Reklama

Informator Dekanat III

Matysówka: Matki Bożej Królowej Polski

Matysówka 70a
36-008 Słocina
(0-17) 229 98 17

Godziny mszy

niedziele i święta
7.30, 10.30
dzień powszedni
7.00, 18.00 (pora letnia), 17.00 (pora zimowa)
Wieś Matysówka od niepamiętnych czasów należała do parafii św. Rocha w Słocinie. W 1980 r. została przyłączona do parafii Rzeszów - Zalesie, której proboszczem był ks. Władysław Janowski. Z inicjatywy mieszkańców Matysówki i ks. Władysława Janowskiego postanowiono wybudować kościół. Władze nie udzieliły zezwolenia na budowę. Mimo to podjęto prace. Posłużono się projektem kościoła parafii Przemyśl Kmiecie. Plan adaptowali inż. Stanisław Janowski oraz Piotr Janowski. Budowę rozpoczęto 30.04.1981 r. Prace ciesielskie wykonała ekipa Piotra Janowskiego z Domaradza, a inne mieszkańcy Matysówki. Zapał wiernych oraz konieczność szybkiego wybudowania obiektu wpłynęły na postawienie konstrukcji kościoła w ciągu 50 godzin.
 
W dniu 02.05.1981 r. ks. Jan Stączek przy współudziale ks. Stanisława Maca, dziekana dekanatu, i ks. Władysława Janowskiego, proboszcza z Rzeszowa - Zalesia oraz licznie zebranych wiernych dokonał poświęcenia zrębów kościoła w Matysówce i odprawił pierwszą Mszę św. W dniu 15.11.1981 r. kościół poświęcił bp Ignacy Tokarczuk, Ordynariusz Przemyski. W lipcu 1982 r. proboszczem nowej parafii mianowany został ks. Mieczysław Wolanin. W marcu 1983 r. został oddany do użytku cmentarz parafialny. We wrześniu 1983 r. rozpoczęto budowę plebani, która została ukończona wiosną 1984 r. Wiosną 1988 r. rozpoczęto budowę nowej dzwonnicy. W 1992 r. zakończono budowę kaplicy cmentarnej i prace przy ogrodzeniu cmentarza parafialnego. W dniach 11 i 12.11.1992 r. bp Kazimierz Górnego, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, poświęcił kaplicę cmentarną i grotę Matki Bożej. Grota została wybudowana jako wotum dziękczynne za pielgrzymkę Ojca św. Jana Pawła II do Rzeszowa. W ostatnich latach wnętrze kościoła wzbogaciło się o nowe konfesjonały, ławki i upiększone prezbiterium świątyni.
Data wprowadzenia: 2008-09-11;

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem