Reklama

Aktualności Rzeszów

Podsumowanie 2014 w Rzeszowie. Inwestycje drogowe

Dodano: 19.01.2015

Podsumowanie 2014 w Rzeszowie. Inwestycje drogowe - Aktualności Rzeszów
Przedstawiamy subiektywne zestawienie głównych miejskich projektów drogowych minionego roku.

Zapraszamy do zapoznania się z redakcyjną listą najistotniejszych inwestycji drogowych, jakie udało się wykonać w ciągu ostatnich 12 miesięcy. O tym, co naszym zdaniem zasługuje na szczególne wyróżnienie i uwzględnienie w podsumowującym wykazie, przekonasz się poniżej!

1. Remont al. Wyzwolenia


fot. ViC, Archiwum RESinet.pl

Roboty ciągnęły się od października 2013, przysparzając kierowcom ogromnych utrudnień. Nie obyło się bez gigantycznych korków oraz konieczności omijania remontowanej trasy szerokim łukiem. Było niezadowolenie ze strony sporej grupy rzeszowian, a także ostre słowa krytyki. Wreszcie, po niemal roku intensywnych prac, udało się wykonać długo wyczekiwaną inwestycję szacowaną na sumę 63 mln zł. Rewolucja przyniosła spodziewane rezultaty. Gruntownie przebudowano odcinek al. Wyzwolenia – ul. Warszawska. Postawiono dwuprzęsłowy wiadukt, przykryto potok Przyrwa, wybudowano dwa dodatkowe pasy ruchu i ronda. Zwiększono płynność jazdy. Symboliczne przecięcie wstęgi miało miejsce w październiku.

2. Droga do Dworzyska


fot. ViC, Archiwum RESinet.pl

Roboty trwały kilka miesięcy i wyniosły łącznie 13 mln zł. Za te pieniądze udało się stworzyć 800 metrów trasy prowadzącej od ul. Krakowskiej w stronę północną. Zainwestowano również w akustyczne ekrany, mające chronić przed nadmiernym hałasem.

3. Połączenie Rzecha i Lubelskiej


fot. ViC, Archiwum RESinet.pl

W roku 2014 rozpoczęto olbrzymi projekt zakładający stworzenie przeprawy, jaka ma zespolić ul. Rzecha i Lubelską oraz trasy liczącej ok. dwóch kilometrów. Całą wieloetapową inwestycję oszacowano na kwotę ponad 170 mln zł. Sam most, jaki stanie na rzece Wisłok ma stanowić najdłuższą i najbardziej okazałą konstrukcję w całym mieście. Wykonawcą jest firma Bilfinger Infrastructure S.A. Most docelowo będzie liczył 400 metrów długości. Jeżeli chodzi natomiast o drogę, której budowę rozpoczęto także w minionym roku, projekt zakłada stworzenie trasy z czterema pasami ruchu. Droga ma biec w stronę zachodnią, wzdłuż Wisłoka, za skrzyżowaniem Rzecha z Ciepłowniczą. Pociągnięta zostanie do elektrociepłowni i docelowo do ul. Lubelskiej, z którą połączy się na ul. Krogulskiego. W koncepcji uwzględniono również wzniesienie wiaduktu w okolicy ul. Wioślarskiej i nowego ronda przy ul. Lubelskiej. Intensywne prace zapowiedziano na przyszły rok, ale w dobiegającym końca 2014 r. projekt oficjalnie wystartował.

4. Remont ul. Targowej


fot. ViC, Archiwum RESinet.pl

Utrudnienia drogowe wiążące się z początkiem prac przy ul. Targowej rozpoczęły się 18 marca. Modernizacja wymusiła wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu. Roboty realizowano na odcinku ciągnącym się od ul. Naruszewicza do ul. Berka Joselewicza. Wykonawcą inwestycji było przedsiębiorstwo STRABAG. W ramach podjętych działań udało się ulepszyć dotychczasowe zatoki autobusowe i wymienić nawierzchnię. Łącznie remont wyniósł jakieś 800 tys. zł.

5. Przebudowa skrzyżowań w ramach projektu transportowego


fot. ViC, Archiwum RESinet.pl

Wiele miesięcy zajęła realizacja jednego z etapów potężnego projektu transportowego, który zakładał rozbudowę oraz modernizację kilku miejskich skrzyżowań. Zgodnie z koncepcją, modyfikacji wymagał ciąg drogi krajowej nr 4, a dokładniej odcinek al. Witosa – al. Batalionów Chłopskich – al. Powstańców Warszawy – al. Armii Krajowej. W ramach prac udało się wykonać nowe zatoki autobusowe oraz przekształcić dotychczasową geometrię skrzyżowań, wydłużając i poszerzając początkowo istniejące pasy ruchu. Zmieniono także lokalizację niektórych przejść dla pieszych. Na wykonawcę robót wybrano Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

6. Remont ul. Towarnickiego


fot. ViC, Archiwum RESinet.pl

Inwestycja nie była duża i kosztowna, ale na jej realizację mieszkańcy ul. Towarnickiego czekali od dawna. Projekt wykonano za kwotę około 400 tys. zł. W ramach przeprowadzonych prac udało się wymienić starą i pełną dziur nawierzchnię. W miejscu nienadającej się już do użytku, zapadniętej kostki pojawił się asfalt. Dzięki temu nie ma problemu z przejazdem autobusów kursujących z i do dworca podmiejskiego.

7. Remont ul. Jarowej
REKLAMA

Na tę inwestycję mieszkańcy musieli nieco poczekać. Projekt nie był potężny, lecz udało się go zrealizować dopiero w ubiegłym roku. Pomysł zmodernizowania ul. Jarowej zgłoszony został do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, zajmując w głosowaniu 15 pozycję. Być może to właśnie dlatego koncepcję ostatecznie zrealizowano. Roboty drogowe trwały na osiedlu Zwięczyca przez kilka miesięcy. Prowadzono je w trzech głównych etapach. Najpierw zajęto się wyłożeniem nakładki na mocno zniszczonym fragmencie ulicy. Tę część projektu zakończono na początku kwietnia. Finał dalszych działań miał miejsce w czerwcu a ostatecznie drogę udało się w pełni zmodernizować pod koniec sierpnia 2014. Koncepcja zakładała wyłożenie nowej nawierzchni na długości ponad tysiąca metrów. Asfalt wylano na odcinku od Wisłoka do ul. Brzegowej.

8. Dwa nowe parkingi


fot. ViC, Archiwum RESinet.pl

Jeden z placów parkingowych przygotowano za siedzibą rzeszowskiego ZUS-u. Powstały przy ul. Siemiradzkiego obiekt może pomieścić 150 aut. By wykonać projekt, konieczne było przykrycie potoku Mikośka. Zajęło się tym miasto. Sam parking zrealizowała natomiast firma Domres. Prace wyniosły 7 mln zł. Jeszcze jakiś czas temu rozważano czy w razie dużego zainteresowania postojem w tym rejonie, placu nie rozbudować. Prawdopodobnie polegałoby to na dobudowaniu dodatkowego poziomu.

6 listopada minionego roku odbyło się natomiast uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kolejnego rzeszowskiego parkingu. Wielopoziomowy plac powstaje przy ul. Kilara, zaraz obok Mostu Zamkowego. Zgodnie z zapowiedziami, parking będzie częściowo udostępniony do użytku ogólnego wszystkich mieszkańców. Przewidziano miejsca dla 370 pojazdów. Inwestorem jest firma Developer Apklan. Przedsiębiorca od paru lat ma wykupione grunty w okolicy miejskich Olszynek i planuje stworzyć tam w najbliższej przyszłości nowoczesne apartamentowce. By uatrakcyjnić ofertę, firma podjęła decyzję o wybudowaniu nie tylko wieżowców, ale również potrzebnego w tym rejonie, przestronnego parkingu.

9. Odcinek A4 Tarnów – Dębica


fot. ViC, Archiwum RESinet.pl

W roku 2014 pomyślnie zakończone zostały także prace nad fragmentem A4 Tarnów – Dębica. Projekt zakładał wybudowanie trasy ciągnącej się częściowo przez teren regionu podkarpackiego oraz małopolskiego. Ostatecznie udało się oddać do użytku kierowców 35 kilometrowy odcinek. Inwestycja jest znacznym udogodnieniem m.in. dla mieszkańców Rzeszowa, którzy dzięki nowo wybudowanej trasie mogą podróżować do Krakowa o pół godziny szybciej niż chociażby dwa lata temu. Przy średniej prędkości wynoszącej 120 km/h drogę da się pokonać w 1,5 godziny.

10. Droga ekspresowa S-19


Końcówka minionego roku przyniosła pozytywne informacje w sprawie budowy drogi ekspresowej S-19. Ważna gospodarczo trasa, której koszt realizacji oszacowano wstępnie na kwotę 1,2 mld zł została w listopadzie 2014 r. wpisana na listę podstawową potężnego Kontraktu Terytorialnego. Oznacza to, że drogi i długo wyczekiwany projekt drogowy, tak istotny dla regionu Podkarpacia, będzie traktowany w najbliższych miesiącach, jako priorytet. Szykowany odcinek trasy ma pełnić rolę obwodnicy Boguchwały. Dzięki inwestycji możliwe będzie znaczące odciążenie krajowej „dziewiątki”.

11. Druga część obwodnicy Leżajskafot. KPP Jeżajsk

Konsorcjum firm Pol Aqua – DRAGADOS wykonało prace nad liczącą ponad trzy kilometry, drugą częścią obwodnicy Leżajska. Inwestycja obejmowała nie tylko samo stworzenie trasy, ale także wzniesienie wiaduktu o wysokości 10 metrów. Dodatkowo projekt zakładał wzniesienie ronda na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w stronę Sokołowa Małopolskiego. Roboty wykonano trzy miesiące przed planowanym terminem zakończenia inwestycji.

W kolejnych odcinkach cyklu "Podsumowanie 2014 w Rzeszowie…"fot. Archiwum RESinet.pl

Jeszcze w tym tygodniu zestawienie inwestycji z zakresu komunikacji publicznej, a zaraz po nim wykaz interesujących atrakcji miejskich. Dodatkowo opublikujemy także listę mniejszych, ale równie trafnych przedsięwzięć 2014! Zachęcamy do komentowania. Czekamy na Wasze propozycje istotnych projektów drogowych minionego roku w Rzeszowie i okolicy.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

PGE odpowiada na zarzuty prezydenta Rzeszowa w sprawie wygórowanych cen energii elektrycznej - Aktualności Rzeszów

PGE odpowiada na zarzuty prezydenta Rzeszowa w sprawie wygórowanych cen energii elektrycznej

RZESZÓW. Na dzień dzisiejszy sprawy związane z cenami za energię elektryczną oraz za spalanie odpadów w nowym budynku ITPOE ut...

Znamy program Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Siódma edycja odbędzie się na terenie fosy Zamku Lubomirskich - Aktualności Rzeszów

Znamy program Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Siódma edycja odbędzie się na terenie fosy Zamku Lubomirskich

RZESZÓW. Od 7 do 10 czerwca na mieszkańców Rzeszowa czeka mnóstwo różnorodnych atrakcji. ...

Radny chce postawić w mieście automaty na zużyte puszki i butelki. Przejdzie? Wszystko zależy od MPGiK - Aktualności Rzeszów

Radny chce postawić w mieście automaty na zużyte puszki i butelki. Przejdzie? Wszystko zależy od MPGiK

RZESZÓW. Podobne rozwiązania stosują litwini, niemcy, holendrzy i estończycy. ...

Policjanci zabezpieczyli 36 kg nielegalnego tytoniu. 30-latkowi grozi kara grzywny - Aktualności Rzeszów

Policjanci zabezpieczyli 36 kg nielegalnego tytoniu. 30-latkowi grozi kara grzywny

RZESZÓW. Uszczuplenie podatku akcyzowego na szkodę Skarbu Państwa wyniosło blisko 29 tys. złotych. ...

Kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzeń w ARiMR. Delegatura CBA z Rzeszowa zatrzymała 8 osób - Aktualności Rzeszów

Kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzeń w ARiMR. Delegatura CBA z Rzeszowa zatrzymała 8 osób

RZESZÓW. Po dzisiejszych zatrzymaniach kwota unijnych wyłudzeń może się zwiększyć do 20 mln złotych. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: