Reklama

Aktualności Rzeszów

Sygnalizacja świetlna dla użytkowników telefonów. Czy Rzeszów, miasto innowacji skusi się na takie rozwiązanie?

Dodano: 22.02.2018

Sygnalizacja świetlna dla użytkowników telefonów. Czy Rzeszów, miasto innowacji skusi się na takie rozwiązanie? - Aktualności Rzeszów

fot. http://www.architectureanddesign.com.au/news/melbourne-design-agency-creates-in-ground-traffic

RZESZÓW. Coraz więcej osób przemierzając ulice miasta, nie może oderwać wzroku od swojego smartfona. Fonoholizm staje się coraz większym problemem. Podjęcie rękawicy rzuconej przez technologię wydaje się być niemożliwe, jednak istnieją rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo fonoholików na ulicach.

Bez smartfona ani rusz

Współczesny nastolatek nie wyobraża sobie choćby jednego dnia bez telefonu komórkowego. Potrzeba bycia w ciągłym trybie online, stała się dla nas nie do odparcia, w popadaniu w skrajność pomaga nam ogólnodostępny internet.

Format spotkań na przestrzeni zaledwie 8 lat zmienił się diametralnie. To, z czym kojarzą nam się aktualnie grupy młodzieży przesiadującej w restauracjach i galeriach, to obraz osób, które nie rozmawiają, lecz korzystają ze smartfonów i komentują wykonywane na nich czynności.

Coraz trudniej przychodzi nam odłączyć się od sieci. Społeczeństwo staje się - w pewnym stopniu – podobne do tego zarysowanego w filmie Surogaci reżyserii Jonathana Mostowa. Z czasem zaczniemy przypominać społeczeństwo Orwellowskich proli.

Problem staje się o tyle poważny, że coraz częściej problem fonoholizmu przenosi się na ulice miasta. Ludzie wpatrzeni w telefony komórkowe nie zwracają uwagi na sytuacje dookoła nich. Z tego powodu z czasem niezbędne staną się naziemne oznaczenia w postaci ledowych świateł przed przejściem dla pieszych oraz informacji o ciekawych budowlach w pobliżu, których się znajdujemy, gdyż coraz trudniej będzie nam podnieść od wiecznie tętniącego życiem świata online.

Przykłady z zewnątrz

Niemieckie miasto Augsburg postanowiło zatroszczyć się o użytkowników smartfonów korzystających z telefonu podczas przemieszczania się chodnikiem. Specjalnie dla nich został stworzony system ledowej sygnalizacji świetlnej, zainstalowanej przed przejściami dla pieszych.REKLAMA
Źródło: http://www.architectureanddesign.com.au/news/melbourne-design-agency-creates-in-ground-traffic

Na podobny pomysł wpadły władze miasteczka Bodegraven w Holandii. Tam rozwiązanie problemu fonoholizmu zastosowano pilotażowo w pobliżu trzech szkół.

Krok dalej poszli włodarze belgijskiej Antwerpii. Wydzielili oni na chodniku – w ramach kampanii reklamowej - specjalny pas ruchu, którego zadaniem jest kierowanie użytkowników smartfonów zajętych np. pisaniem smsów.


Źródło: https://www.6sqft.com/lets-introduce-text-walking-lanes-for-smartphone-addicts/

Przykłady z wewnątrz

Innowacyjna sygnalizacja świetlna pojawiała się kilka miesięcy temu na przejściu dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 1 w podpoznańskim Zalasewie. Testowano tam system S-Line firmy Stove.Czy podobne pomysły sprawdziły by się w Rzeszowie?

Warto zauważyć, że dotychczas nie odnotowano w Rzeszowie wypadku spowodowanego przez pieszego zapatrzonego w swojego smartfona. Jednak nie oznacza to, że podobne rozwiązanie nie sprawdziło by się w stolicy Podkarpacia.

Nie warto czekać na pierwszy wypadek. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Na świecie nie brakuje tragicznych przypadków. Przykładem może być wypadek, który miał miejsce w Monachium, kiedy nastolatka zapatrzona w telefon zginęła, wchodząc pod jadący tramwaj.

Nie należy też popadać w skrajność. Pomysły z Augsburga czy Zalasewa mogłyby być wprowadzone na przejściach dla pieszych przed drogami, na których ruch samochodowy i pieszy jest najintensywniejszy, jak np. przy rondzie Dmowskiego oraz w pobliżu szkół i uczelni.  

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Zatrzymano mężczyznę, który na przystanku w Rzeszowie uderzył 11-latkę - Aktualności Rzeszów

Zatrzymano mężczyznę, który na przystanku w Rzeszowie uderzył 11-latkę

RZESZÓW. Okazało się, że 11-latka nie była jedyną osobą, którą mężczyzna zaatakował. ...

Do 14 grudnia potrwa rekrutacja do Rzeszowskiego Ośrodka Opieki Dziennej dla seniorów - Aktualności Rzeszów

Do 14 grudnia potrwa rekrutacja do Rzeszowskiego Ośrodka Opieki Dziennej dla seniorów

RZESZÓW. Do projektu może się zgłosić 20 osób. ...

Student Politechniki Rzeszowskiej wśród laureatów II edycji hackatonu w Warszawie - Aktualności Rzeszów

Student Politechniki Rzeszowskiej wśród laureatów II edycji hackatonu w Warszawie

RZESZÓW. Projekt dotyczył stworzenia systemu do uproszczenia płatności bezgotówkowych za pomocą technologii beacon. ...

Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka kosztować będzie 300 mln zł - Aktualności Rzeszów

Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka kosztować będzie 300 mln zł

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka ma rozpocząć się w 2019 roku. ...

Nowe regulację prawne w systemie ratownictwa medycznego skrócą czas dojazdu - Aktualności Rzeszów

Nowe regulację prawne w systemie ratownictwa medycznego skrócą czas dojazdu

RZESZÓW. Na Podkarpaciu od 1 kwietnia 2019 r. może funkcjonować 5 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem