Reklama

Aktualności Rzeszów

Na początku oczyszczą 1,1 km rzeszowskiego zalewu. Do 2022 roku odmulą całość

Dodano: 07.09.2018

Na początku oczyszczą 1,1 km rzeszowskiego zalewu. Do 2022 roku odmulą całość - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. 5 czerwca na spotkaniu z dziennikarzami poseł i kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości. Miasto dotarło do informacji mówiących o odmulenie jedynie 1,1 km długości. Całość zalewu ma być odmulona w 2022 roku.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na kwotę 49 mln zł. Za taką kwotę przez pięć lata miał być oczyszczany rzeszowski zalew, na całej długości ok. 4 km. 29 sierpnia br. miasto przedstawiło dokumentację mówiąca o odmuleniu 1100 metrów, od mostu Karpackiego do Lisiej Góry.

„Wniosek, o którym mowa obejmuje jedynie pierwszy etap. Na tym kilometrze znajduje się ok. 50% powiechrzni przewidzianej do odmulenia. Aktualnie przygotowujemy kolejny wnioski na drugi etap odmulenia” – informuje Krzysztof Gwizdak, z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej RZGW w Rzeszowie.

Kwestia finansowa

„Wody Polskie chcą odmulić tylko ¼ zalewu, choć jest decyzja o odmuleniu całości. Nie wiemy jakie środki są przeznaczone na odmulenie w taki sposób” – informował Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Przypomnijmy, że 49 mln zł przeznaczone na odmulenie nie są w pełni środkami krajowymi. 42 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

„W chwili obecnej decyzja środowiskowa nie jest jeszcze prawomocna, gdyż jest przedmiotem postępowania sądowego, z uwagi na wniesione przez przyrodników odwołania” – mówi Krzysztof Gwizdak.REKLAMA

Przebieg odmulenia

Wg. dokumentów przedstawionych przez Ratusz prace utrzymaniowe rozpoczną się od usunięcia zakrzaczeń wiklinowych, porastających pracy brzeg zbiornika w miejscu wykonanej w 1995 roku tamy, która obsadzona została sztubrami wiklinowymi.
Szacuje się, że przy użyciu pogłębiarki ssącej (refulera) ilość wydobytych namułów wyniesie ok. 500 tys. m3. Roboty prowadzone będą w godzinach dziennych.

„Inwestor ma wykonać to działanie w sposób jak najmniej ingerujący w środowisko” – informuje Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Wyznaczono cztery cykle odmuleniowe dla pierwszego etapu (dane są zgodne z oficjalną dokumentacją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie):
 
  • Od 15 października do 28 lutego 2018 r.
  • Od 15 października do 28 lutego 2019 r.
  • Od 15 października do 28 lutego 2020 r.
  • Od 15 października do 28 lutego 2021 r.

„Te daty wynikają z uwarunkowań środowiskowych, są to terminy kiedy można np. realizować wycinkę drzew. Terminy robót dopasowujemy do  cyklów przyrody. Musimy uwzględniać okresy ochrony ptaków, płazów i ryb” – wyjaśnia Krzysztof Gwizdak.

Pomimo faktu, iż aktualnie nie został ogłoszony żaden przetarg na prace związane z odmuleniem rzeszowskiego zalewu, to jednak terminy zakończenia nie ulegają zmianie. Odmulenie będzie zakończone w 2022 roku.

„Nie ma żadnych obaw odnośnie terminy zakończenia. Zgodnie z umową z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakończenie prac przypadnie na III kwartał 2022 roku” – dodaje Krzysztof Gwizdak.
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Podczas Kongresu 590 podpisano list intencyjny w sprawie budowy lokomotywy wodorowej - Aktualności Rzeszów

Podczas Kongresu 590 podpisano list intencyjny w sprawie budowy lokomotywy wodorowej

RZESZÓW. „Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli zaprezentować efekt pracy naszych podmiotów” &...

Spalarnia PGE działa na pełnych obrotach. Ceny za odpady wciąż nieustalone - Aktualności Rzeszów

Spalarnia PGE działa na pełnych obrotach. Ceny za odpady wciąż nieustalone

RZESZÓW. Ratusz wciąż nie dogadał się PGE odnośnie ceny za dostarczone odpady. ...

Objazdy na al. Wyzwolenia dłużej niż zakładano - Aktualności Rzeszów

Objazdy na al. Wyzwolenia dłużej niż zakładano

RZESZÓW. Objazdy potrwają do 26 listopada.  ...

Uczestnicy nielegalnych wyścigów na Dworzysku sami zgłosili się do rzeszowskiej komendy - Aktualności Rzeszów

Uczestnicy nielegalnych wyścigów na Dworzysku sami zgłosili się do rzeszowskiej komendy

RZESZÓW. W środę po południu osoby uczestniczące w tym zdarzeniu zgłosiły się do rzeszowskiej komendy. ...

ZTM uruchamia nową linię. Dodatkowo zmianie ulega rozkład jazdy linii 16 - Aktualności Rzeszów

ZTM uruchamia nową linię. Dodatkowo zmianie ulega rozkład jazdy linii 16

RZESZÓW. Kolejna zmiana dotyczy uruchomienia nowej linia nr 58 kursującej od ul. Mikołajczyka w Rzeszowie do przystanku Hermanowa Cze...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem