Reklama

Aktualności Rzeszów

Na początku oczyszczą 1,1 km rzeszowskiego zalewu. Do 2022 roku odmulą całość

Dodano: 07.09.2018

Na początku oczyszczą 1,1 km rzeszowskiego zalewu. Do 2022 roku odmulą całość - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. 5 czerwca na spotkaniu z dziennikarzami poseł i kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości. Miasto dotarło do informacji mówiących o odmulenie jedynie 1,1 km długości. Całość zalewu ma być odmulona w 2022 roku.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na kwotę 49 mln zł. Za taką kwotę przez pięć lata miał być oczyszczany rzeszowski zalew, na całej długości ok. 4 km. 29 sierpnia br. miasto przedstawiło dokumentację mówiąca o odmuleniu 1100 metrów, od mostu Karpackiego do Lisiej Góry.

„Wniosek, o którym mowa obejmuje jedynie pierwszy etap. Na tym kilometrze znajduje się ok. 50% powiechrzni przewidzianej do odmulenia. Aktualnie przygotowujemy kolejny wnioski na drugi etap odmulenia” – informuje Krzysztof Gwizdak, z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej RZGW w Rzeszowie.

Kwestia finansowa

„Wody Polskie chcą odmulić tylko ¼ zalewu, choć jest decyzja o odmuleniu całości. Nie wiemy jakie środki są przeznaczone na odmulenie w taki sposób” – informował Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Przypomnijmy, że 49 mln zł przeznaczone na odmulenie nie są w pełni środkami krajowymi. 42 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

„W chwili obecnej decyzja środowiskowa nie jest jeszcze prawomocna, gdyż jest przedmiotem postępowania sądowego, z uwagi na wniesione przez przyrodników odwołania” – mówi Krzysztof Gwizdak.REKLAMA

Przebieg odmulenia

Wg. dokumentów przedstawionych przez Ratusz prace utrzymaniowe rozpoczną się od usunięcia zakrzaczeń wiklinowych, porastających pracy brzeg zbiornika w miejscu wykonanej w 1995 roku tamy, która obsadzona została sztubrami wiklinowymi.
Szacuje się, że przy użyciu pogłębiarki ssącej (refulera) ilość wydobytych namułów wyniesie ok. 500 tys. m3. Roboty prowadzone będą w godzinach dziennych.

„Inwestor ma wykonać to działanie w sposób jak najmniej ingerujący w środowisko” – informuje Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Wyznaczono cztery cykle odmuleniowe dla pierwszego etapu (dane są zgodne z oficjalną dokumentacją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie):
 
  • Od 15 października do 28 lutego 2018 r.
  • Od 15 października do 28 lutego 2019 r.
  • Od 15 października do 28 lutego 2020 r.
  • Od 15 października do 28 lutego 2021 r.

„Te daty wynikają z uwarunkowań środowiskowych, są to terminy kiedy można np. realizować wycinkę drzew. Terminy robót dopasowujemy do  cyklów przyrody. Musimy uwzględniać okresy ochrony ptaków, płazów i ryb” – wyjaśnia Krzysztof Gwizdak.

Pomimo faktu, iż aktualnie nie został ogłoszony żaden przetarg na prace związane z odmuleniem rzeszowskiego zalewu, to jednak terminy zakończenia nie ulegają zmianie. Odmulenie będzie zakończone w 2022 roku.

„Nie ma żadnych obaw odnośnie terminy zakończenia. Zgodnie z umową z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakończenie prac przypadnie na III kwartał 2022 roku” – dodaje Krzysztof Gwizdak.
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza  - Aktualności Rzeszów

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza

RZESZÓW. O poszerzeniu rzeszowskiego deptaka o ul. Mickiewicza Ratusz zdecydował w ubiegłym roku. ...

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?  - Aktualności Rzeszów

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?

RZESZÓW. Dyrektor MZD informuje, że inwestycja może być gotowa już w maju. ...

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta. ...

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle - Aktualności Rzeszów

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle

RZESZÓW. MVP spotkania został Kawika Shoji. ...

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie

RZESZÓW. Seminarium odbędzie się 27 lutego o godzinie 16 w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem