą się XII Rzeszowskie KultURalia Studenckie. Wydarzenie organizują samorządy Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Poniżej...

Aktualności

Zakończenie 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Zmiana programu i wykonawców środowego koncertu

Muzyczne święto melomanów powoli dobiega końca. Przed nami dwa ostatnie koncerty w ramach 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W środę (5.06) w Sali Balowej łańcuckiego Zamku wystąpią Bartosz Koziak i Radosław Kurek....

Andy Warhol – przed i po

Finisaż wystawy Andy'ego Warhola. Wystąpi zespół Tołhaje

Do niedzieli 16 czerwca 2024 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można zwiedzać wystawę prac jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku zatytułowaną „Andy Warhol – przed i po”. Finisaż wystawa zaplanowano na...

Reklama