Reklama

Aktualności Rzeszów

Sygnalizacja świetlna dla użytkowników telefonów. Czy Rzeszów, miasto innowacji skusi się na takie rozwiązanie?

Dodano: 22.02.2018

Sygnalizacja świetlna dla użytkowników telefonów. Czy Rzeszów, miasto innowacji skusi się na takie rozwiązanie? - Aktualności Rzeszów

fot. http://www.architectureanddesign.com.au/news/melbourne-design-agency-creates-in-ground-traffic

RZESZÓW. Coraz więcej osób przemierzając ulice miasta, nie może oderwać wzroku od swojego smartfona. Fonoholizm staje się coraz większym problemem. Podjęcie rękawicy rzuconej przez technologię wydaje się być niemożliwe, jednak istnieją rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo fonoholików na ulicach.

Bez smartfona ani rusz

Współczesny nastolatek nie wyobraża sobie choćby jednego dnia bez telefonu komórkowego. Potrzeba bycia w ciągłym trybie online, stała się dla nas nie do odparcia, w popadaniu w skrajność pomaga nam ogólnodostępny internet.

Format spotkań na przestrzeni zaledwie 8 lat zmienił się diametralnie. To, z czym kojarzą nam się aktualnie grupy młodzieży przesiadującej w restauracjach i galeriach, to obraz osób, które nie rozmawiają, lecz korzystają ze smartfonów i komentują wykonywane na nich czynności.

Coraz trudniej przychodzi nam odłączyć się od sieci. Społeczeństwo staje się - w pewnym stopniu – podobne do tego zarysowanego w filmie Surogaci reżyserii Jonathana Mostowa. Z czasem zaczniemy przypominać społeczeństwo Orwellowskich proli.

Problem staje się o tyle poważny, że coraz częściej problem fonoholizmu przenosi się na ulice miasta. Ludzie wpatrzeni w telefony komórkowe nie zwracają uwagi na sytuacje dookoła nich. Z tego powodu z czasem niezbędne staną się naziemne oznaczenia w postaci ledowych świateł przed przejściem dla pieszych oraz informacji o ciekawych budowlach w pobliżu, których się znajdujemy, gdyż coraz trudniej będzie nam podnieść od wiecznie tętniącego życiem świata online.

Przykłady z zewnątrz

Niemieckie miasto Augsburg postanowiło zatroszczyć się o użytkowników smartfonów korzystających z telefonu podczas przemieszczania się chodnikiem. Specjalnie dla nich został stworzony system ledowej sygnalizacji świetlnej, zainstalowanej przed przejściami dla pieszych.REKLAMA
Źródło: http://www.architectureanddesign.com.au/news/melbourne-design-agency-creates-in-ground-traffic

Na podobny pomysł wpadły władze miasteczka Bodegraven w Holandii. Tam rozwiązanie problemu fonoholizmu zastosowano pilotażowo w pobliżu trzech szkół.

Krok dalej poszli włodarze belgijskiej Antwerpii. Wydzielili oni na chodniku – w ramach kampanii reklamowej - specjalny pas ruchu, którego zadaniem jest kierowanie użytkowników smartfonów zajętych np. pisaniem smsów.


Źródło: https://www.6sqft.com/lets-introduce-text-walking-lanes-for-smartphone-addicts/

Przykłady z wewnątrz

Innowacyjna sygnalizacja świetlna pojawiała się kilka miesięcy temu na przejściu dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 1 w podpoznańskim Zalasewie. Testowano tam system S-Line firmy Stove.Czy podobne pomysły sprawdziły by się w Rzeszowie?

Warto zauważyć, że dotychczas nie odnotowano w Rzeszowie wypadku spowodowanego przez pieszego zapatrzonego w swojego smartfona. Jednak nie oznacza to, że podobne rozwiązanie nie sprawdziło by się w stolicy Podkarpacia.

Nie warto czekać na pierwszy wypadek. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Na świecie nie brakuje tragicznych przypadków. Przykładem może być wypadek, który miał miejsce w Monachium, kiedy nastolatka zapatrzona w telefon zginęła, wchodząc pod jadący tramwaj.

Nie należy też popadać w skrajność. Pomysły z Augsburga czy Zalasewa mogłyby być wprowadzone na przejściach dla pieszych przed drogami, na których ruch samochodowy i pieszy jest najintensywniejszy, jak np. przy rondzie Dmowskiego oraz w pobliżu szkół i uczelni.  

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Znieważył obywatela Turcji pracującego w rzeszowskim lokalu. Teraz zapłaci grzywnę w wysokości 10 tys. zł - Aktualności Rzeszów

Znieważył obywatela Turcji pracującego w rzeszowskim lokalu. Teraz zapłaci grzywnę w wysokości 10 tys. zł

RZESZÓW. Mieszkaniec Kolbuszowej groził pozbawieniem życia i spaleniem lokalu jednemu z obywateli Turcji. ...

29 września odbędzie się 70-lecie komunikacji miejskiej. W programie otwarcie Dworca Lokalnego - Aktualności Rzeszów

29 września odbędzie się 70-lecie komunikacji miejskiej. W programie otwarcie Dworca Lokalnego

RZESZÓW. O godzinie 20.00 odbędzie się koncert zespołu Piersi. ...

CBŚP w Rzeszowie zatrzymało 9 osób. Zatrzymani związani są z handlem dopalaczami - Aktualności Rzeszów

CBŚP w Rzeszowie zatrzymało 9 osób. Zatrzymani związani są z handlem dopalaczami

RZESZÓW. W sprawę zamieszanych jest 81 podejrzanych.  ...

21 września Tadeusz Ferenc odwiedzi os. Przybyszówka. Spotkanie odbędzie się przy ul. Dębickiej - Aktualności Rzeszów

21 września Tadeusz Ferenc odwiedzi os. Przybyszówka. Spotkanie odbędzie się przy ul. Dębickiej

RZESZÓW. Prezydent z mieszkańcami poruszy temat projektu budżetu na 2019 r. oraz bieżących spraw osiedla. ...

Urząd Miasta ponawia przetarg na dostawę dwóch samochodów elektrycznych. Poprzedni przetarg unieważniono  - Aktualności Rzeszów

Urząd Miasta ponawia przetarg na dostawę dwóch samochodów elektrycznych. Poprzedni przetarg unieważniono

RZESZÓW. Przypomnijmy, że obecnie Urząd Miasta dysponują flotą czterech samochodów. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem