Rzeszów - Niedziela, 22.06.2025
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia [16.09.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 47 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Wyzdrowiało kolejne 33 osoby. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Baranowie Sandomierskim. Tir potrącił 50-latkę

PODKARACIE. Nie żyje 50–letnia kobieta, która została potrącona przez ciężarówkę, na drodze nr 985 w Dymitrowie Dużym w gminie Baranów Sandomierski. Wg wstępnych ustaleń, piesza nagle wtargnęła na jezdnię, przed nadjeżdżający pojazd.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Najwięcej zakażeń od czterech miesięcy [15.09.2021]

PODKARPACIE. Województwo podkarpackie znalazło się na czwartym miejscu w kraju pod względem liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Podkarpacie

Nietypowa interwencja policjantów. Łabędź zablokował jeden z pasów A4

PODKARPACIE. Do nietypowej interwencji dębickich policjantów doszło wczoraj na autostradzie A4, w miejscowości Jaźwiny, w powiecie dębickim. 

Podkarpacie

32 nowe zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu [14.09.2021]

PODKARPACIE.  Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejne 23 osoby wyzdrowiało. Nie odnotowano żadnych zgonów.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia na Podkarpaciu [13.09.2021]

PODKARPACIE. Wg najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie podkarpackim potwierdzono 18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [10.09.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 31 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. 32 osoby wyzdrowiały.  Z powodu Covid-19 zmarła jedna osoba.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu rozpoczęła się akcja szczepienia lisów

PODKARPACIE. Od czwartku (9.09) na terenie całego województwa trwa jesienna akcja szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Reklama