Rzeszów - Sobota, 27.07.2024
Reklama

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym? Kosmetolog wyjaśnia!

Dodano: 16.11.2023 r.

Objawy trądziku różowatego

Na początek warto poznać najpowszechniejsze objawy, które mogą wskazywać na trądzik różowaty:

  • napadowe czerwienienie lub przewlekły rumień występujący najczęściej w środkowej części twarzy,

  • teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne w postaci tzw. pajączków

  • grudki i krostki, którym towarzyszy często nadmierne wydzielanie łoju,

  • Przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych skóry, co prowadzi do rozszerzenia naczyń i zaczerwienienia,

  • w zaawansowanych fazach trądziku różowatego występuje również przerost tkanek, najczęściej w okolicach nosa.

napadowe czerwienienie lub przewlekły rumień występujący najczęściej w środkowej części twarzy,

teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne w postaci tzw. pajączków

grudki i krostki, którym towarzyszy często nadmierne wydzielanie łoju,

Przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych skóry, co prowadzi do rozszerzenia naczyń i zaczerwienienia,

w zaawansowanych fazach trądziku różowatego występuje również przerost tkanek, najczęściej w okolicach nosa.

Jaką pielęgnację wybrać?

  1. Delikatne oczyszczanie

Delikatne oczyszczanie

Odpowiednie oczyszczanie skóry jest kluczowe w codziennej pielęgnacji trądziku różowatego. Wybierając produkty do mycia twarzy, warto unikać silnych detergentów, które mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia i podrażnienia skóry. Lepiej stosować łagodne środki myjące, przeznaczone specjalnie dla tego typu skóry lub dla cery wrażliwej, nadreaktywnej. Warto również podczas mycia unikać gorącej wody, która może nasilać objawy.

  1. Nawilżanie skóry

Nawilżanie skóry

Kiedy mówimy o prawidłowej pielęgnacji skóry, nie można zapominać o nawilżeniu. Przesuszona skóra z zaburzoną barierą hydrolipidową może prowadzić do większej podatności na podrażnienia. Warto, żeby krem na trądzik różowaty był lekki i wolny od składników drażniących oraz powodujących powstawanie niedoskonałości. Tego typu produkty należy stosować codziennie, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, która dzięki temu staje się bardziej odporna na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Specjalistyczne kremy, przeznaczone specjalnie dla skór z trądzikiem różowatym można znaleźć pod linkiem: https://www.topestetic.pl/krem-na-tradzik-rozowaty.

Reklama
  1. Aktywna pielęgnacja

Aktywna pielęgnacja

Oprócz oczyszczania i nawilżania warto zaopatrzyć się w kosmetyki na trądzik różowaty bogate w składniki o działaniu antyoksydacyjnym, wzmacniającym naczynia krwionośne, łagodzącym czy regulującym wydzielanie łoju. Trądziku różowatego niestety nie da się wyleczyć na stałe, jedynie reagować na pojawiające się zmiany, dlatego warto również do tego typu cery dobrać odpowiednią pielęgnację przeciwstarzeniową.

Wbrew niektórym mitom, w przypadku skóry z trądzikiem różowatym pielęgnacja retinoidami czy kwasami nie jest zakazana, a czasami wręcz wskazana, jednak ważne jest, aby produkty tego typu były indywidualnie dobrane dla danej skóry. Warto w takim przypadku skorzystać z porady kosmetologa, który dobierze odpowiednie składniki aktywne. Odpowiednie kosmetyki i porady kosmetologa znajdziecie w sklepie topestetic pod linkiem: https://www.topestetic.pl/tradzik-rozowaty

  1. Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników wyzwalających objawy trądziku różowatego. Dlatego stosowanie kremów przeciwsłonecznych o wysokim SPF jest absolutnie niezbędne. Wybieraj produkty przystosowane do wrażliwej skóry, a także pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy w słoneczne dni.

  1. Unikanie ostrej pielęgnacji i czynników wyzwalających

Unikanie ostrej pielęgnacji i czynników wyzwalających

W przypadku skóry z trądzikiem różowatym mniej znaczy więcej. Należy unikać stosowania agresywnych zabiegów, silnych detergentów oraz wysuszających kosmetyków, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. W przypadku wielu osób trądzik różowaty jest indukowany przez nieodpowiednią pielęgnację, zbyt intensywne zabiegi profesjonalne czy nadużywanie kąpieli słonecznych, które prowadzą do zaostrzenia objawów.

Również takie czynniki jak wysokie temperatury, ostre przyprawy, alkohol czy stres nie sprzyjają temu schorzeniu. Odpowiednie zrozumienie tej choroby i czynników wyzwalających objawy oraz próba ich unikania może znacząco pomóc w bezobjawowym przebiegu tego schorzenia. Warto prowadzić notatki, aby śledzić, które sytuację i składniki nasilają objawy i starać się ich unikać.

  1. Konsultacja ze specjalistą

Konsultacja ze specjalistą

Najlepszym krokiem, jaki możemy zrobić w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, jest konsultacja z doświadczonym kosmetologiem i dermatologiem. Specjalista będzie w stanie zdiagnozować rodzaj trądziku i zalecić leczenie oraz dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry.

Trądzik różowaty jest skomplikowanym schorzeniem skóry, ale odpowiednia pielęgnacja i unikanie czynników wyzwalających mogą pomóc w kontrolowaniu objawów. Pamiętaj o delikatnym oczyszczaniu, nawilżaniu, ochronie przeciwsłonecznej i konsultacji ze specjalistą. Wspólnie z ekspertem można dostosować strategię pielęgnacyjną, która pomoże Ci w osiągnięciu zdrowszej i piękniejszej skóry.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Elektryczne kominki w domach bez komina - Alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Wiele osób marzy o posiadaniu kominka w swoim domu, który stworzy przytulną atmosferę i doda wnętrzom wyjątkowego charakteru. Jednak nie każdy dom jest wyposażony w komin, co stanowi poważne ograniczenie dla instalacji...

Artykuł sponsorowany

Jak karmić szczeniaka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Karmienie szczeniaka to jeden z najważniejszych aspektów opieki nad młodym psem. Odpowiednia dieta wpływa na zdrowie, rozwój i samopoczucie psa. W tym artykule omówimy wady i zalety różnych metod karmienia, przedstawimy wskazówki...

Artykuł sponsorowany

Dieta dla kota chorego na nerki - czym karmić pupila, a czego unikać?

Niewydolność nerek u kotów to poważne schorzenie wymagające specjalistycznej diety. Odpowiednie żywienie pomaga w kontrolowaniu objawów, spowalnia progresję choroby i poprawia jakość życia zwierzęcia.

Artykuł sponsorowany

Hotel z basenem i SPA jako idealny pomysł na relaksujący weekend – dlaczego warto?

Myśląc o idealnym sposobie na oderwanie się od codzienności, często przychodzi nam na myśl wizja relaksującego weekendu w otoczeniu luksusu i komfortu. Hotel z basenem i SPA w cudownej scenerii to zdecydowanie...

Artykuł sponsorowany

Stolica rodzinnej zabawy. Jak Rabkoland rozwinął skrzydła

Trudno znaleźć drugi taki park rozrywki w Polsce, który w ciągu ostatnich lat, tak spektakularnie rozwinął skrzydła i przeszedł olbrzymią metamorfozę. Rabkoland to dziś rodzinne miejsce oferujące zabawę i edukację, jednocześnie pozwalające...

Artykuł sponsorowany

Wskazówki na temat wyboru minikoparki

Jeśli chodzi o zakup używanej minikoparka Polsce, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W ostatnich latach branża budowlana w Polsce przeżywa boom, co prowadzi do zwiększonego popytu na minikoparki.

Artykuł sponsorowany

Jak platformy B2C zmieniają sposób, w jaki robimy zakupy?

Platformy B2C (Business-to-Customer) odgrywają kluczową rolę w transformacji procesu zakupowego konsumentów. Co warto wiedzieć o narzędziach tego typu?

Artykuł sponsorowany

Jak wspierać trening psa za pomocą treserek?

Treserki dla psa są kluczowym narzędziem w procesie szkolenia, umożliwiającym skuteczne motywowanie i nagradzanie. Są one wygodne do podawania, a ich smak sprawia, że psy chętnie wykonują polecenia. Odpowiednie podejście do treningu...

Reklama