Reklama

Aktualności

Kupujemy samochód używany – na co zwrócić uwagę?

Dodano: 20.01.2020

Kupujemy samochód używany – na co zwrócić uwagę? - art. sposn.
Zakup nowego auta to zawsze spore wyzwanie, tym bardziej, jeśli wybieramy samochód z rynku wtórnego. Istnieje bowiem szereg kwestii, o jakich warto pamiętać. Jeśli to zaniedbamy, może się okazać, że odjedziemy awaryjnym pojazdem.
 

Samochody używane to pojazdy najczęściej kupowane przez Polaków. Auta, które wyjeżdżają z salonów, w zdecydowanej większości stają się własnością do firm. Jednak kupując pojazd używany należy zachować ostrożność. Na co zatem zwrócić uwagę kupując samochód z drugiej ręki? 
 

Ogólne zasady 

 

Bez względu na to, czy interesuje nas auto wprost z salonu, czy szukamy ogłoszeń na temat samochodów używanych np. w Internecie, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów auta, które wpadnie nam w oko. Wśród najbardziej podstawowych wskazujemy na spalanie. Informacje podane przez producenta to jedno, ale należy pamiętać, że samochody z czasem stają się bardziej paliwożerne. Zużycie paliwa często wiąże się z pojemnością silnika. Czasami trafiamy na pojazd w świetnym stanie i z małym przebiegiem, jednak moc, jaką generuje auto, jest równie ważna. Kupując pojazd z drugiej ręki, miejmy też na uwadze przyszłe naprawy. Prędzej czy później używany samochód trafi do mechanika, a tam może się okazać, że części zamienne są bardzo drogie. Dlatego zamiast np. Mercedesa może bardziej opłacalny będzie wybór Skody? 
 

Przebieg 

 

O stanie licznika wspominamy jeszcze w pierwszej części tego artykułu, ponieważ nieuczciwe praktyki związane z cofaniem przebiegu nadal są zmorą na rynku samochodów używanych. Zarówno zawodowi handlarze, jak i nieszczerzy sprzedawcy często łamią prawo, zmniejszając mechanicznie stan licznika. Na szczęście w tym przypadku przydatny może okazać się raport VIN, który możemy zamówić z internetowych portali, takich jak www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin/, gdzie znajdziemy informacje o tym, jakie wartości były w przeszłości wpisywane do dokumentów podczas przeglądów.
 

Stan detali 

 

Co jeszcze powinno zwrócić naszą szczególną uwagę? Otóż niezwykle ważne są detale z pozoru mało ważne, które jednak mogą nam wiele powiedzieć na temat stan zużycia samochodu. Chodzi przede wszystkim o kierownicę oraz drążek zmiany biegów. Coraz częściej sprzedawcy przygotowują auta do sprzedaży, czyszcząc tapicerkę, deskę rozdzielczą, a nawet pokrywę silnika. Jednak przetartej obręczy kierownicy ani zużytego drążka zmiany biegów nie da się łatwo zatuszować. Zwłaszcza drążek może dostarczyć nam wielu informacji – jeśli jest zużyty, oznaczać to może agresywny styl jazdy poprzedniego właściciela, który często zmieniał biegi, intensywnie eksploatując przy tym samochód. Podobne wnioski można wysunąć, oglądając dokładnie pedały. 
 

Ślady wypadku

 

Gdyby w pełni wierzyć sprzedawcom aut używanych w Polsce, okazałoby się, że w naszym kraju praktycznie nie zdarzają się wypadki drogowe, ponieważ zdecydowana większość aut będących w obiegu jest opisywana jako bezwypadkowa. Jednak, jak wszyscy wiemy, prawda jest zupełnie inna, za to często tuszowana przez handlarzy. Jak zatem znaleźć ślady wypadku? Na przykład, przeglądając historię serwisową w raporcie VIN, który możemy pobrać m.in. ze strony myfreevin.com. Znajdziemy tam np. archiwalne zdjęcia bądź zapiski o poważniejszych naprawach. Innym śladem kolizji jest lakierowany element karoserii. Warto mieć przy sobie miernik lakieru, który skontroluje, czy auto nie było lakierowane. Urządzenie pomaga też w odnalezieniu ognisk korozji. W przypadku starszych samochodów nie powinniśmy co prawda wymagać idealnej, fabrycznie nowej warstwy lakieru, jednak jego grubość powinna być podobna na całej powierzchni auta.

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Rok 2020 będzie na Podkarpaciu rokiem Kardynała Wyszyńskiego

PODKARPACIE. W urzędzie marszałkowskim przyjęto projekt uchwały ustanawiający rok 2020 na Podkarpaciu rokiem Kardynała Wyszyńskiego. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Ukradł psa, którego wartość wynosiła ok. 1000 zł. Grozi mu 5 lat więzienia

JAROSŁAW. Początkiem lutego, mężczyzna ukradł psa rasy york terrier czekającego przed sklepem na właścicielke. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Wybory rektorów na rzeszowskich uczelniach. 12 kandydatów na Politechnice i tylko jeden na Uniwersytecie

RZESZÓW. kto zostanie rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej? ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Zderzenie trzech aut na al. Powstańców Warszawy. Jedna osoba trafiła do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło wczoraj około godz. 17 na al. Powstańców Warszawy, na wysokości kina Helios i stacji paliw Valdi. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Dwie nowe podstrefy i wyższe opłaty za parkowanie w Rzeszowie

RZESZÓW. Na najbliższej sesji Rady Miasta radni zadecydują o wprowadzeniu dwóch nowych stref płatnego parkowania oraz o powiększeniu obowiązujących opłat za postój w danej strefie...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem